XLV sesja Rady Miasta Gdańska 31.10.13.
Październikową sesję rozpoczął Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta ogłaszając minutę ciszy, by uczcić pamięć pierwszego premiera wolnej Polski i Honorowego Obywatela Miasta Gdańska - Tadeusza Mazowieckiego.
Podczas sesji Rada Miasta zatwierdziła zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2013-2040 oraz w budżecie Miasta Gdańska na 2013 rok.
Radni podjęli m.in. uchwałę dotyczącą wyrażenia woli przystąpienia do opracowania i wdrażania Planu gospodarki niskoemisyjnej. Jak mówił Maciej Lorek, dyrektor Wydziału Środowiska - będzie to dokument strategiczny dla całej metropolii, który koncentrować się będzie na: identyfikacji głównych źródeł emisji, określeniu potencjału redukcji emisji i określeniu działań możliwych do podjęcia w celu ograniczenia emisji z poszczególnych źródeł. Miasto będzie mogło m.in. wspierać inicjatywy w tej dziedzinie lub uczestniczyć w inwestycjach.
Gdańscy radni zdecydowali też o ustaleniu wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego dróg publicznych, których zarządcą jest Prezydent Miasta. Nowe stawki opłat są niezbędne do zorganizowania przetargu na zarządzanie wiatami na przystankach autobusowych i tramwajowych. Od 1 stycznia 2014 roku Miasto Gdańsk stanie się bowiem właścicielem prawie 300 wiat przystankowych.
W trakcie obrad rajcy uchwalili też dwa miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego: Wyspy Sobieszewskiej – rejon ulicy Wienieckiej oraz Orunia rejon na wschód od ulicy Żuławskiej. Radni zdecydowali także o przystąpieniu do sporządzenia dwóch miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego: Port Północny III (obszar około100 hektarów) oraz dwutorowej linii elektroenergetycznej 110 kV relacji GPZ Gdańsk Błonia - GPZ Maćki - GPZ Pruszcz Gdański. Jak wyjaśniał Marek Piskorski, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska jest to szczególnie ważne dla dzielnicy Gdańsk Południe, która wciąż się rozwija i bez tej inwestycji może mieć deficyt energii.
Radni zdecydowali też o zmianie uchwały dotyczącej ustalania wysokości niektórych cen i opłat za usługi komunalne o charakterze użyteczności publicznej oraz za korzystanie z gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Jak informował Andrzej Trojanowski, dyrektor Biura Prezydenta ds. Sportu dotyczyło to programu ożywienia dróg wodnych oraz korzystania z infrastruktury, stanic wodnych oraz cen wynajmu nowopowstałych obiektów dla turystyki wodnej m.in. za postój jachtów przy nabrzeżach.
Podczas sesji radni zapoznali się też z raportem na temat promocja Gdańska podczas Mistrzostwa Europy w Piłce Siatkowej Mężczyzn.
Mariusz Feliński / Biuro Rady Miasta Gdańska
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl