Urząd Miejski w Gdańsku
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
Herb Miasta Gdańska
Informacja/Gdańskie Centrum Kontaktu:
tel: +48 58 52 44 500,
fax: +48 58 302 39 41,
e-mail: umg@gdansk.gda.pl
elek. skrzynka podawcza ePUAP:
/UMGDA/SkrytkaESP

Wodomierze trzeba chronić przed mrozem

Wodomierze trzeba chronić przed mrozem

W związku ze zbliżającą się falą silnych mrozów, przypominamy  wszystkim właścicielom domków i budynków, a także ich zarządcom, o obowiązku ochrony wodomierza głównego przed mrozem. W przypadku, gdy taki wodomierz zamarznie, mieszkańcy nie będą mieli wody, a koszty, które obciążą właściciela,  nie są małe.  

O zabezpieczenie pomieszczenia, w którym znajduje się wodomierz główny i o samo urządzenie muszą zadbać sami właściciele domów, a w budynkach wielorodzinnych zarządcy lub sama wspólnota mieszkańców. Tak stanowi regulamin usług dostarczania wody. Zamarznięty wodomierz to nie tylko brak wody w mieszkaniu, bo urządzenie nie działa i woda nie przepływa, ale także znacząca strata finansowa.

Koszt wymiany wodomierza zależy od jego parametrów, przeciętnie jest to przynajmniej 200 zł netto, a wodomierze montowane na dużych średnicach kosztują nawet i 1000 zł. W przypadku wielu zgłoszeń, ekipy wodociągowe nie są w stanie reagować natychmiast, należy się liczyć z pewnym oczekiwaniem na przyjazd. Zgłoszenia o takich kłopotach są przyjmowane pod całodobowym numerem alarmowym 994 jak i poprzez infolinię 58 301 30 91.

Co można zrobić?

Zasadniczą czynnością powinno być zaizolowanie pomieszczenia lub studni wodomierzowej, o ile pomieszczenie to nie jest ogrzewane i jest nie zabezpieczone przed mrozem. Jeżeli wodomierz znajduje się przy drzwiach garażowych, jest także narażony na przenikanie mroźnego powietrza. Warto uszczelnić okna i drzwi. Na pewno pomoże także zawinięcie samego wodomierza w jakikolwiek dostępny izolator, jak mata izolacyjna lub wełna mineralna, tzw. ogacenie. Ważne, by pozostawić okienko ze wskazaniami urządzenia  nieprzykryte. Pracownik SNG nie może mieć kłopotu z odczytaniem stanu wodomierza.

Metryczka publikacji