Urząd Miejski w Gdańsku
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
Herb Miasta Gdańska
Informacja/Gdańskie Centrum Kontaktu:
tel: +48 58 52 44 500
fax: +48 58 302 39 41
e-mail: umg@gdansk.gda.pl
elektroniczna skrzynka podawcza ePUAP:
/UMGDA/SkrytkaESP
elektroniczna skrzynka podawcza e-Doręczeń:
AE:PL-69589-14466-DIDGS-28

Poznaj Centrum Dolna Brama - przyjdź na otwarcie w sobotę 26 sierpnia

Zaproszenie o treści: Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska zaprasza na OTWARCIE CENTRUM  DOLNA BRAMA  ul. Dolna Brama 8, 26.08.2023 SOBOTA, godz.12.00-20.00. W programie między innymi spacer po dzielnicy, wystawy artystyczne, warsztaty: ogrodnicze, kulinarne, techniczno-kreatywne, krawieckie, kaligraficzne, malarskie, pisarskie oraz prezentacja gdańskich funduszy społecznych. Wieczorem koncert zespołu Remont Pomp z Grzegorzem Nawrockim i potańcówka. Wstęp wolny. Daj nam znać, że będziesz: zapisz się przez link lub zadzwoń 58 323 67 00

Idea

Jak mówią wnioski wynikające z „Porozumienia w sprawie wolontariatu w Europie” potencjał danej społeczności może mieć znaczący wpływ na to jak dobrze poradzi sobie ona z następstwami dużych wyzwań jak na przykład klęski żywiołowe czy katastrofy. Silne społeczności lokalne skuteczniej reagują i szybciej wychodzą także z kryzysów gospodarczych. Mieszkający w nich ludzie: znają się, są zintegrowani, mają wypracowane kanały komunikacji (swoje sposoby na skuteczne przekazywanie informacji), czują się odpowiedzialni za swoje sąsiedztwo i ludzi, z którymi je dzielą. Mocne społeczności to istnienie, często nieformalnego, systemu wsparcia i samopomocy. W takich wspólnotach mieszkanki i mieszkańcy biorą współodpowiedzialność za kształtowanie swojego najbliższego otoczenia, dzielnicy, miasta. To zaangażowanie dotyczy wielu płaszczyzn: kwestii urbanistycznych, inwestycyjnych i krajobrazowych, spraw społecznych, edukacji, sportu, form spędzania wolnego czasu czy sposobów dbania o środowisko.

Budowa silnej społeczności to proces długotrwały, wymagający kooperatywy wszystkich środowisk w tym władz miasta, jednostek miejskich, instytucji kultury i sportu, organizacji pozarządowych, społeczniczek i społeczników, wolontariuszek i wolontariuszy oraz NAJWAŻNIEJSZYCH, samych zainteresowanych, czyli mieszkanek i mieszkańców.

Lokalny punkt widzenia

W Gdańsku dążenie do zacieśniania relacji społecznych i wspierania budowy silnego społeczeństwa obywatelskiego jest priorytetem, który znalazł odzwierciedlenie w Strategii Rozwoju Miasta „Gdańsk 2030 Plus”: „Wizją Gdańska jest miasto skupiające i przyciągające to, co najcenniejsze – ludzi dumnych z dziedzictwa, solidarnych, otwartych, kreatywnych, rozwijających się i wspólnie kształtujących przyszłość.”

Mieszkanki i mieszkańcy w strategii rozwoju Gdańska jednoznacznie wskazują, że życie społeczne to najważniejszy obszar w sferze życia miejskiego. Potwierdzają to zresztą przeprowadzone w tym roku konsultacje, organizowane w ramach aktualizacji Strategii Rozwoju Miasta Gdańska. Mieszkańcy i mieszkanki za często istotniejsze inwestycje niż w infrastrukturę miejską, uważają te w tereny zielone, rekreacyjne czy rozwój usług społecznych np. wsparcia psychologicznego.

Zaczynamy!

