Urząd Miejski w Gdańsku
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
Herb Miasta Gdańska
Informacja/Gdańskie Centrum Kontaktu:
tel: +48 58 52 44 500,
fax: +48 58 302 39 41,
e-mail: umg@gdansk.gda.pl
elek. skrzynka podawcza ePUAP:
/UMGDA/SkrytkaESP

Przyjmowanie do zasobu dokumentacji zawierającej wyniki pomiarów

Wykonawca prac geodezyjnych i kartograficznych jest obowiązany po wykonaniu prac, przekazać powstałe materiały lub informacje o tych materiałach do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Dokumentacja przekazywana jest do powiatowego zasobu dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, który przyjął zgłoszenie o wykonaniu pracy geodezyjnej i kartograficznej.

Formularze do pobrania:

Rezerwacja wizyty:

- nie dotyczy -

Złóż wniosek przez Internet:

Powiatowy Zasób Geodezyjny i Kartograficzny w Gdańsku przyjmuje przede wszystkim wyniki zgłoszonych prac geodezyjnych, wykorzystując technologię internetową za pomocą oprogramowania WebEwid, tzw. Portalu Geodety.

Portal Geodety jest oprogramowaniem internetowym realizującym tzw. e-usługę obsługi zgłoszeń prac geodezyjnych wraz z zamawianiem, opłacaniem i pobieraniem materiałów geodezyjnych potrzebnych geodetom do tych prac oraz przekazywaniem wyników tych prac.  

Korzystanie z usługi wymaga złożenia wniosku o założenie konta w serwisie WebEwid - do pobrania formularze PDF, DOC

Wymagane dokumenty:

  1. W przypadku załatwienia sprawy elektronicznie, zalogowanie się na osobiste konto na Portalu Geodety i dołączenie operatu elektronicznego wraz z wymaganymi plikami. 
  2. W przypadku załatwienia sprawy tradycyjnie, przekazanie nośnika cyfrowego z dokumentacją zawierającą wyniki prac oraz wypełniony formularz zawiadomienia o przekazaniu wyników zgłoszonych prac geodezyjnych 
    Dokumentacja z wynikami prac powinna zawierać: 
  • elektroniczny operat techniczny w formacie jednego pliku PDF podpisany przez kierownika prac kwalifikowanym podpisem elektronicznym, profilem zaufanym lub podpisem osobistym; 
  • plik txt z wykazem współrzędnych; 
  • plik kcd lub gml służący do aktualizacji baz danych;
    Zwracamy uwagę, że dla poprawnego wyświetlania elementów w TurboMapie należy pobrać bazę dla wykonawcy z systemu E-usług publicznych Wydziału Geodezji. Natomiast przy tworzeniu elementów bazy GESUT należy uzupełniać atrybuty opisowe dotyczące władających siecią uzbrojenia terenu z danych zawartych w pliku XLS udostępnionym w formularzach do pobrania.
  • dokumenty i materiały przeznaczone dla podmiotu, na rzecz którego wykonawca prac geodezyjnych wykonał prace geodezyjne, które mają być opatrzone klauzulą urzędową; 
  • kopie protokołu odbioru pracy przez zlecającego, jeżeli zlecającym jest organ Służby Geodezyjnej i Kartograficznej. 

Opłata skarbowa:

- nie dotyczy -

Opłaty administracyjne:

- nie dotyczy -

Termin i sposób załatwiania:

  1. Weryfikacja przekazanych wyników prac w postaci operatu elektronicznego oraz zbiorów danych przez wykonawcę pracy geodezyjnej pod względem zgodności z obowiązującymi przepisami prawa z zakresu geodezji i kartografii odbywa się zgodnie z terminami określonymi w Prawie Geodezyjnym i Kartograficznym.

    Wynik weryfikacji może być pozytywny albo negatywny. 

    O wyniku weryfikacji wykonawca prac jest informowany za pomocą środków komunikacji elektronicznej nie później niż w dniu roboczym następującym po dniu sporządzenia protokołu.

    W przypadku negatywnego wyniku weryfikacji sporządzany jest protokół zawierający uchybienia oraz następuje zwrot operatu do poprawy.

