Urząd Miejski w Gdańsku
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
Herb Miasta Gdańska
Informacja/Gdańskie Centrum Kontaktu:
tel: +48 58 52 44 500,
fax: +48 58 302 39 41,
e-mail: umg@gdansk.gda.pl
elek. skrzynka podawcza ePUAP:
/UMGDA/SkrytkaESP

Gdańska Nagroda Ochrony Zdrowia im. Aliny Pienkowskiej: za nami uroczysta gala

Dwie nagrody i dwa wyróżnienia przyznano podczas gali zwieńczającej tegoroczną Gdańską Nagrodę Ochrony Zdrowia im. Aliny Pienkowskiej. Szczególnie zasłużonych pracowników, działających na rzecz mieszkanek i mieszkańców miasta, uhonorowano już po raz piętnasty.

Dwie nagrody i dwa wyróżnienia przyznano podczas gali zwieńczającej tegoroczną Gdańską Nagrodę Ochrony Zdrowia im. Aliny Pienkowskiej. Szczególnie zasłużonych pracowników, działających na rzecz mieszkanek i mieszkańców miasta, uhonorowano już po raz piętnasty.

Gdańska Nagroda Ochrony Zdrowia im. Aliny Pienkowskiej
Gdańska Nagroda Ochrony Zdrowia im. Aliny Pienkowskiej
Dominik Paszliński

Tegoroczna Gdańska Nagroda Ochrony Zdrowia im. Aliny Pienkowskiej to jubileuszowa edycja wyróżnień przyznawanych za wybitne osiągnięcia i szczególny charakter pracy na rzecz gdańskich pacjentów i pacjentek. Nagroda uhonorowuje najbardziej oddanych przedstawicieli zawodów medycznych oraz skutecznych realizatorów gdańskich programów profilaktycznych.

Nowa kategoria i nowa patronka

W tym roku nagroda została przyznana także dla organizacji pozarządowych lub instytucji działających w obszarze zdrowia. Do wyróżnienia można było zgłaszać organizacje, które w sposób widoczny przyczyniły się do promocji ochrony zdrowia (również publicznego) oraz profilaktyki wśród mieszkańców i mieszkanek Gdańska. Od tego roku, Gdańską Nagrodę Ochrony Zdrowia przyznano w ramach Nagród Społecznych Prezydenta Gdańska i nadano imię Aliny Pienkowskiej, wybitnej gdańszczanki i ikony ruchu „Solidarności”, a jednocześnie przedstawicielki środowisk medycznych.

Nominacje i głosowanie

Do tegorocznej nagrody nominowano 12 osób i 12 instytucji. Wśród nominowanych w kategorii indywidualnej znalazło się pięć pielęgniarek i czworo lekarzy, dwóch ratowników medycznych i jedna pracownica socjalna. W przypadku organizacji, nominacje zgłaszano przez formularz online. Spośród nich Kapituła Nagrody wybierała 12 kandydatur poddanych pod publiczne głosowanie. Za pośrednictwem strony gdansk.pl oddano ponad 2,5 tys. głosów w obu kategoriach.

Nagrodzeni

W rezultacie Gdańską Nagrodę Ochrony Zdrowia im. Aliny Pienkowskiej dla osoby działającej w obszarze zdrowia otrzymali:

  • Arkadiusz Kuźmiński (nagroda główna)
  • Magdalena Włochowicz (wyróżnienie)

Gdańską Nagrodę Ochrony Zdrowia im. Aliny Pienkowskiej dla Organizacji Pozarządowej lub Instytucji działającej w obszarze zdrowia otrzymali:

  • Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA (nagroda główna)
  • Fundacja Hospicyjna (wyróżnienie)

Gala Gdańskiej Nagrody Ochrony Zdrowia 2023

Gala Gdańskiej Nagrody Ochrony Zdrowia 2023 odbyła się w piątek, 1 grudnia, w sali koncertowej Akademii Muzycznej. Nagrody i wyróżnienia wręczyła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

- W Gdańsku mamy trzy nagrody społeczne. Jedną z nich jest ta o najdłuższej tradycji, to właśnie nagroda w dziedzinie ochrony zdrowia - powiedziała prezydent. - W tym roku przyznajemy ją po raz piętnasty. Bardzo Państwu dziękuję za codzienną pracę, dziękuję za aktywność i dbanie o nas. Jestem dumna z tego, że nasze miasto te nagrody przyznaje. To jest element podziękowania i ukłonu. Myślę, że każdy z nas w codziennym życiu potrzebuje tego, żeby go zauważyć. Dziękuję, że jesteście i wszystkim serdecznie gratuluję. 

Na gali pojawił się także senator Bogdan Borusewicz oraz rodzina i przyjaciele patronki nagrody, Aliny Pienkowskiej.

- Alina była wspaniała. Była człowiekiem, który bardzo poświęcał się dla innych. Jeszcze do tego bardzo kochała służbę zdrowia.  Jeszcze raz się kłaniam miastu i dziękuję za to, że pamięć o niej wciąż trwa.  

Gdańska Nagroda Ochrony Zdrowia w liczbach

W czternastu wcześniejszych edycjach konkursu doceniono łącznie 43 pielęgniarek i położnych oraz 42 lekarek i lekarzy różnych specjalizacji. Nagrody w przeszłości otrzymali także ratownik medyczny i certyfikowana terapeutka uzależnień.

