
Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży udziela pomocy psychologicznej gdańskim dzieciom, młodzieży uczącej się (do 24. roku) życia oraz rodzicom. Na bezpłatne wsparcie (GOPP to jednostka miejska) mogą tu liczyć osoby z rodzin z problemem alkoholowym lub zagrożonych uzależnieniem.
Oprócz konsultacji, psychoterapii czy interwencji Ośrodek prowadzi kampanię społeczną DOM – „Dziecko Otulone Miłością”, promującą pomyślne rodzicielstwo. W jej ramach odbywają się dwa wydarzenia: Nowoczesna Konferencja dla Rodziców oraz Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa z cyklu „Teoria i praktyka terapeutyczna”.
Cykliczna konferencja dla rodziców ma spopularyzować wiedzę dotyczącą psychicznego rozwoju dziecka, zwrócić uwagę trudności, które mogą pojawić się na poszczególnych etapach rozwoju oraz na czynni sprzyjające dobrostanowi psychicznemu dziecka. Z myślą o rodzicach organizowane są warsztaty rozwijające umiejętności rodzicielskie, pozwalające na budowanie głębszych relacji z dzieckiem. Do prowadzenia warsztatów i wystąpień zapraszani są uznani specjaliści: psychologowie, psychoterapeuci, pedagodzy, seksuolodzy, psychiatrzy, pracujący na terenie Trójmiasta. Tegoroczna edycja konferencji, pod hasłem „Pozwól mi (nie) być jak TY”, odbyła się w sobotę, 5 kwietnia, w centrum Dolna Brama.
– Konferencje jak ta organizujemy już od kilkunastu lat. Ich celem jest zarówno przekazanie wiedzy teoretycznej, jak i nabycie praktycznych umiejętności sprzyjających budowaniu relacji rodziców z dziećmi – wyjaśnia Teresa Smoła, dyrektorka Gdańskiego Ośrodka Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży. – Podczas ubiegłorocznej konferencji rozmawialiśmy o trudnych uczuciach rodziców wobec dzieci, a w tym roku odnieśliśmy się do całego spektrum uczuć i emocji po stronie dzieci. Nie ma dobrych i złych emocji, wszystkie są ważne, ale najważniejsze jest, czy je rozumiemy i co z nimi robimy. Chcemy powiedzieć rodzicom, jak mogą sobie radzić z emocjami dzieci, jak na nie reagować, jak chronić siebie i dzieci przed eskalacją najbardziej trudnych emocji. Od rodziców często słyszymy „Tyle robię dla niego, a to wszystko na nic, nie poprawia swojego zachowania”. Rodzice często czują się niedocenieni, a o swoich dzieciach mówią, że są niewdzięczne. Mają poczucie, że dziecko wylew na nich całą swoją złość, frustrację i rozczarowanie. To trudne momenty dla obu stron, a my chcemy o tym rozmawiać i pokazywać, jak się z tym obchodzić. Czasami wystarczy niewiele, aby zmienić swoją perspektywę, nastawienie. To pierwszy krok ku pogłębieniu relacji. O tym i o podobnych tematach rozmawialiśmy w dobrej atmosferze na konferencji w Centrum Dolna Brama. Dzieci, które przyszły z rodzicami, mogły skorzystać z ciekawych zajęć i warsztatów.
Warsztaty dla rodziców poprowadziły: mgr Roksana Galewska - psycholożka, seksuolożka, psychoterapeutka, mgr Anna Szemryk-Sadowa – psycholożka, pedagożka resocjalizacyjna, psychoterapeutka psychodynamiczna, mgr Justyna Gniewek – psycholożka oraz mgr Zuzanna Maciuk - psycholożka, psychotraumatolożka. Wykład połączony z dyskusją i warsztatem umiejętności komunikacyjnych dla rodziców nie tylko nastolatków przygotował mgr Marek Rosłoń.
Wydarzenie sfinansowano ze środków Gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii dla Gminy Miasta Gdańska na lata 2024-2026.
Więcej na temat działalności Gdańskiego Ośrodka Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży: https://raclawicka.gda.pl/