Centrum Dolna Brama ma być narzędziem wspierającym gdańszczanki i gdańszczan w budowaniu tożsamości, silnych lokalnych społeczności, podejmowaniu aktywności społecznej i obywatelskiej, współdecydowaniu o przyszłości miasta czy przyjmowaniu świadomej odpowiedzialności za jakość relacji międzyludzkich w naszym mieście.

Na początku w Centrum pracować będą Zespół Referatu Współpracy Lokalnej i Innowacji Społecznych (RWLiIS) z Wydziału Rozwoju Społecznego oraz pracownicy Centrum Informacji i Animacji Senioralnej i Centrum Weterana i Edukacji Patriotycznej. W Referacie Współpracy Lokalnej i Innowacji Społecznej pracują:

  • 2 osoby odpowiedzialne za projekty Gdańskich Domów i Klubów Sąsiedzkich oraz Gdańskich Funduszy
  • osoba odpowiedzialna za przygotowanie strategicznych dokumentów współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz konkursów ofert
  • osoba odpowiedzialna za sprawy związane z wolontariatem
  • osoba odpowiedzialna za komunikację z organizacjami pozarządowymi i promocję
  • osoba odpowiedzialna za sprawy związane z migrantkami i migrantami
  • osoba odpowiedzialna za innowacje społeczne i organizację eventów
  • osoba zajmująca się sprawami seniorek i seniorów
  • dwie osoby zatrudnione na umowę zlecenie do realizacji badawczo-rozwojowych projektów europejskich
  • kierownik referatu

Ten 11 osobowy zespół na co dzień zajmuje się:

  • koordynacją współpracy Miasta Gdańska z organizacjami pozarządowymi,
  • przeprowadzaniem konkursów ofert na realizację zadań miejskich przez organizacje pozarządowe
  • koordynacją prac Gdańskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego i Gdańskiej Rady ds. Rozwoju Wolontariatu,
  • współpracą z wydziałami i jednostkami w sprawach dotyczących organizacji pozarządowych,
  • animacją społeczności lokalnych – sieć Domów i Klubów Sąsiedzkich
  • aktywizacją społeczną – Fundusze Gdańskie
  • promocją sektora społecznego, działań organizacji pozarządowych oraz wolontariatu
  • wspieraniem rozwoju innowacji społecznych – program grantowy INNaczej
  • budowaniem partnerstw / relacji z ngo, organizacjami międzynarodowymi, instytucjami i miastami,
  • integracją gdańskiego sektora społecznego
  • wsparciem gdańskich seniorów i seniorek – w referacie pracuje pełnomocniczka prezydentka Gdańska ds. seniorów
  • udziałem w miejskich akcjach pomocowych: Gdańsk Pomaga i Gdańsk Pomaga Ukrainie
  • wsparciem oraz integracją migrantów i migrantek
  • poszerzeniem wiedzy z zakresu usług społecznych, innowacji społecznych
  • wymianę doświadczeń, udziałem w konferencjach i szkoleniach oraz międzynarodowych projektach badawczo-rozwojowych (URBACT, EU Arenas)

Warto zaznaczyć, że przyszły kształt, sposób funkcjonowania i oferta Centrum Dolna Brama planowane są już od kilku lat. Powstanie Centrum poprzedzone było wieloma analizami, zarówno potrzeb gdańskiego sektora społecznego, jak i dobrych praktyk, w tym wizytami studyjnymi w podobnych przestrzeniach w Europie. Prace koncepcyjne finansowane były ze wspomnianych projektów europejskich.

Budynek

Usytułowany przy ulicy Dolna Brama 8 budynek dawnego Zespołu Szkół Zawodowych Gdańskich Zakładów Elektronicznych „UNIMOR” wybudowany w latach 1890 – 1900, objęty jest nadzorem konserwatora zabytków. Kosztem 3 mln Miasto Gdańsk wyremontowało zabytkowe wnętrza. Zakres prac obejmował wymianę posadzki parteru i podłóg na piętrach, wymianę instalacji elektrycznej i sanitarnej, remont toalet, wbudowanie windy, wbudowanie systemu wentylacji, przebudowę systemu oddymiania, przebudowę pomieszczeń do nowych funkcji. Kolejny etapie prac obejmuje: wymianę stolarki okiennej, remont elewacji i ogrodzenia oraz zagospodarowanie dziedzińca. Budynek dostosowany jest do potrzeb osób z niepełnosprawnością i specjalnymi potrzebami w zakresie dostępności. 

