Głosowanie korespondencyjne

Formularze do pobrania:

Rezerwacja wizyty:

- nie dotyczy -

Złóż wniosek przez Internet:

Wymagane dokumenty:

Zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego zawierające: nazwisko i imię (imiona),  numer ewidencyjny PESEL wyborcy, oznaczenie wyborów, których dotyczy zgłoszenie, a także wskazanie adresu, na który ma być wysłany pakiet wyborczy.

Opłata skarbowa:

- nie dotyczy -

Opłaty administracyjne:

- nie dotyczy -

Termin i sposób załatwiania:

Zamiar głosowania korespondencyjnego w kraju należy zgłosić do Komisarza Wyborczego gminy właściwej ze względu na miejsce wpisania wyborcy do rejestru wyborów, ustnie, pisemnie lub w formie elektronicznej najpóźniej do dnia 27 maja 2024r. Wyborca, który zgłosił zamiar głosowania korespondencyjnego, otrzymuje pakiet wyborczy, nie później niż w 6 dniu przed dniem głosowania. Pakiet wyborczy wraz z instrukcją głosowania korespondencyjnego jest doręczany wyborcy za pośrednictwem operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe (Dz.U. z 2022r. poz.896 z późn. zm.).

Wyborcę, który zgłosił zamiar głosowania korespondencyjnego skreśla się ze spisu wyborców w miejscu jego stałego zameldowania (wpisania do rejestru wyborców) i umieszcza się w spisie wyborców w obwodzie głosowania właściwym dla obwodowej komisji wyborczej, wyznaczonej dla celów głosowania korespondencyjnego na terenie gminy.

Pakiet wyborczy doręcza się w miejscu zamieszkania wyłącznie do rąk własnych wyborcy, po okazaniu dokumentu potwierdzającego tożsamość i pisemnym pokwitowaniu odbioru. Jeżeli odbierający nie może potwierdzić odbioru, osoba doręczająca sama stwierdza datę doręczenia oraz wskazuje odbierającego i przyczynę braku jego podpisu.

 

Miejsce złożenia dokumentów:

DELEGATURA KRAJOWEGO BIURA WYBORCZEGO

obsługująca komisarza wyborczego:

ul. Okopowa 21/27

80-810 Gdańsk

tel.: 58 301 15 10; 58 305 94 41; 

Elektroniczna skrzynka podawcza ePUAP - /alw9ax630q/SkrytkaESP

 

Tryb odwoławczy:

- nie dotyczy -

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011r. – Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2023r. poz.2408).

Inne informacje:

Prawo do głosowania korespondencyjnego ma wyborca o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz wyborca, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 60 lat.

Głosowanie korespondencyjne jest wyłączone w przypadku głosowania w obwodach utworzonych zakładach opieki zdrowotnej, domach pomocy społecznej, domach studenckich oraz w zakładzie karnym i areszcie śledczym.  W przypadku ustanowienia przez wyborcę pełnomocnika do głosowania lub pobrania zaświadczenia o prawie do głosowania zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego pozostawia się bez rozpatrzenia.

Wyborca, który zgłosił zamiar głosowania korespondencyjnego, może żądać przesłania mu wraz z pakietem wyborczym nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a.

Zobacz także:

Metryczka publikacji