Urząd Miejski w Gdańsku
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
Herb Miasta Gdańska
Informacja/Gdańskie Centrum Kontaktu:
tel: +48 58 52 44 500
fax: +48 58 302 39 41
e-mail: umg@gdansk.gda.pl
elektroniczna skrzynka podawcza ePUAP:
/UMGDA/SkrytkaESP
elektroniczna skrzynka podawcza e-Doręczeń:
AE:PL-69589-14466-DIDGS-28

X sesja Rady Miasta

X sesja Rady Miasta Gdańska rozpoczęła się od komunikatu Bogdana Oleszka, przewodniczącego Rady Miasta o wprowadzeniu elektronicznego obiegu dokumentów. Od maja wszystkie dokumenty będą przesyłane radnym tylko drogą elektroniczną.

X sesja Rady Miasta Gdańska rozpoczęła się od komunikatu Bogdana Oleszka, przewodniczącego Rady Miasta o wprowadzeniu elektronicznego obiegu dokumentów. Od maja wszystkie dokumenty będą przesyłane radnym tylko drogą elektroniczną.

Odtąd wszelka korespondencja: pisma, druki i projekty uchwał skierowane do radnych oraz poszczególnych komisji Rady Miasta - wysyłana będzie na skrzynki mailowe radnych.

Po szczegółowej informacji przedstawionej przez Teresę Blacharską, skarbnik miasta, radni klubów PO i PiS wspólnie poparli też zmiany w budżecie miasta oraz w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2011-2040 oraz przyjęli informację o przebiegu i wykonaniu budżetu.

Większe finanse za frekwencję

Radni jednogłośnie podjęli też uchwałę w sprawie  wyodrębnienia na  rok 2012 środków  finansowych  na  działalność statutową jednostek pomocniczych. Jak wyjaśniał Marcin Skwierawski, przewodniczący Komisji Samorządu i Ładu Publicznego, ustalono stawkę bazową  na jednego  mieszkańca w danej  jednostce pomocniczej w wysokości 4 złotych, ale jednocześnie stawka ta może zostać zwiększona o 25 % jeśli w wyborach 8 maja, udział weźmie powyżej 14-16 % uprawnionych do głosowania lub nawet o 50 %, gdy w danej jednostce frekwencja przekroczy 16 %. Spowoduje to docenienie tych jednostek, w których frekwencja będzie wysoka i jednocześnie daje argument społecznikom i samorządowcom, który dodatkowo zachęca mieszkańców do głosowania.

Plany zagospodarowania przestrzennego

Radni zdecydowali o zmianie uchwały nr VI/40/11 o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Wrzeszcz Centrum rejon dworca kolejowego, ulicy Kilińskiego i ulicy Dmowskiego w mieście Gdańsku. Jak wyjaśniał Marek Piskorski, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska poszerzono granice planu o obszar obok Galerii Bałtyckiej i dalej w stronę ulicy Dmowskiego. Uchwała jest związana z planami rozbudowy Galerii Bałtyckiej.

Radni  uchwalili także miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Wrzeszcz rejon ulicy Stefana Batorego w mieście Gdańsku oraz Przymorze Małe rejon ulic Droszyńskiego i Śląskiej. Zdecydowali także o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu  zagospodarowania przestrzennego Kokoszki rejon ulicy Maszynowej.

Skwer Ignacego Wilczewskiego

Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta ds. polityki przestrzennej, przypomniał postać Ignacego  Wilczewskiego, który był członkiem licznych polskich organizacji działających w Wolnym Mieście Gdańsku oraz czynnie uczestniczył we wszystkich kampaniach wyborczych do gdańskiego Volkstagu. Aresztowany, ciężko pobity, następnie więziony w obozach koncentracyjnych Dachau, Oranienburg i Mauthausen-Gusen. W dniu 17 września 1941 r. stanął w obronie bitego współwięźnia, za co został skatowany i zepchnięty przez nadzorującego SS-mana w przepaść, a następnie ? pomimo dawania oznak życia ? spalony  w  krematorium.

Radni postanowili imieniem Ignacego Wilczewskiego nazwać skwer (u zbiegu ulic Kartuskiej, Bema i Zakopiańskiej) na skraju Siedlec ? dzielnicy, w której mieszkał i  prowadził swoją odważną w tamtych czasach działalność i za którą zapłacił najwyższą cenę.

Zabytki i dotacje

Rada Miasta Gdańska zdecydowała też o sposobie udzielania dotacji celowych na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków oraz o przejęciu przez Miasto części zadań i kompetencji z zakresu właściwości Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

MTG

Rajcy  wyrazili też wolę objęcia akcji w podwyższonym kapitale zakładowym spółki Międzynarodowe Targi Gdańskie SA. MTG realizują budowę nowego kompleksu targowo-wystawienniczego w Gdańsku Letnicy w bezpośrednim sąsiedztwie stadionu PGE Arena. Jak informował Andrzej Bojanowski, zastępca prezydenta ds. polityki gospodarczej, będzie to nowy kompleks targowo-wystawienniczy o ogromnym znaczeniu dla promocji i rozwoju gospodarczego Gdańska i całego Pomorza.

PUMA

Rada Miasta Gdańska zdecydowała też o utworzeniu Polskiej Unii Mobilności Aktywnej. Stowarzyszenie to ma tworzyć warunki partnerskiej współpracy samorządów lokalnych, ale również organizacji pozarządowych, firm i poszczególnych osób zainteresowanych przygotowywaniem i wdrażaniem działań prowadzących do poprawy warunków poruszania się pieszo, jeżdżenia rowerem, korzystania ze środków transportu publicznego i wszelkich innych form aktywnej mobilności.  PUMA, korzystając z doświadczeń analogicznych struktur funkcjonujących w Niemczech, Francji, Hiszpanii i Kanadzie, które niedawno podpisały Deklarację Sewilską, ma przygotowywać polskie samorządy i inne podmioty do współpracy międzynarodowej, między innymi przy wykorzystaniu funduszy pozastrukturalnych UE w latach 2014-2020.


Mariusz Feliński / Biuro Rady Miasta Gdańska

Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl