Urząd Miejski w Gdańsku
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
Herb Miasta Gdańska
Informacja/Gdańskie Centrum Kontaktu:
tel: +48 58 52 44 500,
fax: +48 58 302 39 41,
e-mail: umg@gdansk.gda.pl
elek. skrzynka podawcza ePUAP:
/UMGDA/SkrytkaESP

Gdańskie Nagrody Obywatelskie im. Lecha Bądkowskiego wręczone

We wtorek, 19 grudnia w Filharmonii Bałtyckiej obyło się Doroczne Obywatelskie Spotkanie Gdańszczan. Była to okazja do spotkania szerokiej reprezentacji gdańskiej społeczności i wspólnego podsumowania mijającego roku. Podczas uroczystości wręczono także Gdańskie Nagrody Obywatelskie im. Lecha Bądkowskiego. W kategorii „osoba” zwyciężyła Elżbieta Klawikowska, w kategorii „organizacja pozarządowa” docenione zostało Regionalne Centrum Wolontariatu, a wyróżnienie trafiło do Barbary Badowskiej-Średniawy.

We wtorek, 19 grudnia, podczas Dorocznego Obywatelskiego Spotkania Gdańszczan  wręczono Gdańskie Nagrody Obywatelskie im. Lecha Bądkowskiego. W kategorii „osoba” zwyciężyła Elżbieta Klawikowska, w kategorii „organizacja pozarządowa” doceniono Regionalne Centrum Wolontariatu, a wyróżnienie trafiło do Barbary Badowskiej-Średniawy. 

Uroczyste podsumowania mijającego roku w naszym mieście zapoczątkował 18 lat temu śp. Paweł Adamowicz. Na uroczystość zapraszani są każdego roku mieszkańcy aktywnie działający na rzecz miasta i innych gdańszczan. Wśród nich są kombatanci, seniorzy, samorządowcy, parlamentarzyści, radni miasta, radni dzielnic, przedstawiciele związków wyznaniowych, świata kultury, mediów, edukacji, organizacji pozarządowych, służb mundurowych, biznesu oraz pracujący w Gdańsku dyplomaci. W tym roku Doroczne Obywatelskie Spotkanie Gdańszczan odbyło się 19 grudnia w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance.

Przyznanie Nagrody im. Lecha Bądkowskiego fot. D.Paszliński / gdansk.pl
Przyznanie Nagrody im. Lecha Bądkowskiego fot. D.Paszliński / gdansk.pl

- To już nasza tradycja, Obywatelskie Spotkanie Gdańszczan. Tych, którzy na co dzień w różnych miejscach naszego miasta pracują, wykonując może zwykłe zawody, ale suma tych zwykłych rzeczy rodzi miasto, z którego jesteśmy dumni. Chcę wam podziękować, bez was to wszystko, co dzieje się w Gdańsku, nie wydarzyłoby się - otworzyła spotkanie Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Jesteśmy wszyscy bardzo różni, ale w ważnych momentach potrafimy być razem i za to także bardzo, bardzo dziękuję. Marzeniem Prezydenta Pawła Adamowicza było to, aby frekwencja w Gdańsku wyniosła 80%. W tym roku, dzięki Wam mieliśmy historyczną frekwencję - 81%. To nasze wielkie święto. 

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz podsumowała mijający rok, przedstawiając wszystkie dziedziny miejskiego życia. Podsumowała także budżet miasta, wspominając o tym, co w ramach miejskich finansów wydarzy się w 2024 roku.  

  • Chcemy być miastem, które inwestuje w edukację, miastem, gdzie jest wspólna, dostępna szkoła, dostępne przedszkole, takie, które będzie wypuszczało w świat młodych ludzi, którzy będą otwarci, będą umieli nawiązywać relacje społeczne, będą umieli szybko się uczyć. To jest takie nasze marzenie ludzi dostosowanych także do rynku pracy, zmieniającego się bardzo dynamicznie. Chcemy, by Gdańsk był miastem chroniącym zdrowie psychiczne, Gdańskiem demokratycznym - powiedziała w przemówieniu do mieszkańców prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Podczas Dorocznego Obywatelskiego Spotkania Gdańszczan poznaliśmy laureatki i laureatów Gdańskiej nagrody Obywatelskiej im. Lecha Bądkowskiego. W tym roku, obok Gdańskiej Nagrody Zdrowia im. Aliny Pienkowskiej oraz Gdańskiej Nagrody Równości im. Pawła Adamowicza, po raz pierwszy przyznawana jest ona w ramach Gdańskich Nagród Społecznych. Zmieniła się też formuła wyłaniania nominowanych i nagrodzonych. Nominacje zbierano przez formularz online, i to spośród tak zgłoszonych kandydatów Kapituła Nagrody wybrała najlepsze kandydatury, poddane pod głosowanie publiczne. Swoje głosy na stronie gdansk.pl mogli oddawać wszyscy mieszkańcy i mieszkanki naszego miasta. 

