BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

Gmina Miasta Gdańska Urząd Miejski w Gdańsku

Sesja poświecona Janowi Heweliuszowi

16 marca br. odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Gdańska  poświecona w całości Janowi Heweliuszowi. W czasie obrad wręczano okolicznościowe medale, a w Ratuszu Głównego Miasta odsłonięto tablicę, poświęconą najsłynniejszemu gdańszczaninowi.

Jak podkreślił Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska - Jan Heweliusz oprócz tego, że był astronomem i browarnikiem, był też zasłużonym  gdańskim rajcą.
W sesji wzięli udział m.in. gdańscy parlamentarzyści, radni sejmiku województwa pomorskiego, rektorzy gdańskich uczelni oraz przedstawiciele Wojska Polskiego i duchowieństwa.
W jej trakcie postać Jana Heweliusza przybliżył  prof. UG dr hab. Józef Arno Włodarski  w wystąpieniu ?Rajca miejski i polityk?.
 
Z kolei dr hab. Maciej Mikołajewski, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego przedstawił pomysł na uczczenie roku Heweliusza w postaci budowy radioteleskopu.  Byłby to pomnik Heweliusza. Radioteleskop - czyli teleskop do obserwacji odległych obiektów astronomicznych z wykorzystaniem fal radiowych, miałby być gotowy do roku 2015. Koszt budowy wstępnie oceniany jest na 200 mln zł.
Podczas uroczystości wręczono także okolicznościowe medale oraz odsłonięto pamiątkową tablicę przy wejściu do Ratusza.
Warto dodać, że 16 marca Roku Pańskiego 1651 najsłynniejszy Gdańszczanin został wybrany na miejskiego rajcę. Uroczysta sesja Rady Miasta odbyła się dokładnie w  360 rocznicę tego wydarzenia. 

Mariusz Feliński / Biuro Rady Miasta Gdańska
Fot. Jerzy Pinkas

metryczka publikacji