Urząd Miejski w Gdańsku
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
Herb Miasta Gdańska
Informacja/Gdańskie Centrum Kontaktu:
tel: +48 58 52 44 500,
fax: +48 58 302 39 41,
e-mail: umg@gdansk.gda.pl
elek. skrzynka podawcza ePUAP:
/UMGDA/SkrytkaESP

IX sesja Dziecięcej Rady Miasta Gdańska

1 czerwca 2009 roku,  39 radnych z dziecięcej Rady Miasta Gdańska zebrało się w Nowym Ratuszu już po raz dziewiąty. Tegoroczny temat obrad: Gdybym był radnym miasta Gdańska? wywołał prawdziwą lawinę wniosków. Młodzi radni większością głosów opowiedzieli się m.in. za powołaniem straży i policji chroniącej zwierzęta, kosztem budowy parku wypoczynku.

Powiększenie...
Powiększenie...
Powiększenie...
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

W IX sesji Dziecięcej Rady Miasta Gdańska udział wzięło 39 uczniów szkół podstawowych. Tym razem jednak, w odróżnieniu od lat ubiegłych, udział w sesji wzięli uczniowie szkół podstawowych, wytypowani przez dyrekcje szkół i samorządy uczniowskie. Każda szkoła mogła być reprezentowana tylko przez jednego ucznia. Dziecięcym radnym mógł zostać uczeń szkoły podstawowej, który osiąga bardzo dobre wyniki w nauce i jednocześnie jest aktywny w działalności pozalekcyjnej (działalność społeczna, sportowa itp).

Dzieci co roku w dzień swojego święta, zbierają się w siedzibie gdańskich rajców. Sesję prowadził przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek, który przed rozpoczęciem obrad wręczył każdemu dziecku akt nominacji do Dziecięcej Rady Miasta Gdańska. Tegoroczny temat sesji: Gdybym był radnym miasta Gdańska?. Młodzi rajcy wykazali się dobrymi obserwatorami otaczającej ich rzeczywistości, sugerowali zwiększenie ilości boisk przyszkolnych, placów zabaw i basenów; zwiększenie ilości godzin języków obcych dla wszystkich uczniów, wprowadzenie kar za plucie na ulicach czy malowanie sprayami budynków, dofinansowanie sportów takich jak: koszykówka, piłka ręczna, czy szermierka. Zwracali uwagę na potrzeby dzieci związane z życiem w szkole: wprowadzenie szafek na książki, aby odciążyć szkolne tornistry i plecaki; zmniejszyć cenę obiadów szkolnych (w przypadku szkolnego cateringu cena obiadu wynosi nawet 6,50 zł); wprowadzenie w szkołach automatów i sklepików ze zdrową żywnością; postawienie przed budynkami szkół zadaszonych, zabezpieczonych stanowisk na rowery; dofinansowaniem szkolnych bibliotek.

Zdecydowaną większością głosów, opowiedzieli się za powołaniem straży i policji chroniącej zwierzęta, kosztem budowy parku wypoczynku ? popierając tym samym wniosek jednej z koleżanek.

Młodzi Radni nie poparli propozycji budowy wysokościowców w Pasie Nadmorskim oraz wprowadzenia zakazu sprzedaży fast foodów na terenie Gdańska dzieciom i młodzieży do lat 18.

Poruszono również takie problemy jak: wyjazdu z osiedla Ujeścisko; betonowe boiska z dziurawymi płotami na ul. Związku Jaszczurczego i Bullońskiej na Morenie; korków na trasie Osowa-Oliwa; brak przejść podziemnych na ul. Grunwaldzkiej we Wrzeszczu, co zwiększyłoby ruch samochodowy; zagospodarowania części Martwej Wisły na aktywny wypoczynek; odmalowania przejść dla pieszych przy szkole na Niedźwiedniku; bezpieczeństwa na Przeróbce, brak ogrodzenia przy Martwej Wiśle przy ul. Pastoriusza.

Jesteście świetnym materiałem na radnego ? tymi słowami, przed zamknięciem sesji, zwrócił się do dziecięcych rajców Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska. Posiedzenie kolejnej Dziecięcej Rady Miasta Gdańska już za rok.

Arleta Żuk