Tegoroczni laureaci nagrody 

Gdańską Nagrodę im. Lecha Bądkowskiego ufundowano w 2001 roku, by docenić rolę i wkład organizacji pozarządowych i aktywnych mieszkańców w budowanie społeczeństwa obywatelskiego oraz rozwiązywanie lokalnych problemów. Wpłynęło łącznie 16 formularzy nominacyjnych, jedno ze zgłoszeń nie spełniło jednak wymogów formalnych. Kapituła Nagrody, pod przewodnictwem Moniki Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. równości i równego traktowania, rekomendowała pięcioro najlepszych kandydatów w każdej z kategorii. W rezultacie głosowania, laureatami Gdańskiej Nagrody Obywatelskiej imienia Lecha Bądkowskiego 2023 zostali: 

  • w kategorii osoby - Elżbieta Klawikowska,
  • w kategorii organizacja pozarządowa - Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku,
  • wyróżnienie - Barbara Badowska-Średniawa.

Nominowane i nominowani w kategorii: Osoba

Barbara Badowska-Średniawa - wieloletnia gdańska działaczka społeczna. Z jej inicjatywy powstała Fundacja Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych oraz Korporacja Organizacji Samopomocowych KOS. Działając w Samorządzie Słuchacza Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, założyła Koło Naukowe oraz Koło Zainteresowań, organizowała spotkania z ciekawymi ludźmi oraz zwiedzanie Gdańska, w tym ośrodków kultu religijnego. Jest pomysłodawczynią i z powodzeniem realizuje Olimpiadę Wiedzy Obywatelskiej „Senior Obywatel”, która z każdym rokiem rozszerza swój zasięg i cieszy się dużym uznaniem środowiska.

Jakub Hamanowicz – 19-letni dziś gdańszczanin, sześć lat temu po raz pierwszy kandydował do Młodzieżowej Rady Miasta (IV kadencji). Dzięki zaufaniu rówieśników, uzyskał reelekcję do dwóch kolejnych kadencji. Inicjator raportów na temat zdalnej edukacji w Gdańsku. Najmłodszy członek Gdańskiej Rady Równego Traktowania. Jego działalność docenił magazyn Forbes i McKinsey Company, dzięki czemu dostał specjalne wyróżnienie w konkursie 25 under 25 (jako 26 osoba).

Elżbieta Klawikowska – pedagożka z 40-letnim stażem, od 27 lat nauczycielka historii i WOS-u w SP35 w Gdańsku. Założycielka i fundatorka Fundacji Gdańska Parasolka. Członkini Rady Fundatorów w Fundacji Dzieciom Niepełnosprawnym „Podaruj Uśmiech” w Gdyni, pełniąca tę funkcję także charytatywnie. Zrealizowała szereg zbiórek publicznych „Deszcz Monet” i dorocznych loterii fantowych.

Aleksandra Lehmann – psycholożka, trenerka edukacyjna i organizatorka społeczności lokalnej. Od 2012 roku związana zawodowo z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie. Prowadzi różnorodne warsztaty wychowawcze (m.in. popularną Szkołę dla Rodziców), starając się pomóc w budowaniu relacji w okresie dojrzewania. Projekty, które inicjuje dla młodzieży, bazują na poczuciu własnej wartości, pasji, pracy na zasobach, budowaniu sprawczości i wielopoziomowej sympatii.

