Urząd Miejski w Gdańsku
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
Herb Miasta Gdańska
Informacja/Gdańskie Centrum Kontaktu:
tel: +48 58 52 44 500,
fax: +48 58 302 39 41,
e-mail: umg@gdansk.gda.pl
elek. skrzynka podawcza ePUAP:
/UMGDA/SkrytkaESP

W hospicjum rusza kurs dla wolontariuszy

W hospicjum rusza kurs dla wolontariuszy
hospicjum

O tym, że wolontariusze są niezbędni w hospicjum, wiemy już chyba wszyscy. W Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku w bezpośrednią pomoc chorym zaangażowanych jest kilkudziesięciu z nich. Wciąż jednak potrzebni są następcy tych, którzy z różnych powodów nie mogą poświęcać wolontariatowi tyle czasu, co dawniej. Aby znaleźć i odpowiednio przygotować do pracy nowych wolontariuszy, Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku organizuje kursy wolontariatu medycznego. Najbliższy z nich rusza 20 października. Bardzo serdecznie prosimy o przekazanie naszego zaproszenia na ten kurs tym mieszkańcom Gdańska i okolic, którzy chcieliby swój czas wolny poświęcić osobom chorym i ich bliskim.

Podstawowym zadaniem wolontariuszy medycznych jest towarzyszenie pacjentom hospicjum przebywającym w hospicjum stacjonarnym i we własnych domach. Wolontariusze nie zastępują lekarzy i pielęgniarek, ale uzupełniają ich pracę pomagając chorym i ich bliskim przy zabiegach pielęgnacyjnych, spożywaniu posiłków i spacerach lub po prostu służąc im rozmową lub milczącym towarzystwem. W swojej trudnej, ale dającej dużo satysfakcji pracy mogą liczyć na wsparcie pracowników hospicjum (w tym psychologa) i innych wolontariuszy. Kurs wolontariatu medycznego to trwające do 4 miesięcy zajęcia teoretyczne i praktyczne z udziałem psychologa, pielęgniarek, rehabilitanta, lekarza, farmaceuty, księdza i doświadczonych wolontariuszy. Co roku część absolwentów kursu zostaje na dłużej wolontariuszami hospicyjnymi, a pozostali często wykorzystują nabyte umiejętności w swojej pracy zawodowej, np. do opieki nad osobami obłożnie chorymi. Kurs przeznaczony jest jedynie dla osób pełnoletnich. Koszt szkolenia wynosi 150 zł.

POCZĄTEK KURSU: 20 października, godz. 17:00, Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku przy ul. Kopernika 6.

ZGŁOSZENIA I KONTAKT:
Barbara Szynaka ? Koordynator Wolontariatu Medycznego
Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC, ul Kopernika 6, Gdańsk;
Tel. (58) 340 61 00, tel. kom. 728 352 098,
e-mail: wolontariat@hospicjum.info 

Więcej informacji na: www.hospicjum.info w zakładce: Wolontariat

O tym, jak ciekawy, różnorodny i rozwijający jest wolontariat hospicyjny, możecie się Państwo przekonać odwiedzając Duszpasterstwo Akademickie w Gdańsku przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 3B (kościół przy rektoracie GUMed), gdzie w najbliższą niedzielę ok. godz. 20:00 grupa wolontariuszy hospicyjnych wystawi jednoaktówkę "Sąd" autorstwa Jerzego Jurandota (wcześniej dwukrotnie wystawianą przed pacjentami gdańskiego hospicjum). Reżyserem tej komedii jest Teresa Marczewska, była aktorka, obecnie wolontariuszka hospicjum stacjonarnego dla dorosłych i domowego dla dzieci, osoba, z którą nie można nie przeprowadzić ciekawego wywiadu. W roli tytułowej (choć drugoplanowej) - niżej podpisany.

Metryczka publikacji