Czerwcową sesję Rady Miasta rozpoczęło Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień, informując o IV już edycji akcji ?Młodość bez procentów?, której celem jest ograniczenie zjawiska sprzedaży alkoholu nieletnim. Do ?Ligi nieobojętnych sprzedawców? dołączyło kolejnych 10 gdańskich przedsiębiorców.
W związku ze zmniejszeniem ogólnej liczby mieszkańców Gdańska oraz rozwojem dzielnicy Chełm i Gdańsk Południe, Rada Miasta dokonała zmian liczby radnych wybieranych w okręgach wyborczych Nr 2, Nr 3 i Nr 4. Na sesji w dniu 24 czerwca br. radni zmienili też Plan Inwestycyjny Miasta Gdańska na lata 2010 ? 2014. Jak wyjaśniał Andrzej Bojanowski zastępca prezydenta Miasta Gdańska, zmiana ta została zaproponowana, bo w lipcu i sierpniu miasto składa wnioski aplikacyjne na Wieloletnie Plany Inwestycyjne, które mogą uzyskać 85 % grantu z środków unijnych. Drugim istotnym powodem było uwzględnienie zmiany kosztów przetargów m.in. budowy trasy W-Z na odcinku Kartuska-Otomińska i Inkubatora Przedsiębiorczości. Dodatkowo wprowadzono też nowe zadania, w których Gdańsk uczestniczyć będzie w roli partnera tj. projekt Pomorskiej Kolei Metropolitalnej oraz razem z Pruszczem Gdańskim - budowy drogi Ofiar Grudnia.
W związku z planowanym zwiększeniem dochodów w roku bieżącym, radni zmienili też uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu Miasta Gdańska na rok 2010. Jak wyjaśniła skarbnik Teresa Blacharska, jest to związane z korektą środków na budowę Wielofunkcyjnej Hali Sportowo-Widowiskowej na granicy Gdańska i Sopotu. Miasto Sopot rozpoczęło refakturowanie poniesionych nakładów na miasto Gdańsk, dzięki czemu możliwe będzie odliczenie podatku VAT.
Radni zdecydowali też o przekazaniu 250 tys. zł pomocy rzeczowej gminie Gorzyce z przeznaczeniem na pomoc osobom i rodzinom poszkodowanym podczas powodzi. Jak przypomniała zastępca prezydenta Miasta Gdańska Ewa Kamińska, gmina ta była zalana w ponad 90 % i ucierpiała w niej ponad połowa ludności. Gdańsk nie zamierza poprzestać na jednorazowej formie pomocy, ale włączy się z pomocą na dłużej, m.in. aktywizując organizacje pozarządowe.
Radni uchwalili też miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przy ulicy Topolowej, aby na działce szkolnej można było wybudować pełnowymiarową halę gimnastyczną dla LO III.
Radni podjęli też trzy uchwały o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego: Wrzeszcz w rejonie ulicy Jesionowej; Śródmieście przy ulicy Szerokiej 56/57 oraz Barniewice w rejonie ulicy Planetarnej.
Radni zdecydowali też o zwolnieniu z obowiązku zbycia w drodze przetargu niezabudowanych nieruchomości gruntowych, położonych w Gdańsku przy ul. Alojzego Bruskiego, stanowiących własność Gminy Miasta Gdańska na rzecz Spółdzielni Mieszkaniowej ?Południe?, która jako jedyna złożyła ofertę.
Rajcy wprowadzili też możliwość wymiany lokalu z zasobu TBS na lokal z zasobu mieszkaniowego Miasta Gdańska oraz ustalili zasady udzielania pomocy w wynajęciu lokali z zasobów TBS.
W związku z wdrażaniem w latach 2010-2012 w Urzędzie Miejskim ?Systemu Elektronicznego Zarządzania Dokumentami?, Rada Miasta Gdańska przyjęła uchwałę rozszerzającą uprawnienia prezydenta Miasta Gdańska do samodzielnego zaciągania zobowiązań poza rok 2010, o kwotę 660 tys. zł.
Rada wyraziła też zgodę firmie PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., by stadion na Letnicy nosił nazwę ?PGE Arena Gdańsk?.
Mariusz Feliński Biuro Rady Miasta Gdańska