Urząd Miejski w Gdańsku
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
Herb Miasta Gdańska
Informacja/Gdańskie Centrum Kontaktu:
tel: +48 58 52 44 500,
fax: +48 58 302 39 41,
e-mail: umg@gdansk.gda.pl
elek. skrzynka podawcza ePUAP:
/UMGDA/SkrytkaESP

Zgłoszenie lub uzupełnienie zgłoszenia pracy geodezyjnej

Wykonawca prac geodezyjnych zgłasza prace geodezyjne przed ich rozpoczęciem. Obowiązek zgłoszenia prac geodezyjnych oraz przekazania wyników tych prac do organu Służby Geodezyjnej i Kartograficznej nie obejmuje prac geodezyjnych dotyczących: terenów zamkniętych, jeżeli przedmiotem tych prac nie są obiekty objęte ewidencją gruntów i budynków; zobrazowań lotniczych, ortofotomapy lub numerycznego modelu terenu a także map tematycznych i specjalnych wykonywanych na zamówienie innych podmiotów niż podmioty, o których mowa w art. 2 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne; tyczenia budynków lub sieci uzbrojenia trenu.

Formularze do pobrania:

Rezerwacja wizyty:

Kliknij tutaj aby przejść do internetowej rezerwacji wizyty 

Złóż wniosek przez Internet:

Powiatowy Zasób Geodezyjny i Kartograficzny w Gdańsku przyjmuje przede wszystkim zgłoszenia prac geodezyjnych wykorzystując technologię internetową za pomocą oprogramowania WebEwid, tzw. Portalu Geodety. 

Portal Geodety to E-usługa przeznaczona dla geodetów wykonujących prace geodezyjne na terenie powiatu. Umożliwia zgłoszenie pracy geodezyjnej wraz z zamówieniem materiałów. Geodeta ma dostęp do wszystkich zgłoszonych przez siebie prac geodezyjnych, dla których można m. in.: wykonać zgłoszenie uzupełniające na materiały, pobrać dane z Powiatowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego, przekazywać wyniki prac geodezyjnych do organu Służby Geodezyjnej, pobrać Dokument Obliczenia Opłaty i wysłać potwierdzenie płatności. 

Korzystanie z usługi wymaga złożenia wniosku o założenie konta w serwisie WebEwid - do pobrania formularze PDF, DOC 

Wszelkie informacje niezbędne do kompletnego wypełnienia zgłoszenia pracy geodezyjnej znajdują się na Gdańskim Portalu Geodety prowadzonym przez Wydział Geodezji Miasta Gdańska. 

Wymagane dokumenty:

  1. W przypadku załatwienia sprawy elektronicznie, zalogowanie się na Portalu Geodety, wypełnienie oraz przesłanie zgłoszenia pracy. 
  2. W przypadku załatwienia sprawy tradycyjnie, wypełniony formularz zgłoszenia pracy geodezyjnej wraz ze szkicem lokalizacji obszaru pracy.

Opłata skarbowa:

- nie dotyczy -

Opłaty administracyjne:

  1. Zgłoszenie pracy geodezyjnej podlega opłatom. Wysokość opłaty ustalana jest zgodnie z załącznikiem do ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (t. j. Dz.U.2017 poz.2101). 
  2. W przypadku załatwienia sprawy poprzez Portal Geodety opłata naliczana jest automatycznie po przyjęciu zgłoszenia pracy geodezyjnej. 
  3. Opłatę administracyjną należy uiszczać po uzyskaniu z Referatu Zasobu Geodezyjnego tzw. Dokumentu Obliczenia Opłaty.  Udostępnienie materiałów następuje po wniesieniu opłaty .

    Opłatę administracyjną należy opłacić za pośrednictwem: 

    • Banków bądź Poczty (według obowiązujących cenników oraz taryf), 
    • w o. Banku PEKAO S.A. mieszczących się w ZOM Urzędu Miejskiego w Gdańsku (bez dodatkowych opłat):
      - ul. Lastadia 2,
      - ul. Partyzantów 74, 
      - ul. Milskiego 1, 
      - ul. Nowe Ogrody 8/12, 
      - ul. Wilanowska 2.
    • w placówkach Banku PEKAO S.A. świadczących obsługę Gminy Miasta Gdańska (bez dodatkowych opłat

          Na rachunek bankowy:
          Urząd Miejski w Gdańsku
     
          80-803 Gdańsk 
          ul. Nowe Ogrody 8/12 
     
         Nr konta 68 1240 1268 1111 0010 7094 9721 
         (Jako tytuł wpłaty należy podać numer Dokumentu Obliczenia Opłaty) 

  4. Potwierdzenie opłaty należy przesłać drogą elektroniczną przez Portal Geodety lub na adres osrodek@gdansk.gda.pl  

Termin i sposób załatwiania:

  1. Rejestracja zgłoszenia pracy geodezyjnej w systemie informatycznym przez Powiatowy Zasób Geodezyjny i Kartograficzny najpóźniej następnego dnia roboczego od otrzymania zgłoszenia oraz sporządzenie i udostępnienie Dokumentu Obliczenia Opłaty. 
  2. W terminie do 5 dni roboczych udostępnienie przygotowanych informacji o innych pracach geodezyjnych wykonywanych na obszarze związanym ze zgłaszaną pracą oraz przygotowanych materiałów z zasobu geodezyjnego i kartograficznego niezbędnych do wykonania pracy geodezyjnej.  
  3. Przygotowane materiały są udostępniane za pomocą usług sieciowych Portalu Geodety natomiast odbiór przygotowanych materiałów w postaci analogowej dokonywany jest na w pokoju nr 1.02 poziom I - tel. 58 323 68 02  
  4. Z inicjatywy wykonawcy prac geodezyjnych, na etapie zgłoszenia prac lub jego uzupełnienia, organ Służby Geodezyjnej i Kartograficznej oraz wykonawca mogą uzgodnić zakres materiałów zasobu niezbędnych lub przydatnych do wykonania tych prac lub inny termin udostępnienia tych materiałów. 

Miejsce złożenia dokumentów:

  1. Przede wszystkim za pomocą usługi elektronicznej - Portal Geodety 
  2. Wymagane dokumenty można dostarczyć do urzędu również w jeden z poniższych sposobów:   
  • Poprzez pocztę tradycyjną na adres: 
    Urząd Miejski w Gdańsku 
    Wydział Geodezji  
    Referat Zasobu Geodezyjnego 
    80-803 Gdańsk, ul. Nowe Ogrody 8/12 
  • Bezpośrednio w Urzędzie Miejskim w Gdańsku przy ul. Lastadia 2 w pok. 1.02 tel. 58 323 68 02 
  • Bezpośrednio w Urzędzie Miejskim w Gdańsku przy ul. Nowe Ogrody 8/12 
    w Biurze Podawczym 
  • Przesłać drogą elektroniczną przy pomocy skrzynki kontaktowej ePUAP 

Jednostka odpowiedzialna:

Wydział Geodezji
ul. Lastadia 2
80-880 Gdańsk
tel.: 58 323 67 70

Tryb odwoławczy:

Wojewódzki Inspektor Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego - Pomorski Urząd Wojewódzki, ul. Okopowa 21/27, 80-810 Gdańsk 

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1990 z późń. zm.) 
  • Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 2 kwietnia 2021 r. w sprawie organizacji i trybu prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (Dz. U. z 2021 r. poz. 820)
  • Rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 27 lipca 2020 r. w sprawie wzorów zgłoszenia prac geodezyjnych, zawiadomienia o przekazaniu wyników zgłoszonych prac oraz protokołu weryfikacji wyników zgłoszonych prac geodezyjnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1316)
  •  Rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 30 lipca 2020 r. w sprawie wzorów wniosków o udostępnianie materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, licencji i Dokumentu Obliczenia Opłaty, a także sposobu wydawania licencji (Dz. U. z 2020 r. poz. 1322)
  • Rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 18 sierpnia 2020 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1429) 

Inne informacje:

1. Referat Zasobu Geodezyjnego przyjmuje interesantów w pokoju nr 1.02 przy  Lastadia 2, po wcześniejszym umówieniu wizyty poprzez internetową lub telefoniczną rezerwację.

Obsługa wykonawców prac geodezyjnych odbywa się w następujące dni: 
poniedziałek od 8.00 do 16.00 
wtorek od 8.00 do 16.00
środa od 8.00 do 17.00
piątek od 8.00 do 15.00

  1. Wykonywanie pracy geodezyjnej , która ma inny cel niż określony przez wykonawcę w zgłoszeniu:

Zgodnie z art. 12 ust. 2c  ustawy PGIK w  trakcie wykonywania prac geodezyjnych dopuszcza się uzupełnianie zgłoszenia prac przez:

  1. zwiększenie obszaru objętego tym zgłoszeniem o obszar bezpośrednio do niego przyległy,
  2. wydłużenie przewidywanego terminu przekazania do organu Służby Geodezyjnej i Kartograficznej zbiorów danych lub dokumentów (…),
  3. zmianę kierownika zgłoszonych prac geodezyjnych,
  4. zgłoszenie wznowienia znaków granicznych, wyznaczenia punktów granicznych lub ustalenia przebiegu granic działek ewidencyjnych, o ile prace te są niezbędne do realizacji celu zgłoszonych prac geodezyjnych.

Ustawa PGiK nie przewiduje możliwości zmiany celu pracy geodezyjnej w trakcie jej wykonywania. Wykonywanie pracy geodezyjnej, która ma inny cel niż określony przez wykonawcę w zgłoszeniu jest wykonywaniem tej pracy bez zgłoszenia.  Zgodnie z art. 48 ust. 1 pkt 1 ustawy kto wbrew przepisom art. 12 ust. 1 nie zgłasza prac geodezyjnych do organu Służby Geodezyjnej i Kartograficznej podlega karze grzywny.