Przyszłość bliższa i dalsza

W związku z innowacyjnym charakterem przedsięwzięcia jakim jest powołanie Centrum Dolna Brama oraz chęcią współtworzenia finalnego sposobu funkcjonowania przestrzeni z jej przyszłymi użytkownikami, postanowiliśmy, że będziemy rozwijać je stopniowo, w sposób zrównoważony i efektywny finansowo. Oferta, w pierwszych tygodniach funkcjonowania Dolnej Bramy będzie obejmowała:

bezpłatne użyczenie przestrzeni na realizację działań społecznych:

  • 3 sale warsztatowe z wyposażeniem do organizacji spotkań lub pracy cichej
  • 1 sala konferencyjna na 60 osób
  • 1 sala do pracy wspólnej, organizacji wydarzeń, warsztatów, spotkań
  • otwarta kuchnia i podwórko do odpoczynku, zajęć kulinarnych i ogrodniczych
  • przestrzeń do wypoczynku z mini biblioteczką

Centrum Informacji i Animacji Senioralnej

W Centrum pracować będzie Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. Seniorów, którą wesprze nowozatrudniona osoba. Centrum będzie pełnić rolę punktu informacyjnego dla gdańskich seniorek i seniorów oraz koordynować działania Miasta dedykowane tej grupie mieszkanek i mieszkańców.

Centrum Weterana i Edukacji Patriotycznej

W Centrum Dolna Brama nowe siedziby znajdzie 12 gdańskich organizacji kombatanckich. Dzięki temu dotychczas zajmowane przez organizacje lokale wrócą do zasobu miejskiego, a współdzielenie biur w Centrum obniży koszty ich utrzymania. Wspólny adres to także ułatwienie w integracji środowisk kombatanckich czy wspólnym planowaniu obchodów rocznic, świąt, itd. Do obsługi Centrum Weterana planowane jest zatrudnienie nowej osoby.

Otwarcie

Mamy wyjątkową okazję zbudowania struktur urzędu będącego jeszcze bliżej potrzeb mieszkanek i mieszkańców. Współpraca Miasta Gdańska z organizacjami pozarządowymi, aktywistkami i aktywistami, grupami nieformalnymi itd., powinna i wykracza poza ustawowy obowiązek przekazywania środków NGO. Jesteśmy przekonani, że na Dolnej Bramie współpraca z sektorem obywatelskim będzie jeszcze szersza.

Będzie nam niezmiernie miło, jeśli ostatnią sobotę sierpnia spędzicie z nami i zechcecie współtworzyć Centrum Dolna Brama już od pierwszego dnia!

Warto! Zobaczcie Program Otwarcia Centrum Dolna Brama (link do pobrania). Do współpracy zaprosiliśmy organizacje pozarządowe i trenerów, którzy przeprowadzą różne niesamowite warsztaty. Będzie też jedzenie, picie, wystawy, koncert, a nawet tańce. A w między czasie zwiedzanie budynku, rozmowa o Gdańskich Funduszach i przestrzeń do integracji. Zapraszamy całymi rodzinami, w gronie znajomych oraz solo – każdy znajdzie coś dla siebie!

Oficjalne Otwarcie rozpocznie się o godzinie 12.00, ale rozgrzewka – Spacer po okolicy z Opowiadaczami Historii – wystartuje o godzinie 10.00. Liczba miejsc na spacerze ograniczona – prosimy o deklarację chęci udziału w formularzu zgłoszeniowym.

Zapraszamy

Data: 26 sierpnia 2023 r.

Godziny: 12.00-20.00

Miejsce: ul. Dolna Brama 8, 80-821 Gdańsk

Aby pomóc nam zorganizować Otwarcie Centrum w jak najlepszy sposób, wskazać specjalne potrzeby lub zapisać się na spacer, prosimy o potwierdzenie udziału wypełniając formularz zgłoszeniowy (link) lub pod numerem telefonu: 58 323 67 00.