Urząd Miejski w Gdańsku
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
Herb Miasta Gdańska
Informacja/Gdańskie Centrum Kontaktu:
tel: +48 58 52 44 500,
fax: +48 58 302 39 41,
e-mail: umg@gdansk.gda.pl
elek. skrzynka podawcza ePUAP:
/UMGDA/SkrytkaESP

Apel Prezydenta RP do organizacji pozarządowych i samorządów

Apel Prezydenta RP do organizacji pozarządowych i samorządów

Szanowni Państwo,
Drodzy Współobywatele!

4 czerwca 1989 roku odnieśliśmy jedno z największych zwycięstw w naszej historii. Przy urnach, kartą wyborczą, bezkrwawo odrzucony został komunizm. Razem rozpoczęliśmy budowę wolnej, demokratycznej i suwerennej Polski. Udało się nam to dlatego, że potrafiliśmy być razem. Razem dla Polski.

Po ponad dwudziestu latach od tamtego wydarzenia uczcijmy wspólnie ten ogromny sukces. 4 czerwca – Święto Wolności, święto wszystkich obywateli jest okazją do złożenia sobie nawzajem gratulacji i podziękowań – za minione lata, za codzienną pracę, za wysiłek na rzecz przyszłości.

Zachęcam do wspólnego świętowania. Sprawmy, aby ten dzień był czasem naszej wspólnej radości z odniesionych sukcesów. Bądźmy dumni z tego, jak dobrze udało nam się zagospodarować wolność, jak wiele osiągnęliśmy w budowaniu obywatelskiego, demokratycznego państwa i społeczeństwa.

Szanowni Państwo!

Pragnę zwrócić się do organizacji pozarządowych i samorządów o zorganizowanie tego dnia wolnościowych koncertów, wystaw, spotkań, debat. Zwracam się także do nauczycieli i wychowawców o przeprowadzenie w szkołach lekcji wolności. Wspólnie z uczniami warto porozmawiać na temat historycznej daty 4 czerwca i wolności: obywatelskiej, ekonomicznej, wolności słowa i tworzenia, wolności w internecie i innych jej aspektach. Niech wolność będzie dla nas impulsem do działania, niech stanie się inspiracją dla artystów, twórców, naukowców. Świętujmy razem – przedstawiciele mediów, politycy, przedsiębiorcy. Rodziny, sąsiedzi, wspólnoty religijne. Świętujmy w Polsce i za granicą.

Zwracam się do wszystkich współobywateli: 4 czerwca 1989 roku podarowaliśmy sobie sami wielki dar – wolność. Dbajmy o nią, pielęgnujmy ją, szczyćmy się osiągnięciami naszego kraju. W tę ważną rocznicę spotkajmy się i wznieśmy toast za naszą wolność. Bądźmy tego dnia razem!

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Bronisław Komorowski

Metryczka publikacji