XVIII sesja Rady Miasta Gdańska rozpoczęła się od komunikatu Mirosława Zdanowicza, przewodniczącego Komisji Sportu i Turystyki na temat wizyty samorządowców z Finlandii i współpracy z partnerskim miastem Turku. W trakcie obrad radni przyjęli 28 uchwał.
Finanse
Radni zatwierdzili zmiany w budżecie miasta oraz w Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta na lata 2011-2040. Jak poinformowała Teresa Blacharska, skarbnik miasta, w związku z przyśpieszeniem realizacji robót inwestycji Nowa Łódzka oraz dokonaniem wykupów działek w tym roku przesunięte z budżetu 2012 roku zostaną 3 mln zł. Dzięki temu inwestycja powinna zostać zrealizowana jeszcze w styczniu 2012 roku. Radni zdecydowali też o zaciągnięciu kredytu w Europejskim Banku Inwestycyjnym na wyprzedzające finansowanie zadań finansowanych ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej.
Przedszkola i boiska
Trwają prace nad dokumentacją projektową na budowę przedszkoli modułowych w rozwojowych dzielnicach miasta. Okres realizacji inwestycji wydłużono na 2012 r. Zwiększono środki miasta na rządowy program Radosna Szkoła. W jego ramach na ten rok zaplanowano budowę 4 placów zabaw przy szkołach: SP 48 ul. Burzyńskiego 10, SP 45 ul. Matki Polki 3A, SP 23 ul. Opacka 7, SP 17 ul. Czarnieckiego 2. Radni zdecydowali też o zwiększeniu środków na program budowy i modernizacji boisk ?Moje boisko ? Orlik 2012?. Dzięki temu wykonana zostanie zaplanowana na ten rok budowa kompleksu sportowego przy: Gimnazjum Nr 25 przy ul. Kościuszki 8b, Gimnazjum Nr 33 przy ul. Wodnika 57 i ZSO Nr 6 przy ul. Głęboka 11.
Plany zagospodarowania przestrzennego
Gdańscy rajcy uchwalili także 5 miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego: Główne Miasto rejon kościoła św. Mikołaja, Śródmieście rejon ulic Jana z Kolna i Dyrekcyjnej, Wyspa Sobieszowska rejon ulic Turystycznej, Przegalińskiej i Kanałowej, Orunia Górna południe nad Doliną Potoku Oruńskiego oraz Brętowo rejon ulic Potokowej, Dolne Młyny i Rakoczego.
Radni zdecydowali też o podjęciu dwóch uchwał o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego: Oliwa Górna rejon pętli tramwajowej oraz Kokoszki rejon ulic Azaliowej i Kalinowej.
Udziały miasta
Ponadto radni podjęli uchwały w sprawie: wyrażenia woli objęcia udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście Spółka z o.o. z siedzibą w Gdyni, objęcia udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym jednoosobowej spółki Gminy Miasta Gdańska działającej pod firmą Towarzystwo Budownictwa Społecznego ?Motława? i wyrażenia woli objęcia udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym jednoosobowej spółki Gminy Miasta Gdańska działającej pod firmą Gdańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Radni podjęli też decyzję w sprawie ustalenia stawki opłat za korzystanie z przystanków komunikacyjnych autobusowych, których właścicielem albo zarządzającym jest Gmina Miasta Gdańska przez operatorów i przewoźników, zmienili ?Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie miasta? i dokonali zmian w Statucie Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.
Sprawy socjalne
Radni zdecydowali też o likwidacji gdańskiego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego oraz dwóch Ognisk Wychowawczych im. Kazimierza Lisieckiego w Gdańsku nr 1 i nr 3 (odpowiednio od 1 lipca 2012 i od 1 stycznia 2012). Jak powiedziała Ewa Kamińska, zastępca prezydenta ds. polityki społecznej, ogniska nie spełniały warunków ustawy. Jednak na ich bazie planowane jest ogłoszenie konkursu i uruchomienie specjalistycznej pomocy i wsparcia.
Na sesji radni zatwierdzili też działania projektu systemowego ?Systematycznie do celu? na lata 2012 ? 2014 oraz przyjęli ?Programu współpracy Miasta Gdańska z organizacjami pozarządowymi na rok 2012?.
Rajcy zadecydowali też o uchwaleniu miejskiego programu ?Wsparcie dla aktywnie poszukujących pracy na lata 2011 ? 2013? oraz o przyznaniu pomocy dla 4 osobowej rodziny repatrianckiej z Kazachstanu, zaproszonej na pobyt stały do Gdańska.
Mariusz Feliński / Biuro Rady Miasta Gdańska