Urząd Miejski w Gdańsku
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
Herb Miasta Gdańska
Informacja/Gdańskie Centrum Kontaktu:
tel: +48 58 52 44 500,
fax: +48 58 302 39 41,
e-mail: umg@gdansk.gda.pl
elek. skrzynka podawcza ePUAP:
/UMGDA/SkrytkaESP

Festyn z okazji Dnia Książki

Rada Miasta Gdańska zorganizowała z Pałacem Młodzieży FESTYN dla gdańskich szkół z okazji Światowego Dnia Książki

22  maja 2012 r. odbyło się uroczyste podsumowanie Światowego Dnia Książki. W Gdańsku od roku 2006, ideę obchodzenia tego święta propaguje Rada Miasta Gdańska. W roku bieżącym w związku ze zmianą formuły imprezy Radni Miasta Gdańska  zaprosili dzieci do wspólnej zabawy podczas festynu w siedzibie Rady Miasta Gdańska przy ul. Wały Jagiellońskie 1. Na zieleńcach i parkingu Nowego Ratusza na uczniów gdańskich szkół czekało tego dnia wiele atrakcji. Sygnałem do rozpoczęcia zabawy bbyło wręczenie nagród przez Bogdana Oleszka, przewodniczącego rady Miasta Gdańska w konkurach z okazji Światowego Dnia Książki.

Tym razem - oprócz oczywiście książek - tematem przewodnim imprezy były piłka nożna i Euro 2012. W kilku „stacjach-namiotach” oraz specjalnie przygotowanych stanowiskach na placu przed Nowym Ratuszem uczniowie mogli uczestniczyć w zabawach plastycznych, quizach, pokazach i konkursach oraz grach sportowych. Można było m.in. strzelić gola radnemu i popisać się żonglerką. W trakcie zabawy powstało 11 zawodników reprezentacji Polski wyciętych z kartonów i pomalowanych w  narodowe  barwy, a także flagi uczestników mistrzostw i dziecięce logo Euro 2012. Rozstrzygnięto też konkursy na „Najlepiej przebraną szkołę”. Przed Nowym Ratuszem, z młodymi miłośnikami książek oraz pedagogami spotkali się gdańscy radni, a na scenie trwały występy taneczne i wokalne dzieci z pracowni i zespołów z gdańskiego Pałacu Młodzieży.
Spośród mnóstwa atrakcji warto też wymienić: malowanie twarzy, naukę tańca hip-hop, bezpłatny popcorn i watę cukrową.
W trakcie imprezy przygotowanej przez Radę Miasta Gdańska we współpracy z Pałacem Młodzieży nastąpi uroczyste wręczenie nagród w konkursach organizowanych z okazji Światowego Dnia Książki.
W bieżącym roku - w ramach obchodów Roku Janusza Korczaka - tematem konkursów: plastycznego i literackiego jest "Król Maciuś I", a konkursu recytatorskiego twórczość Wisławy Szymborskiej.
Celem konkursu jest przybliżenie postaci Janusza Korczaka, a także umożliwienie dzieciom zaprezentowania swojego talentu plastycznego i literackiego. 
- Tegoroczne obchody Światowego Dnia Książki są jednym z przedsięwzięć mających na celu popularyzowanie czytelnictwa. Staramy się tworzyć modę na czytanie - dodaje Bogdan Oleszek.

*        *        *

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  to  ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.  Z okazji dnia książki Rada Miasta Gdańska zorganizowała też debatę na temat czytelnictwa dla bibliotekarzy, która odbyła się  25 kwietnia br.

W trakcie festynu rozstrzygnięto konkursy i wręcono nagrody. Nadesłano 18 zgłoszeń ze szkół podstawowych i 9 zgłoszeń z gdańskich gimnazjów.

„Szkoła Najlepszych Czytelników”

W kategorii szkoły podstawowe zwyciężyły: 

  1.  Szkoła Podstawowa  nr 48 przy ul. Burzyńskiego 10 zgłoszona przez Panią Beatę Krefta, uzyskując 11,8 wypożyczonej książki w przeliczeniu na jednego ucznia.
  2.  Szkoła Podstawowa nr  SP 46 przy ul. Arkońskiej 17 zgłoszona przez Panią Grażynę Machań, uzyskując 10,9 wypożyczonej książki w przeliczeniu na jednego ucznia.
  3.  Szkoła Podstawowa nr  SP 16 przy ul. Ubocze 3, zgłoszona przez Panią Elżbietę Wojnarowską, uzyskując przelicznik 7,33 wypożyczonej  książki w przeliczeniu na jednego ucznia.

 W kategorii szkoły gimnazjalne zwyciężyły: 

  1.  Gimnazjum   nr 16 przy ul Burzyńskiego 10 zgłoszone przez Panią Beatę Krefta, uzyskując 11,9 wypożyczonej książki w przeliczeniu na jednego ucznia.
  2. Gimnazjum nr  33 przy  ul. Wodnika 57, zgłoszona przez Panią Jolantę Zawada uzyskując 7,2 książki w przeliczeniu na jednego ucznia.
  3.  Gimnazjum nr  2 przy ul Kartuskiej  32-34, zgłoszona przez Panią Małgorzatę Wnuk, uzyskując przelicznik 5,3 książki w przeliczeniu na jednego ucznia.

Konkurs  „Najlepszy Czytelnik”
W kategorii szkoły podstawowe zwyciężyli następujący uczniowie:
W kategorii klasy 1-3:
1. Julia Kuszner ze Szkoły Podstawowej nr 70 przy ul. VII Dwór 6 zgłoszonej przez Panią Annę Klim z wynikiem 68 wypożyczonych książek.
2.  Nina Jopkiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 45 przy ul. Matki Polki 3a zgłoszonej przez Panią Teresę Popiel z wynikiem 53 wypożyczonych książek.
3.  Alicja Dąbrowska ze Szkoły Podstawowej nr 46 przy ul. Arkońskiej 17 zgłoszonej przez Panią Grażynę Machań z wynikiem 48 wypożyczonych książek.

W kategorii uczniowie klas 4-6 zwyciężyli:
1. Marlena Meller ze Szkoły Podstawowej nr 46 wypożyczając 53 książki
2. Nina Jakubowska ze Szkoły Podstawowej nr 47 wypożyczając 50 książek
3. Joanna Dąbrowska ze Szkoły Podstawowej nr 86  wypożyczając 49  książek.

W kategorii gimnazjów  konkursie „Najlepszy Czytelnik”
nagrody przyznano:
Maciej Kapuściński z Gimnazjum nr 33 ul. Wodnika (72 książki) 1 miejsce
Ewelina Szczepanek z Gimnazjum nr 33 ul. Wodnika (50 książek) 2 miejsce ex aequo
Damian Lewoc  z Gimnazjum nr 33 ul. Wodnika (50 książek) 2 miejsce ex aequo
Beata Katkowska z Gimnazjum nr 16 ul. Burzyńskiego 10 (45 książek) 3 miejsce ex aequo
Dominika Czaprowska z Gimnazjum nr 16 ul. Burzyńskiego 10 (45 książek) 3 miejsce ex aequo
Organizatorzy oprócz głównych nagród sprzętu rtv (odtwarzacze dvd, radiomagnetofony Cd, mp3 i mp4) ufundowali najlepiej czytającym szkołom książki z zaproponowanych przez nie list.

Mariusz Feliński / Biuro Rady Miasta Gdańska