Szkoła zalicza się do 10% najbardziej zaangażowanych w bezpieczeństwo cyfrowe placówek w kraju. Podstawowym elementem cyfrowego bezpieczeństwa jest tam wiedza i świadomość uczniów, ale także nauczycieli i rodziców, na temat możliwych zagrożeń i ryzyka związanego z korzystaniem z Internetu i nowoczesnych narzędzi cyfrowych.
Co zostało zrealizowane w ramach projektu?
- Przeprowadzenie wśród uczniów ankiety na temat korzystania z technologii informatycznej i znajomości zasad,
- Zorganizowanie zebrań z rodzicami, na których przedstawione zostały wyniki ankiet i omówione podstawowe zagrożenia i sposoby reagowania na cyberprzemoc. Rozdano także ulotki z podstawowymi informacjami.
- W szkole odbyły się rady szkoleniowe dla nauczycieli na temat: „Praca wychowawcza - cyberprzemoc” oraz "Wykorzystywanie technologii cyfrowych w edukacji".
- Uczniowie opracowali Szkolne Zasady Bezpieczeństwa w Internecie.
- Przez cały okres realizacji projektu (IX/2016-III/2017) podejmowane były różnorodne działania edukacyjne, poszerzające wiedzę uczniów na temat usług internetowych, Netykiety, bezpiecznych zachowań w Sieci, w tym:
- tematyczne lekcje, zabawy, konkursy,
- listopad poświęcony był „silnemu hasłu”,
- grudzień korzystaniu z informacji podawanych w Internecie,
- styczeń korzystaniu z różnych usług internetowych,
- luty w szczególności poczcie elektronicznej i Netykiecie,
- w marcu spotkania wszystkich klas z funkcjonariuszami policji i straży miejskiej na temat odpowiedzialności prawnej i konsekwencji działań w Internecie,
- Zaproszono kolejne szkoły do rejestracji i realizacji projektu „Cyfrowobezpieczni”.
I jeszcze jedno działanie!
Z okazji Dnia Wiosny w SP 23 zorganizowany został happening „Cyfrowobezpieczni szukają wiosny”, w czasie którego uczniowie mieli okazję zaprezentować przygotowane przedstawienia, scenki oraz piosenki własnego autorstwa, a następnie z okolicznościowymi hasłami przeszli ulicami Oliwy. Rozdawali przechodniom ulotki informacyjne. W sąsiedniej szkole – ZKPiG nr 17 w Gdańsku - podzielili się swoją wiedzą na temat bezpiecznego korzystania z Internetu.
Podziękowania dla koordynatorów projektu CYFROWOBEZPIECZNI w SP23:
Pani Marii Albrecht, Ewy Białasiewicz- Adamczyk oraz Marioli Tokarskiej