Maj był kolejnym miesiącem, w którym zorganizowano spotkania szkoleniowe dla kadry gdańskich placówek opiekuńczo - wychowawczych oraz kierowników placówek wsparcia dziennego. Uczestniczące w nich osoby podnoszą swoje kompetencje zarówno zarządcze, dotyczące prowadzenia placówek, jak i miękkie, dotyczące kontaktów z dziećmi i młodzieżą.
Tematem trzech szkoleń, które w tym miesiącu zorganizował Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku we współpracy z Gdańskim Ośrodkiem Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień, były uzależnienia.
Specjaliści Zespołu ds. profilaktyki uzależnień GOPZiPU mówili o uzależnieniach behawioralnych. Przedstawili też rodzaje substancji psychoaktywnych, z którymi stykają się w swojej pracy: przybliżyli oznaki ich użycia i zagrożenia, jakie niesie zażywanie. Radzili, jak reagować w przypadku podejrzenia, że małoletni jest pod działaniem alkoholu czy środków odurzających; mówili, jak reagować w przypadku podejrzenia uzależnienia. Wyjaśnili podstawy prawne związane z legalnością stosowania narkotestów i alkotestów.
Szkolenie było też okazją do poznania oferty GOPZIPU
W lutym WRS zaprosił na szkolenie zatytułowane „Jak kreować swój profesjonalny wizerunek, który buduje zaufanie i szacunek wychowanków?"