Urząd Miejski w Gdańsku
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
Herb Miasta Gdańska
Informacja/Gdańskie Centrum Kontaktu:
tel: +48 58 52 44 500,
fax: +48 58 302 39 41,
e-mail: umg@gdansk.gda.pl
elek. skrzynka podawcza ePUAP:
/UMGDA/SkrytkaESP

Dzielnice pełne sąsiedzkich aktywności. Sprawdź!

Pchli targ na Biskupiej Górce, Saga Oruni w Parku Oruńskim, Święto Dzielnic Viva Oliva! - to tylko trzy z wielu wydarzeń, w których w najbliższym czasie będziemy mogli wziąć udział w gdańskich dzielnicach. Szczegóły dotyczące tego, gdzie i kiedy ciekawie spędzimy czas w sąsiedzkim gronie, można sprawdzać na specjalnej, stale aktualizowanej mapie online. Swoje wydarzenia można dodawać na nią do końca czerwca. Warto to zrobić – i warto dodać mapę do ulubionych! 
Grafika informująca o mapie wydarzeń sąsiedzkich w Gdańsku
Sąsiedzkie wydarzenia w Gdańsku naniesiono na specjalną mapę
mat. informacyjne

Jak dobrze mieć sąsiada – kto z nas choć raz nie zanucił refrenu piosenki zespołu Alibabki? A kto z nas choć raz nie przekonał się, że to prawda? Dobre sąsiedztwo to z jednej strony przekonanie, że mamy blisko siebie osoby, od których możemy pożyczyć przysłowiowy cukier, z drugiej – okazje do wspólnego, wartościowego spędzania czasu. A taką okazją bez wątpienia jest, przypadający 31 maja, Europejski Dzień Sąsiada, ustanowiony we Francji w roku 1999. Do Gdańska idea sąsiedzkiego święta dotarła w roku 2006. Jako pierwsza spotkanie z sąsiadami i sąsiadkami zorganizowała Danuta Poczman wraz ze Stowarzyszeniem Stara Oliwa. Od 2009 roku do wybuchu pandemii za wydarzenie odpowiadał Instytut Kultury Miejskiej.  

Obostrzenia najpierw zatrzymały, potem ograniczyły działania sąsiedzkie. Dziś nie ma już przeciwwskazań do wspólnego spędzania czasu, a że w dzielnicach dzieje się wiele – warto się w tym orientować i zaplanować swój czas. Pomocna może tu być specjalna mapa, przygotowana przez zespół Referatu Współpracy Lokalnej i Innowacji Społecznych Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Przy okazji zbliżającego się Dnia Sąsiada postanowiono zmapować wydarzenia, które dzieją się w dzielnicach.

– Wydarzenia Dnia Sąsiada odbywały się w określonym przedziale czasowym; podobna idea przyświeca naszej mapie. Można tu znaleźć informacje o tym, co będzie się działo w dzielnicach aż do końca czerwca. – dodaje Marta Karalus z WRS. – Czeka nas mnóstwo lokalnych inicjatyw dla mieszkańców, np. z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka. W ich organizację zaangażowani są  lokalni aktorzy społeczni: szkoła, Rada Dzielnicy, gdańskie instytucje, liderki i liderzy lokalni. To oni są kołami zamachowymi tego, co się dzieje w dzielnicy, a my chcemy pokazać, że w oddolnych grupach siła.

W organizowanie lokalnych wydarzeń angażują się Domy Sąsiedzkie, Kluby Sąsiedzkie i Rady Dzielnic. Ze szczegółowym sąsiedzkim „rozkładem jazdy” (w formie interaktywnej mapy online) można zapoznać się na specjalnej stronie  

Warto tam zaglądać, bo mapa jest na bieżąco aktualizowana; znaleźć na niej można szczegóły wydarzeń organizowanych w dzielnicach w ostatnich dniach maja i przez cały czerwiec. W tym tygodniu na mapie zaznaczone zostaną też wydarzenia, które będą organizowane w ramach Gdańskiego Funduszu Sąsiedzkiego. A to właśnie dzięki funduszowi przez cały rok w Gdańsku odbywa się kilkadziesiąt przedsięwzięć zainicjowanych zarówno przez grupy nieformalne, jak i organizacje pozarządowe.  

Co ciekawego nas czeka w najbliższych dniach? Na przykład warsztaty filcowania „Otulmy drzewa opieką – otulmy drzewa czułością” (29.05, Aniołki), pchli targ na Biskupiej Górce (31.05), Saga Oruni w Parku Oruńskim (1.06) Święto Dzielnicy Viva Oliva! (8.06) czy Aniołkowo na Sportowo - dzień dziecka (8.06). 

Co ważne: do mapy można dopisywać kolejne wydarzenia. Zachęcamy do tego wszystkich, którzy w najbliższym czasie planują organizację spotkań w dzielnicach.  

Miejscami budowania w gdańskich dzielnicach mocnych sąsiedzkich więzi są też Domy Sąsiedzkie (17) i Kluby Sąsiedzkie (10). To miejsca lokalnej aktywności, spotkań międzypokoleniowych i inicjowania dzielnicowych wydarzeń. Są otwarte na każdą osobę i jej potrzeby – pan zajęć odzwierciedla zainteresowania i oczekiwania mieszkanek i mieszkańców. Co więcej, to często oni są prowadzącymi spotkania czy warsztaty. W sąsiedzkim gronie można szydełkować, rysować, grać w karty, koncertować czy tańczyć. Można uprawiać ogródek, maszerować z kijami albo wybrać się na wycieczkę po mieście. 

Oferta domów i klubów to także cały szereg usług dla gdańszczanek i gdańszczan, np. porady prawne, dyżury radnych dzielnicy, wolontariat, kluby i koła seniora, kluby rodziców.  

W 2023 roku w gdańskich Domach i Klubach Sąsiedzkich zorganizowano 3974 wydarzenia. Trwały przez – łącznie – 32 601 godzin, wzięło w nich udział 27 669 osób.  

W najbliższych latach lista Domów i Klubów sąsiedzkich powiększy się o kolejne trzy adresy: na Chełmie, w Osowej i na Jasieniu.  

Metryczka publikacji