Urząd Miejski w Gdańsku
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
Informacja/Gdańskie Centrum Kontaktu:
tel: +48 58 52 44 500
fax: +48 58 302 39 41
e-mail: umg@gdansk.gda.pl
elektroniczna skrzynka podawcza ePUAP:
/UMGDA/SkrytkaESP
elektroniczna skrzynka podawcza e-Doręczeń:
AE:PL-69589-14466-DIDGS-28

O wyzwaniach stojących przed miastami po doświadczeniu pandemii – wykład prof. Kunzmanna

WYKŁADY OTWARTE
Kunzmann Plansza tytułowa 3

Serdecznie zapraszamy na wykład profesora Klausa R. Kunzmanna:

Post-Covid-19 Cities? What will change? What can cities, what can planners do?

środa 13 kwietnia 2022 r. | g. 9:30
Politechnika Gdańska | sala konferencyjna Budynku Hydromechaniki
(zobacz usytuowanie budynku na mapie).

W ramach wykładu podniesione zostaną kwestie wyzwań z dziedziny urbanistyki i planowania, jakie stoją przed miastami po doświadczeniu pandemii – zarówno w perspektywie globalnej, europejskiej, jak i lokalnej. Wykład odbędzie się w języku angielskim, a w późniejszym czasie udostępnione zostanie jego nagranie. Po wykładzie zapraszamy do dyskusji z profesorem Kunzmannem.

Wykład jest współorganizowany przez Architekta Miasta Gdańska i Politechnikę Gdańską w ramach programu Visting Professors. 

 


 

foto Kunzmann

Prof. Klaus R. Kunzmann

Jean Monnet Professor of Spatial Planning in Europe, Technische Universität Dortmund
Honorary Professor, Bartlett School of Planning, University College London
Dr. techn. Dipl.Ing, Hon DLitt, Hon RTPI, Professor emeritus

Prof. Klaus R. Kunzmann studiował architekturę i planowanie urbanistyczne na Politechnice Monachijskiej, a doktoryzował się w 1971 r. na Politechnice Wiedeńskiej. Tamże rozpoczął swoją karierę akademicką. W latach 1974–2006 pełnił funkcję profesora i dyrektora Instytutu Planowania Przestrzennego na Politechnice Dortmundzkiej. Od 1994 r. do momentu przejścia na emeryturę w 2006 r. obejmował Europejską Katedrę Planowania Przestrzennego im. Jeana Monneta. W tym czasie inicjował i prowadził ponad 50 projektów badawczych zarówno o randze krajowej jak i międzynarodowej, także finansowanych przez Komisję Europejską. Pełnił także funkcję profesora wizytującego w Polsce, Chinach, Australii, Szwajcarii, Włoszech, Francji i Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Jako ekspert w dziedzinie planowania przestrzennego pełnił funkcję doradcy dla Komisji Europejskiej, Rady Europy i OECD. Doradzał także jako ekspert w projektach związanych z definiowaniem przyszłości wielkich miast Europy, jak Londyn, Mediolan czy Berlin. Doradzał także rządom wielu innych krajów. Autor wielu prezentacji konferencyjnych, 17 książek i wielu innych publikacji. Od 1993 r. Honorowy Członek Royal Town Planning Institute (RTPI). Pierwszy prezydent oraz obecnie członek honorowy Association of European Schools of Planning (AESOP). Badania prof. Kunzmanna koncentrują się na tematach związanych z innowacjami w zakresie polityki miejskiej i europejskiego planowania przestrzennego, restrukturyzacji i rozwoju regionów, roli kreatywności, wiedzy i sztuki w rozwoju ekonomicznym oraz – w ostatnich latach – konsekwencjach dla miast europejskich wynikających z rozwoju powiązań z Chinami.