W przypadku przekazania przez wykonawcę prac wyników zgłoszonych prac niezgodnych z celem tych prac określonym w zgłoszeniu, organ Służby Geodezyjnej i Kartograficznej dokonując weryfikacji pod względem zgodności z obowiązującymi przepisami prawa  (art. 12b ust. 1 pkt 1 ustawy) wyda protokół z negatywnym wynikiem weryfikacji. Natomiast w sytuacji gdy zostanie wyczerpana procedura przewidziana w art. 12b ust. 6-7c ustawy, organ wyda decyzję administracyjną o odmowie przyjęcia do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego wyników zgłoszonych prac geodezyjnych.

3. Opracowanie dokumentacji geodezyjnej dla celów prawnych w ramach postępowania rozgraniczeniowego, podziałowego i scaleniowego ma na celu zaspokojenie stosownych potrzeb osób fizycznych i prawnych a także regulację spraw własnościowych i spraw związanych z planowaniem przestrzennym, urbanistyką i architekturą, dając możliwość prawidłowej gospodarki nieruchomościami. W celu realizacji powyższych zamierzeń, osoba lub instytucja zgłasza się z odpowiednio zdefiniowanym problemem do Geodety posiadającego stosowne uprawnienia zawodowe w tym zakresie. Jednostka Wykonawstwa Geodezyjnego przyjmując zlecenie bierze na siebie całość spraw formalno - prawnych i technicznych.

4. UWAGA

Od dnia 19 grudnia 2022r. do nowo zgłoszonych prac materiały wydawane będą w układzie PL-EVRF2007-NH.

W związku z tym wyniki prac dla prac zgłoszonych przed dniem 16 grudnia do dnia 31 grudnia 2022r. będą mogły być sporządzone w dotychczas obowiązującym w m. Gdańsk układzie wysokościowym  Kronsztadt 80 bis.

Od 1 stycznia 2023 roku przekazywane wyniki prac będą przyjmowane wyłącznie w układzie wysokościowym PL-EVRF2007-NH.

W formularzach do pobrania znajduje się plik EVRF2007_modul do transformacji z modułem do transformacji wysokości.

5. Ujawnienie użytku gruntowego  Tp - grunty przeznaczone pod budowę dróg publicznych lub linii kolejowych,  zgodnie z załącznikiem nr 1 rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 27 lipca 2021 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. z 2021 poz. 1390 ze zm.), może nastąpić:

  • w przypadku sporządzania map z projektem podziału nieruchomości na potrzeby postępowań związanych z wydaniem decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej zgodnie z ustawą z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (tj. Dz. U. z 2022 r. poz. 176 z późn. zm.), ustawą z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 1043, z późn. zm.) lub ustawą z  dnia  27  marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2021  r.  poz.  741,  z  późn.  zm.) [na  których  budowa  dróg publicznych lub linii kolejowych nie została zakończona] - zawsze należy określić użytek gruntowy jako Tp dla wydzielanych działek, które są przeznaczone pod budowę dróg publicznych i są lub staną się własnością Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego z dniem, w którym ww. decyzja stanie się ostateczna, niezależnie od tego czy dotychczasowy użytek był gruntem rolnym/leśnym, czy już wyłączony z produkcji rolnej,
  • w przypadku sporządzania map z projektem podziału nieruchomości na potrzeby postępowania administracyjnego dotyczącego podziału nieruchomości zgodnie z ustawą z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tj. Dz. U. z 2021 r. poz. 1899 z późn. zm.) i wydzielaniu działek gruntu pod drogi publiczne, które są własnością odpowiednio gminy, powiatu, województwa lub Skarbu Państwa - należy określić użytek gruntowy jako Tp, jeżeli dotychczasowy użytek był już wyłączony z produkcji rolnej/leśnej. W przypadku braku wyłączenia działki z produkcji rolnej/leśnej należy dołączyć decyzję o wyłączeniu działki z produkcji rolnej/leśnej,
  • w przypadku sporządzania map z projektem podziału nieruchomości na potrzeby postępowania administracyjnego dotyczącego podziału nieruchomości na wniosek właściciela zgodnie z ustawą z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tj. Dz. U. z 2021 r. poz. 1899 z późn. zm.) i wydzielaniu działek gruntu pod drogi publiczne lub wydzielaniu działek gruntu pod poszerzenie istniejących dróg publicznych, które zgodnie z art. 98 ww. ustawy staną się  własnością odpowiednio gminy, powiatu, województwa lub Skarbu Państwa - dla tych działek należy określić użytek gruntowy jako Tp, jeżeli dotychczasowy użytek był już wyłączony z produkcji rolnej/leśnej. W przypadku braku wyłączenia działki z produkcji rolnej/leśnej należy dołączyć decyzję o wyłączeniu działki z produkcji rolnej/leśnej.

     

W przypadku braku decyzji o wyłączeniu działki z produkcji rolnej lub leśnej należy pozostawić dotychczasowy użytek.

Powyższe zasady będą przestrzegane podczas weryfikacji materiałów przyjmowanych do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, powstających w wyniku realizowania prac geodezyjnych.

Metryczka publikacji