BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

Gmina Miasta Gdańska Urząd Miejski w Gdańsku

KSIĄŻKA NA DZIEŃ KSIĄŻKI

KSIĄŻKA NA DZIEŃ KSIĄŻKI
 czyli? Światowy Dzień Książki w Radzie Miasta Gdańska

24 maja 2011 r. odbyło się uroczyste podsumowanie Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. W Gdańsku od roku 2006, ideę obchodzenia tego święta propaguje Rada Miasta Gdańska. W tegorocznej paradzie wzięło udział ponad 600 dzieci.         
Uroczystość rozpoczęła  się o godzinie 10.30 pod Pałacem Młodzieży, skąd kolorowa parada poprzebieranych w postaci z książek  dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjalnych, w towarzystwie szczudlarzy oraz Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej przeszła ulicami: Ogarną, Powroźniczą, Długim Targiem, Długą, Targiem Węglowym, Wałami Jagiellońskimi, Hucisko, Bastion św. Elżbiety do Nowego Ratusza przy ulicy Wały Jagiellońskie 1.
Przed Nowym Ratuszem, z młodymi miłośnikami książek oraz nauczycielami spotkali się gdańscy radni, a na scenie rozpoczęły się występy wokalne dzieci z pracowni i zespołów gdańskiego Pałacu Młodzieży.
W trakcie imprezy przygotowanej przez Radę Miasta Gdańska we współpracy z Pałacem Młodzieży nastąpiło wręczenie nagród w konkursach organizowanych z okazji Światowego Dnia Książki. Hasło przewodnie tegorocznych konkursów (plastycznego, poetyckiego i filmowego) skierowanych do uczniów gdańskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych brzmiało: "Niezwykłe podróże z Janem Heweliuszem".
- Temat ten ujawnił wielkie pokłady talentu i olbrzymi potencjał młodych gdańskich artystów. Spośród ogromnej ilości prac, które wpłynęły na konkursy trzeba było jednak wskazać te najlepsze. W efekcie powstała książka, łącząca w sobie oryginalne, pełne ciepłych barw i emocji poetyckie teksty z pięknymi, niecodziennymi  ilustracjami ? mówił Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska.
Jedną z nagród, którą otrzymali laureaci konkursu plastycznego i poetyckiego była wydana specjalnie z tej okazji książka.
Ponadto, Rada Miasta Gdańska jak co roku rozstrzygnęła konkurs na ?Najlepiej Czytającą Szkołę? i ?Najlepszego Czytelnika? (laureaci to m.in.: SP nr 46, SP nr 40, SP 45, SP 12, SP nr 89 oraz  Gim nr 19, Gim nr 8, Gim 16, Gim nr 49).
 - Tegoroczne obchody Światowego Dnia Książki są jednym z przedsięwzięć mających na celu popularyzowanie czytelnictwa. Staramy się tworzyć modę na czytanie - dodaje Bogdan Oleszek.


Mariusz Feliński
Biuro Rady Miasta Gdańska

Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl


*        *        *
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  to  ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.


metryczka publikacji