Urząd Miejski w Gdańsku
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
Herb Miasta Gdańska
Informacja/Gdańskie Centrum Kontaktu:
tel: +48 58 52 44 500
fax: +48 58 302 39 41
e-mail: umg@gdansk.gda.pl
elektroniczna skrzynka podawcza ePUAP:
/UMGDA/SkrytkaESP
elektroniczna skrzynka podawcza e-Doręczeń:
AE:PL-69589-14466-DIDGS-28

Wygrać z rakiem i co dalej

Czwartego października br. odbyła się konferencji pt. "Wygrać z rakiem – wsparcie i edukacja dla zdrowia". Organizatorem sympozjum była Komisja Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia Rady Miasta Gdańska wraz z działającą przy Fundacji Hospicyjnej Akademią Walki z Rakiem.

Czwartego października br. odbyła się konferencji pt. "Wygrać z rakiem – wsparcie i edukacja dla zdrowia". Organizatorem sympozjum była Komisja Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia Rady Miasta Gdańska wraz z działającą przy Fundacji Hospicyjnej Akademią Walki z Rakiem.

Sala obrad  Nowego Ratusza zapełniła się osobami dotkniętymi chorobą nowotworową, starającymi się  poradzić sobie z traumą po stracie najbliższych, a także osobami, które pokonały raka.  Wśród wykładowców było zaś wielu znanych lekarzy onkologów oraz specjalistów chorób nowotworowych.

Konferencję otworzyła Ewa Kamińska,  zastępca prezydenta ds. polityki społecznej oraz Beata Dunajewska-Daszczyńska, przewodnicząca Komisja Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia RMG. Konferencję wspierała również swoją obecnością Danuta Wałęsa.

W drugiej części konferencji wszyscy chętni mogli skorzystać z bezpłatnych badań spirometrycznych i porad specjalistów onkologów,terapeutów, dietetyków i psychologów. Na sali znajdowało się też stoisko z książkami z ofertą o tematyce prozdrowotnej.


 Beata Dunajewska-Daszczyńska, przewodnicząca KSSiOZ Rady Miasta Gdańska:

Województwo Pomorskie jest w czołówce zachorowalności na nowotwory. Informacja ta niepokoi nas wszystkich. Jednak coraz częściej słyszy się o osobach, które raka pokonały. Informacja o tym, że zachorowałeś nie jest wyrokiem śmierci. Rak jest uleczalny. Trzeba  jednak ponownie nauczyć się jak żyć z rakiem. To było główne zadanie konferencji.

Danuta Stopieńska, koordynator Akademii Walki z Rakiem działającej przy Fundacji Hospicyjnej:

Jest to konferencja edukacyjna. Edukacja prozdrowotna, dla osób dotkniętych chorobą nowotworową i ich bliskich. Chcemy pokazać różne formy wsparcia i jak w praktyce osoby chore mogą aktywnie uczestniczyć w procesie zdrowienia. Oczywiście można zawsze poszerzyć wiedzę na temat raka oraz  jak radzić sobie z chorobą.


 Konferencję  pt. „Wygrać z rakiem” wspierała także Danuta Wałęsa.

Fot. Elementy wsparcia i edukacji pacjentów w Narodowym Programie Zwalczania Chorób Nowotworowych – dr n. med. Piotr Popowski, Zakład Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej, GUMed, Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Populacyjne Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy w Gdańsku.

Fot. Nowe możliwości leczenia chorób onkologicznych – dr n. med. Kamil Drucis, Katedra Chirurgii Onkologicznej, GUMed.

Fot. Jak radzić sobie z działaniami ubocznym chemio-, radio- i hormonoterapii – dr n. med. Anna Kowalczyk, Klinika Onkologii i Radioterapii, GUMed, Wojewódzkie Centrum Onkologii.

Fot. Znaczenie wsparcia psychologicznego w walce z chorobą – prof. n. med. Krystyna de Walden-Gałuszko, prezes Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego, Wojewódzkie Centrum Onkologii.

Fot. Rola diety, ćwiczeń fizycznych, zdrowego stylu życia w procesie zdrowienia osób dotkniętych chorobą nowotworową – Maria Fall-Ławryniuk, dietetyk, AwzR.

Fot. Jak poradziłam sobie z rakiem – Danuta Stopieńska, koordynator AwzR. Wsparcie dla osób dotkniętych chorobą nowotworową w ramach Akademii Walki z Rakiem, prezentacja płyty wspierającej proces zdrowienia i redukcję stresu.

Fot. Dużą popularnością cieszyło się stoisko z materiałami konferencyjnymi oraz książkami z ofertą o tematyce prozdrowotnej.

 Mariusz Feliński / Biuro Rady Miasta Gdańska