Gosia Zamorska-Misztal – prezeska Fundacji Generacja. Wspiera osoby narażone na wykluczenie społeczne, organizując różnego rodzaju warsztaty, dzięki którym wyłania lokalnych liderów (m.in. osoby z niepełnosprawnościami, osoby z chorobami psychicznymi czy seniorzy). Organizuje też wsparcie dla rodziców dzieci z trudnościami (problemy psychiczne, trudności rozwojowe i in.), prowadzi warsztaty antydyskryminacyjne i kampanie społeczne w ramach cyklicznego projektu „Własnym Głosem”. Koordynuje pracę klubów sąsiedzkich – we Wrzeszczaku oraz Klubu VII Dwór, które są przestrzenią otwartą dla każdego. Działa na rzecz dzieci: jest organizatorką świetlicy – placówki wsparcia dziennego, oraz akcji „Mikrostypendia - startuj z Wrzeszcza” dla uzdolnionych dzieci z rodzin o niskim dochodzie.

Nominowane i nominowani w kategorii: Organizacja

Fundacja Mamma Mia – jej powstanie wiąże się z osobistymi doświadczeniami prezeski Fundacji, która jako mama zastępcza poznała potrzeby opiekunów zastępczych i ich dzieci. Przez pierwsze lata fundacja rozwijała działalność dzięki bezinteresownej pomocy ludzi dobrej woli. Aktualnie oferuje opiekunom zastępczym grupy wsparcia, pomoc psychologiczną oraz prawną. Organizuje dla dzieci warsztaty antyprzemocowe, obozy i półkolonie integracyjne, pomoc w nauce, cykliczne zabawy (np. mikołajkowe), „nocowanki”, warsztaty usamodzielniające, które są programem fundacji, odpowiadającym na potrzebę Gdańskiego Programu Wsparcia Rodziny i Pieczy Zastępczej.

Fundacja Mewka – od 2017 roku działa przy ulicy Bliskiej 11A w Nowym Porcie dla mieszkańców i mieszkanek jako Galeria Społecznie Zaangażowana. Przez sześć lat zrealizowała dla lokalnej społeczności kilkaset wydarzeń społeczno-kulturalnych, m.in. wystawy i warsztaty artystyczne, dni sąsiedzkie i święta ulicy Bliskiej, zajęcia arteterapeutyczne dla młodzieży z Gdańskiego Centrum Zdrowia oraz dzieci z Oddziału Onkologii UCK w Gdańsku.

Fundacja „Świat Wrażliwy” – działa od 2013 roku. Założycielką fundacji jest Jolanta Rychlik, prywatnie mama Katarzyny (osoby z niepełnosprawnością intelektualną). Fundacja prowadzi projekty aktywizujące młode osoby z NI oraz seniorów. W ramach fundacji powstała innowacyjna kawiarnia społeczna „Caffe Aktywni”, w której seniorzy są mentorami dla młodzieży z NI. Projekt wybrano najlepszą innowacją w Polsce. W marcu 2023 roku na bazie fundacji powstało Stowarzyszenie „Świat Wrażliwy”, którego celem jest wybudowanie „Domu Wrażliwego”, gdzie osoby z NI będą mogły mieszkać, pracować i rozwijać się.

Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych (Fundacja RC) – od 1993 r. wspiera organizacje pozarządowe w rozwoju i codziennej działalności oraz pomaga im w budowaniu mocnej pozycji w relacjach z biznesem i sektorem publicznym. Zajmuje się projektami związanymi z rzecznictwem, partycypacją i ekonomią społeczną. Fundacja bardzo szeroko działa w obszarze promowania animacji społecznej i inicjatyw lokalnych NGO oraz indywidualnych działaczy. Jest operatorem Domów Sąsiedzkich: W Pałacu i Zakopianka, a w 2023 została koordynatorem i współkoordynatorem Klubów Sąsiedzkich w czterech dzielnicach Gdańska.

Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku – to pulsujące serce wolontariatu z zieloną ekipą wolontariuszy na czele. Od ponad 25 lat działa, inspiruje, tworzy i szkoli. Wolontariusze i koordynatorzy działają w centrum ważnych wydarzeń, m.in. kulturalnych, ekologicznych, sportowych czy edukacyjnych. Inspirują i zachęcają innych do działania, kreując nowe inicjatywy odpowiadające na aktualne potrzeby. Tworzą liczne wydarzenia oraz przestrzenie do rozmów i wymiany doświadczeń. Działania RCW były paliwem napędowym do objęcia przez Gdańsk tytułu Europejskiej Stolicy Wolontariatu 2022. Tworzą Gdański Tydzień Wolontariatu, Gdański Fundusz Senioralny oraz Ekologiczny, Gdańsk dla Orkiestry, Godzinę dla Gdańska i Lokalne Centra Wolontariatu.