Laureatki i laureaci Gdańskiej Nagrody Ochrony Zdrowia im. Aliny Pienkowskiej:

  • Arkadiusz Kuźmiński - ma 39 lat, jest strażakiem-ochotnikiem, działającym od 2007 r. w OSP Gdańsk-Sobieszewo. Jest też ratownikiem medycznym z niemal 20-letnim stażem i magistrem pielęgniarstwa. Był związany z Grupą Ratownictwa Medycznego PCK w Gdańsku i Stowarzyszeniem na Rzecz Ratownictwa „ADIUTARE”. Od 2007 r. jest ratownikiem medycznym w Centrum Opieki Medycznej „COMED” sp. z o.o., działającym na terenie Rafinerii Gdańskiej. Brał udział w tworzeniu projektu zabezpieczenia medycznego Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012 w Gdańsku. Od 2018 r. pracuje jako pielęgniarz w Klinicznym Oddziale Ratunkowym UCK. W 2019 r. był wśród medyków zabezpieczenia medycznego podczas 27. Finału WOŚP na Targu Węglowym, gdzie jako jeden z pierwszych udzielał pomocy medycznej prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi. Arkadiusz Kuźmiński jest oddanym społecznikiem. Realizuje pomysły oraz projekty poprawiające bezpieczeństwo i propagujące pierwszą pomoc. Jest honorowym krwiodawcą: do tej pory oddał ponad 22 litry krwi.
  • Magdalena Włochowicz - gdańszczanka od urodzenia, wolontariuszka od 13. roku życia, od 21 lat – pielęgniarka. Działała w Grupie Ratownictwa Medycznego Polskiego Czerwonego Krzyża. W 1997 r. otrzymała Medal 1000-lecia Miasta Gdańska za ratowanie życia ludzkiego. Pomagała podczas powodzi w Gorzowie Wielkopolskim i w Gdańsku. W 2018 roku była wolontariuszką medyczną podczas Zlotu ZHP na Wyspie Sobieszewskiej. Podczas uroczystości pogrzebowych prezydenta Pawła Adamowicza, wraz z osobami ze Stowarzyszenia Grupa Ratownicza Alfa, pełniła wolontariackie dyżury w zabezpieczeniu medycznym. Po ataku Rosji na Ukrainę, wraz ze SGR ALFA, pracowała w punkcie medycznym udzielającym pomocy medycznej przyjeżdżającym do Gdańska osobom uchodźczym. Prowadzi szkolenia z zakresu edukacji diabetologicznej dla seniorów oraz pierwszej pomocy i bezpieczeństwa dla dzieci; udziela bezpłatnych porad pielęgniarskich. Założyła i pracowała w pierwszej w Polsce Komisji Problemowej ds. Recept przy Okręgowej Izbie Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku.
  • Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA - od 15 lat bezpłatnie wspiera mieszkańców i mieszkanki Gdańska w obszarze zdrowia psychicznego. Realizuje zadania profilaktyczne, wspiera osoby cierpiące psychicznie, doświadczające kryzysów samobójczych czy chorób psychicznych. Z oferty FOSY korzystają dzieci, młodzież, rodziny oraz osoby dorosłe. Fundacja działa też jako podmiot leczniczy NFZ (NZOZ Young FOSA dla dzieci i młodzieży). To właśnie FOSA realizuje innowacyjną formułę współpracy samorządu, CH FORUM Gdańsk i organizacji pozarządowej, czyli projekt Niebieskie Trampki, którego częścią jest m.in. Młodzieżowe FORUM. Jak podkreślają osoby związane z Fundacją FOSA, w centrum ich aktywności jest człowiek. Działają, by przy wsparciu – i dzięki niemu – człowiek mógł godnie żyć.
  • Fundacja Hospicyjna - obchodzi 20-lecie działalności, a prowadzone przez nią Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku świętuje jubileusz 40-lecia zapewniania opieki mieszkańcom Gdańska i okolic: ciężko i nieuleczalnie chorym dzieciom oraz dorosłym u kresu życia, pokazując, że „Hospicjum to też Życie”. Każdego dnia, średnio co 20 minut, lekarz, pielęgniarka, fizjoterapeuta lub wolontariusz odwiedzają pacjentów w ich domach. W ciągu roku troszczą się o ok. 260 dorosłych u kresu życia i 40 nieuleczalnie chorych dzieci. Aby do nich dotrzeć, pokonują rocznie dystans równy dwóm obwodom Ziemi. Dom Hospicyjny przy ul. Kopernika 6 w Gdańsku umożliwia stacjonarną opiekę nad 400 chorymi rocznie. Z konsultacji Poradni Medycyny Paliatywnej każdego roku korzysta 250 osób, cierpiących z powodu bólu. Hospicjum Perinatalne troszczy się o rodziny spodziewające się przyjścia na świat ciężko chorego dziecka. Fundacja Hospicyjna promuje wolontariat, wydaje książki i poradniki, prowadzi ogólnopolskie kampanie społeczne. W zajęciach gdańskiej Akademii Walki z Rakiem uczestniczy 200 osób rocznie. Program wsparcia w żałobie „Tumbo Pomaga” objął już ponad 9500 dzieci z całej Polski. We wrześniu fundacja otworzyła Centrum Opieki Wytchnieniowej, dzięki któremu gdańszczanie i gdańszczanki, opiekujący się chorymi w domach, mogą zadbać o siebie. Codziennie centrum zapewnia opiekę 44 chorym.