Urząd Miejski w Gdańsku
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
Herb Miasta Gdańska
Informacja/Gdańskie Centrum Kontaktu:
tel: +48 58 52 44 500,
fax: +48 58 302 39 41,
e-mail: umg@gdansk.gda.pl
elek. skrzynka podawcza ePUAP:
/UMGDA/SkrytkaESP

Standardy Ochrony Małoletnich przyjęte

Przyjęte w Gdańsku Standardy Ochrony Małoletnich to zbiór zasad, które pomagają tworzyć bezpieczne i przyjazne środowisko w podmiotach działających na rzecz dzieci. Mają także chronić najmłodszych przed krzywdzeniem. Ich ogólne ramy zawiera dokument przygotowany przez Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej w Gdańsku, ale do końca czerwca każda placówka opracuje własne zasady, odpowiadające specyfice jej działalności.
Standardy powinny określać zasady m.in. budowania bezpiecznych relacji
Standardy powinny określać zasady m.in. budowania bezpiecznych relacji
fot. pixabay

Obowiązek opracowania i stosowania Standardów Ochrony Małoletnich w placówkach prowadzących działalność oświatową, opiekuńczą, wychowawczą, resocjalizacyjną, ale też takich, w których mogą przebywać dzieci, nałożyła Ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw. Dla dzieci to gwarancja poczucia bezpieczeństwa, dla dorosłych: swego rodzaju mapa, która pomaga zidentyfikować niewłaściwe sytuacje, a także w porę – zareagować.

Standardy powinny określać zasady m.in. budowania bezpiecznych relacji dorosły-dziecko i dziecko-dziecko, postępowania w sytuacjach zagrożenia dobro dziecka (w tym plan wsparcia po ujawnieniu krzywdzenia) czy bezpiecznego korzystania z sieci.

Zgodnie z wytycznymi, dyrektor czy osoba kierująca dana placówką ma obowiązek zatrudniania tylko osób posiadających kwalifikacje oraz predyspozycje pozwalające na zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa. Każda osoba ubiegająca się o pracę musi się liczyć z weryfikacją jej wykształcenia i doświadczenia. Musi też przedłożyć zaświadczenie o niekaralności, a dane osobowe zostaną sprawdzone także w rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.

W relacjach z dziećmi dla pracowników nadrzędne są zasady: szacunku, akceptacji i równego traktowania. Podobnie w kontaktach międzyrówieśniczych: należy postępować z szacunkiem, z uwzględnieniem godności i potrzeb wszystkich osób. Nie wolno stosować przemocy pod żadną postacią, naruszać prywatności dzieci i młodzieży, przekraczać granic.

Standardy opisują też zasady kontaktu z rodzicami i opiekunami dziecka; postępowania, gdy w domu zdarzy się sytuacja kryzysowa.

Jeśli ktokolwiek podejrzewa, że dziecku dzieje się krzywda (czy to w placówce, czy w domu), musi natychmiast zareagować.