Urząd Miejski w Gdańsku
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
Herb Miasta Gdańska
Informacja/Gdańskie Centrum Kontaktu:
tel: +48 58 52 44 500
fax: +48 58 302 39 41
e-mail: umg@gdansk.gda.pl
elektroniczna skrzynka podawcza ePUAP:
/UMGDA/SkrytkaESP
elektroniczna skrzynka podawcza e-Doręczeń:
AE:PL-69589-14466-DIDGS-28

Jeszcze zdążysz zagłosować w Gdańskich Nagrodach Społecznych

To już osttatnie chwile, by zagłosować na osoby i organizacje nominowane do Gdańskich Nagród Społecznych. Do godz. 23.59 w niedzielę, 19 stycznia, na głosy gdańszczanek i gdańszczan czeka piętnaście osób oraz trzynaście organizacji. Laureatki i laureatów poznamy podczas gali na początku lutego.
Grafika: materiał ilustracyjny Gdańskich Nagród Społecznych
Gdańskie Nagrody Społeczne
mat. Wydział Rozwoju Społecznego UMG

Osoby i organizacje działające na rzecz mieszkańców i mieszkanek w trzech obszarach: ochrony zdrowia, aktywności społecznej oraz działań na rzecz równości, miasto Gdańsk nagradza od kilkunastu lat. Od 2023 roku wyróżnienia mają wspólną nazwę Gdańskich Nagród Społecznych. O tym, do kogo trafią, decyduje wynik publicznego głosowania internetowego.

Głosowanie w obecnej edycji Gdańskich Nagród Społecznych trwa do niedzieli, 19 stycznia, do godz. 23.59, na specjalne stronie w serwisie gdansk.pl. Jeśli więc ktoś nie oddał jeszcze swoich głosów, powinien to zrobić właśnie teraz.

Na głosy czeka piętnaście osób i trzynaście organizacji. Jesienią kandydatury zgłaszali gdańszczanki i gdańszczanie – spośród tych zgłoszeń kapituły nagród wybrały osoby i organizacje nominowane do Gdańskich Nagród Społecznych w trzech kategoriach:

Ochrona zdrowia: Gdańska Nagroda Zdrowia im. Aliny Pienkowskiej,

  • społeczeństwo obywatelskie: Gdańska Nagroda Obywatelska im. Lecha Bądkowskiego,
  • równe traktowanie: Gdańska Nagroda Równości im. Pawła Adamowicza.

Głosy można oddawać tutaj Tu także można przeczytać biogramy nominowanych osób, organizacji i fundacji.

Zaczynamy od wyboru nagrody: ochrona zdrowia, równość, działalność obywatelska. W danym obszarze głosujemy w dwóch kategoriach: osoba i organizacja (ale nie ma konieczności głosowania w każdym obszarze Gdańskich Nagród Społecznych). W konkretnej kategorii najpierw zapoznajemy się z kandydaturami, a następnie oddajemy głos i weryfikujemy go przy pomocy naszego adresu email. Z jednego adresu możemy głosować tylko raz: na jedną kandydaturę w każdej kategorii nagrody. Na podany w formularzu adres system automatycznie wyśle mail weryfikacyjny. Prosimy o cierpliwość. 

Laureatów i laureatki Gdańskich Nagród Społecznych wybranych w głosowaniu poznamy podczas gali na początku lutego. Ale to nie wszystko – swoje nagrody specjalne przyzna też prezydent Gdańska.

Gdańska Nagroda im. Aliny Pienkowskiej (przyznawana po raz szesnasty) honoruje szczególnie zasłużone pracownice i zasłużonych pracowników ochrony zdrowia, pracujące i pracujących na rzecz mieszkanek i mieszkańców.. Do tej pory nagrodzono:

  • nagroda główna: 19 osób (ośmioro lekarzy, 10 pielęgniarek, jeden terapeuta uzależnień) i jedna fundacja,
  • wyróżnienie: 70 osób (32 lekarzy, 37 pielęgniarek, jeden pielęgniarz/ratownik) i jedna fundacja.

Gdańska Nagroda im. Lecha Bądkowskiego powstała w 2001 roku, aby docenić rolę i wkład organizacji pozarządowych oraz aktywnych mieszkańców w budowanie społeczeństwa obywatelskiego, a także rozwiązywanie lokalnych problemów. W dotychczasowych edycjach nagrodzono i wyróżniono 32 organizacje pozarządowe oraz osoby. W kategoriach, których dziś już nie ma w regulaminie nagrody, uhonorowano troje młodzieżowych społeczników oraz 11 darczyńców.

Gdańska Nagroda Równości od 2017 roku przyznawana jest osobom, które w sposób szczególny przyczyniły się do budowania Gdańska jako miasta otwartego, przyjaznego, w którym każda osoba może znaleźć swój dom i czuć się bezpiecznie. W kategorii „osoba” nagrodzono 13 osób, w kategorii „organizacja” przyznano jedną nagrodę. Przyznano też jedno wyróżnienie.
Od 2019 roku nagroda nosi imię Pawła Adamowicza.

Partnerzy medialni Gdańskich Nagród Społecznych: Dziennik Bałtycki, Radio Gdańsk, trójmiasto.pl

Laureatki i Laureaci Gdańskich Nagród Społecznych w roku 2023
 
Gdańska Nagroda Równości
 
Gdańska Nagroda Obywatelska im Lecha Bądkowskiego
 
  • w kategorii osoba: Elżbieta Klawikowska, pedagożka z ponad z 40-letnim stażem, nauczycielka historii i WOS-u w SP35 w Gdańsku, założycielka i fundatorka Fundacji Gdańska Parasolka
  • w kategorii organizacja pozarządowa: Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku
  • wyróżnienie prezydenta miasta Gdańska: Barbara Badowska-Średniawa, wieloletnia gdańska działaczka społeczna 
Gdańska Nagroda im. Aliny Pienkowskiej