Urząd Miejski w Gdańsku
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
Herb Miasta Gdańska
Informacja/Gdańskie Centrum Kontaktu:
tel: +48 58 52 44 500
fax: +48 58 302 39 41
e-mail: umg@gdansk.gda.pl
elektroniczna skrzynka podawcza ePUAP:
/UMGDA/SkrytkaESP
elektroniczna skrzynka podawcza e-Doręczeń:
AE:PL-69589-14466-DIDGS-28

Debata z okazji Światowego Dnia Książki

Rola książki i czytelnictwa w budowie społeczeństwa obywatelskiego. 24 kwietnia 2013 r. (środa) godz. 12.15 – 14.30 Sala Herbowa Nowego Ratusza

Z okazji Światowego Dnia Książki 24 kwietnia w Nowym Ratuszu odbędzie się debata pt. „Rola książki i czytelnictwa w budowie społeczeństwa obywatelskiego”. W debacie udział wezmą Radni Miasta Gdańska: Jolanta Banach, Beata Wierzba i Grzegorz Strzelczyk, a także Paweł Braun, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku; Anna Czerwińska-Rydel, autorka książek i audycji dla dzieci, Ewa Kowalska, blogerka, serwis iBedeker.pl; Agata Markiewicz-Babło, inicjatorka Wielkich Maratonów Czytelniczych; przedstawiciele organizacji pozarządowych, stowarzyszeń kulturalnych, bibliotekarze.

DEBATA będzie doskonałą okazją do wymiany poglądów na temat stanu czytelnictwa oraz jego wpływu na budowanie społeczeństwa wiedzy.

II Debata z okazji Światowego Dnia Książki zorganizowana przez Radę Miasta Gdańska będzie okazją do zaprezentowania nowych pomysłów związanych z rozwojem czytelnictwa i wysłuchania głosu osób, które właśnie na tym polu odniosły sukces. Głosu animatorów kultury i społeczników, którzy chcą działać i potrafią działać - także bez zaplecza finansowego. Jedną z cech społeczeństwa obywatelskiego jest  umiejętność działania niezależnego od instytucji państwowych.
Działający w Gdańsku liderzy organizacji pozarządowych i stowarzyszeń kulturalnych podkreślający na co dzień i doceniający rolę książki i czytelnictwa mają swój wkład w budowanie społeczeństwa obywatelskiego oraz społeczeństwa wiedzy. Jest to szczególnie ważne w okresie gwałtownego rozwoju technologii informacyjnych i komunikacyjnych oraz gospodarki opartej na wiedzy.
Poprzez książki odbywa się budowanie zamożności obywateli. Badania jednoznacznie wykazują korelację, między ilością przeczytanych przez dane osoby książek, a ich dochodem. Im więcej czytamy  - tym jesteśmy bogatsi, a im mniej czytamy - tym jesteśmy biedniejsi.
W tym roku rozmawiać będziemy nie tylko na temat czytelnictwa i inicjatywach związanych z jego upowszechnianiem, ale też jego wpływem na budowanie społeczeństwa wiedzy. Swoje pomysły przedstawi trójka radnych Miasta Gdańska oraz czworo działaczy z organizacji pozarządowych i stowarzyszeń kulturalnych.

W drugiej części debaty zabiorą głos pozostali goście, stawiając własne tezy lub zadając pytania głównym panelistom.

Uczestnicy debaty posiądą wiedzę o najnowszych sposobach przeciwdziałania spadkowi czytelnictwa, mimo rosnącej konkurencji innych środków przekazu, które zmniejszyły monopol książki na upowszechnianie myśli ludzkiej.
Grono ekspertów odniesie się również do rosnącej popularności „idei trzeciego miejsca” oraz możliwości jej przystosowania do naszej lokalnej specyfiki. Paneliści spróbują też odpowiedzieć na kluczowe pytania: - Jak przeciwdziałać spadkowi czytelnictwa?- Czy są miejsca, w których czytelnictwo rośnie?

Reasumując, debata będzie doskonałą okazją do zdobycia i wymiany najbardziej aktualnych informacji, doświadczeń, a także nawiązywania efektywnych kontaktów środowiskowych. Organizując debatę zaprosiliśmy do współpracy osoby reprezentujące szerokie spektrum poglądów, a także czołowych specjalistów z dziedziny kultury i edukacji.

Wnioski z debaty zostaną przekazane do Biura Prezydenta ds. Kultury Urzędu Miasta Gdańska.

Mariusz Feliński / Biuro Rady Miasta Gdańska