Sesja Rady Miasta Gdańska w dniu 31 marca 2005 r.



Sesja Rady Miasta Gdańska w dniu 31 marca 2005 r.

W ostatnim dniu marca gdańscy radni zebrali się na sesji, która poświęcona została w dużej części polityce mieszkaniowej Miasta. Podjęto także decyzje w sprawie udzielenia pożyczki instytucji religijnej i naukowej, nadano nazwy nowym ulicom oraz zapoznano się ze sprawozdaniem Miejskiego Rzecznika Konsumentów za rok 2004.

Mniej kontrowersji niż się spodziewano, pojawiło się w kwestii dotyczącej zasad wykupu mieszkań komunalnych. Ostatecznie, na wniosek prezydenta Gdańska, decyzje w tej sprawie miałyby zapaść po uzyskaniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Przypomnijmy, że tzw. „uchwała mieszkaniowa” została zaskarżona przez prokuratora okręgowego, że względu na kontrowersyjny przepis „wszyscy albo nikt”, przy wykupie mieszkań komunalnych w budynkach należących w 100% do Miasta. Prezydent Gdańska poinformował, iż orzeczenie sądu poznamy najpóźniej do 30 czerwca br.

Radni zdecydowali o udzieleniu dwóch pożyczek: 170 tys. zł otrzymała parafia greckokatolicka p.w. św. Bartłomieja i Opieki Najświętszej Marii Panny w Gdańsku; 400 tys. zł miasto pożyczyło Polskiej Akademii Nauk. W pierwszym przypadku pieniądze umożliwią prowadzenie w kościele prac konserwatorsko-remontowych zewnętrznych murów. Natomiast w przypadku PAN, pożyczka zostanie spożytkowana na przeprowadzenie remontu budynku biblioteki.

Radni gdańscy przyjęli też uchwały o nadaniu nazw nowym ulicom w mieście. Na Wyspie Sobieszewskiej ulica położona na zachód od ulicy Kwiatowej otrzymuje nazwę Hiacyntowa. W części południowej Gdańska ulica położona na północny zachód od ulicy Tenisowej będzie nosić nazwę Łyżwiarskiej. Natomiast ulicy na zachód od ul. Tenisowej Rada Miasta Gdańska nadała nazwę Saneczkarskiej.

Rajcy zapoznali się także z rocznym sprawozdaniem Miejskiego Rzecznika Konsumentów. W 2004 r. rzecznik udzielił ponad 3.200 porad prawnych z zakresu ochrony konsumentów. Co roku zwiększa się liczba osób poszukujących porady rzecznika. Jak powiedziała Alina Rocka, Miejski Rzecznik Konsumentów, 2/3 wszystkich zgłoszonych w ubiegłym roku spraw zostało załatwionych pozytywnie, a 1/3 wymagała skierowania do sądu. W większości spraw sądy wydały wyroki korzystne dla konsumentów, a tylko w jednej powództwo zostało oddalone. Najwięcej spraw, z którymi zgłaszali się mieszkańcy do rzecznika konsumentów dotyczyło roszczeń wynikających z umów sprzedaży głównie obuwia, sprzętu RTV i AGD, sprzętu komputerowego, aparatów telefonicznych, mebli. Klienci także masowo skarżyli się na jakość wykonanych usług z zakresu remontowo-budowlanego, a te najczęściej dotyczyły wymiany okien i drzwi. Pomimo zakazu prowadzenia działalności gospodarczej w tzw. systemie argentyńskim nadal oferowane są klientom różnego rodzaju „pożyczki cywilno-prawne”.



Renata Twarduś
Karol Polejowski