Sesja Rady Miasta Gdańska w dniu 26 sierpnia 2004 r.



Sesja Rady Miasta Gdańska w dniu 26 sierpnia 2004 r.

Podczas sesji Rady Miasta Gdańska radni zdecydowali o utworzeniu wraz z Gminą Miasta Sopotu spółki prawa handlowego "Wielofunkcyjna Hala Sportowo-Widowiskowa Gdańsk-Sopot" sp. z o.o. Jest to następny krok zmierzający do budowy Hali Sportowo-Widowiskowej na granicy Gdańska i Sopotu. Będzie ona jako odrębny podmiot prawa prowadziła na własny rachunek działalność inwestycyjną. Usprawni to proces powstawania infrastruktury sportowej, rekreacyjnej i kulturalnej obydwu miast. Z uwagi na możliwość odzyskania przez spółkę podatku VAT będzie to korzystne z punktu widzenia finansowego. Przypomnijmy, iż UKFiS zobowiązał się do dofinansowania budowy hali w wysokości 50 milionów zł.

Na sesji miał być również omawiany projekt uchwały Klubu Ligi Polskich Rodzin w sprawie otwarcia placówek handlowych i usługowych zlokalizowanych na terenie miasta Gdańska. Jednak na wniosek Klubu Platformy Obywatelskiej, który uznał, iż projekt ten narusza zasadę równości podmiotów gospodarczych i w związku z tym nie jest zgodny z Konstytucją RP, został on większością głosów zdjęty z porządku obrad sesji Rady Miasta.

Radni postanowili, iż Gdańsk przystąpi do nowoutworzonej wraz z Samorządem Województwa Pomorskiego spółki "Pomorski Regionalny Fundusz Pożyczkowy sp. z o.o." Spółka ta pomoże małym i średnim przedsiębiorstwom pozyskać środki na finansowanie działalności gospodarczej. Celem działań wspierających małych i średnich przedsiębiorców jest pobudzenie ich aktywności gospodarczej zapewniającej wzrost zatrudnienia, podniesienie ich konkurencyjności i zdolności do funkcjonowania na jednolitym rynku europejskim.

Na sesji radni uchwalili 23 statuty dla placówek oświatowych na terenie Gdańska. Zostały również nadane nazwy czterem ulicom. Na planie miasta pojawia się nowe następujące ulice: Sołecka, Gowidlińska, Władysława Czermińskiego oraz biskupa Edmunda Nowickiego.
Powołano również nowego przedstawiciela Miasta Gdańska w "Stowarzyszeniu Gmin Rzeczypospolitej Polskiej Euroregion Bałtyk" oraz w Międzynarodowej Organizacji Turystycznej Baltic Sea Yourism Commision. W miejsce Pani Anny Fotygi przedstawicielem Gdańska został pan Marcin Szpak, zastępca prezydenta Miasta Gdańska.

Na koniec dobra informacja dla wszystkich mieszkańców Gdańska. W dniu 22 września obchodzimy Europejski Dzień Bez Samochodu i w tym dniu wszyscy mieszkańcy naszego miasta mogą bezpłatnie korzystać ze środków komunikacji miejskiej. Warunkiem jest posiadanie przy sobie ważnego dowodu rejestracyjnego pojazdu osobowego, którego jest się właścicielem lub współwłaścicielem.

Podczas sesji Rady Miasta Nowy Ratusz odwiedził nowy ambasador Stanów Zjednoczonych Ameryki Victor Ashe. W krótkim wystąpieniu pozdrowił wszystkich mieszkańców Gdańska i obiecał, że swoje urzędowanie nie ograniczy tylko do Warszawy, ale będzie również częstym gościem naszego pięknego miasta.