    Wykonawca prac geodezyjnych ma prawo, w terminie do 14 dni od dnia otrzymania negatywnego protokołu, ustosunkować się na piśmie do wyników weryfikacji. Jeżeli organ Służby Geodezyjnej i Kartograficznej nie uwzględni stanowiska wykonawcy prac geodezyjnych wydaje decyzję administracyjną o odmowie przyjęcia do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego wyników zgłoszonych prac geodezyjnych. 

    W przypadku uznania przez wykonawcę prac geodezyjnych uchybień i nieprawidłowości stwierdzonych w protokole wykonawca w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania przez niego protokołu przekazuje poprawione wyniki zgłoszonych prac geodezyjnych wraz z zawiadomieniem o przekazaniu wyników zgłoszonych prac. 

    W przypadku niedostarczenia poprawionych wyników prac geodezyjnych w obowiązującym terminie pracę uznaje się za zaniechaną. 

  2. W przypadku pozytywnego wyniku weryfikacji sporządzany jest protokół oraz następuje przyjęcie dokumentacji zawierającej wyniki pracy (operat techniczny) do Zasobu PZGiK.  
    Aktualizacji podlegają bazy danych BDOT/GESUT/EGiB. 

Informacje na temat przebiegu sprawy można uzyskać: 

  1. Na Portalu Geodety w przypadku wybrania tego sposobu załatwienia sprawy 
  2. Kontaktując się z urzędem osobiście lub telefonicznie 

Miejsce złożenia dokumentów:

  1. Przede wszystkim za pomocą usługi elektronicznej - Portal Geodety
  2. Wymagane dokumenty można dostarczyć do urzędu również w jeden z poniższych sposobów:
  • Poprzez pocztę tradycyjną na adres:
    Urząd Miejski w Gdańsku
    Wydział Geodezji
    Referat Zasobu Geodezyjnego
    80-803 Gdańsk, ul. Nowe Ogrody 8/12
  • Bezpośrednio w Urzędzie Miejskim w Gdańsku przy ul. Lastadia 2 w pok. 1.02 tel. 58 323 68 02
  • Bezpośrednio w Urzędzie Miejskim w Gdańsku przy ul. Nowe Ogrody 8/12
    w Biurze Podawczym
  • Przesłać drogą elektroniczną przy pomocy skrzynki kontaktowej ePUAP

Jednostka odpowiedzialna:

Wydział Geodezji
ul. Lastadia 2
80-880 Gdańsk
tel.: 58 323 67 70

Tryb odwoławczy:

Wojewódzki Inspektor Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego - Pomorski Urząd Wojewódzki, ul. Okopowa 21/27, 80-810 Gdańsk

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1990 z późń. zm.)  
  • Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 2 kwietnia 2021 r. w sprawie organizacji i trybu prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (Dz. U. z 2021 r. poz. 820) 
  • Rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 27 lipca 2020 r. w sprawie wzorów zgłoszenia prac geodezyjnych, zawiadomienia o przekazaniu wyników zgłoszonych prac oraz protokołu weryfikacji wyników zgłoszonych prac geodezyjnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1316) 
  • Rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 30 lipca 2020 r. w sprawie wzorów wniosków o udostępnianie materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, licencji i Dokumentu Obliczenia Opłaty, a także sposobu wydawania licencji (Dz. U. z 2020 r. poz. 1322) 
  • Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 27 lipca 2021 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1390, z późn. zm.) 
  • Rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 18 sierpnia 2020 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1429)  
  • Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 23 lipca 2021 r. w sprawie geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu (Dz. U. z 2021 r. poz. 1374)  
  • Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 23 lipca 2021 r. w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej (Dz. U. z 2021 r. poz. 1385)   
  • Rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 28 lipca 2020 r. w sprawie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii (Dz. U. poz. 1321) 

Inne informacje:

  1. Referat Zasobu Geodezyjnego przyjmuje interesantów w pokoju nr 1.02 przy Lastadia 2, po wcześniejszym umówieniu wizyty poprzez internetową lub telefoniczną rezerwację.
    Obsługa wykonawców prac geodezyjnych odbywa się w następujące dni:
    poniedziałek od 8.00 do 16.00
    wtorek od 8.00 do 16.00
    środa od 8.00 do 17.00
    piątek od 8.00 do 15.00
  2. Opatrzenie klauzulą urzędową dokumentów i materiałów przeznaczonych dla podmiotu, na rzecz którego wykonawca prac geodezyjnych wykonał prace geodezyjne:
  • Mapy do celów prawnych muszą zostać opatrzone klauzulą urzędową (art. 12b ust 5), przez organ Służby Geodezyjnej i Kartograficznej w chwili przyjęcia operatu technicznego do zasobu. W przypadku sporządzania mapy z projektem podziału należy do oklauzulowania oprócz mapy dostarczyć również protokół przyjęcia granic w celu przedłożenia do Referatu Robót Geodezyjnych. 
  • Mapy do celów projektowych oraz mapy z geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej mogą zostać opatrzone klauzulą urzędową (art. 12b ust 5), przez organ Służby Geodezyjnej i Kartograficznej w chwili przyjęcia operatu technicznego do zasobu, albo zawierać oświadczenie o uzyskaniu pozytywnego wyniku weryfikacji (art. 12b ust. 5a), które składa wykonawca prac geodezyjnych pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Oświadczenie to jest równoważne z klauzulą urzędową. 

   3. Informacje dotyczące ujawniania budynków w ewidencji gruntów i budynków oraz zmiany użytków gruntowych.

W związku z pojawiającymi się pytaniami geodetów i wątpliwościami powstałymi na skutek wejścia w życie w lipcu 2021 roku nowych rozporządzeń: 
- w sprawie ewidencji gruntów i budynków (EGiB),
- w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej (BDOT500), w okresie przejściowym, o którym mowa w zmienianych przepisach, do czasu dostosowania systemu i baz danych do nowych przepisów zwracamy się z następującymi sugestiami do Wykonawców prac geodezyjnych:

  1. Podczas inwentaryzacji budynków prosimy o wykorzystywanie założonych kartotek budynkowych dla budynków w budowie i projektowanych, a dla budynków, które nie posiadają jeszcze kartotek sporządzanie wykazów zmian danych ewidencyjnych dotyczących budynków zgodnie z § 34 rozporządzenia w sprawie EGiB oraz § 39 rozporządzenia w sprawie standardów
  2. W wykazach zmian danych ewidencyjnych dotyczących budynków prosimy o:
    a) stosowanie istniejących identyfikatorów budynków, a w przypadku nowych budynków prosimy o nie nadawanie identyfikatorów – zostaną one nadane w momencie przyjmowania danych do zasobu zgodnie z § 34 rozporządzenia w sprawie EGiB oraz § 39 rozporządzenia w sprawie standardów (w pliku do aktualizacji bazy EGiB budynek wraz z opisem funkcji i kondygnacji należy skartować zgodnie z rozporządzeniem w sprawie mapy zasadniczej zgodnie z § 34.2 pkt.2 rozporządzenia w sprawie standardów)
    b) w przypadku przekazania w jednym operacie kilku wykazów zmian danych budynkowych, które nie posiadają identyfikatorów, należy jednoznacznie opisać, którego budynku wykaz dotyczy (np. poprzez odniesienie do szkicu) zgodnie z § 35 rozporządzenia w sprawie standardów w  związku z §34 rozporządzenia w sprawie EGiB oraz § 39 rozporządzenia w sprawie standardów, 
    c) ujawnianie w wykazie zmian tylko obowiązujących atrybutów zgodnie z §18 rozporządzenia w sprawie EGiB.
  3. Informujemy, że nie należy przekazywać danych ewidencyjnych (opisowych) dla budynków w budowie. Takie budynki należy skartować na warstwach BDOT zgodnie z §3.1 pkt1 rozporządzenia BDOT500.
  4. W przypadku, kiedy opracowanie geodezyjne dotyczy ujawnienia budynku w budowie, a w ewidencji istnieje budynek projektowany: budynek w budowie wykazać na warstwach BDOT, a budynek projektowany należy usunąć (np. na mapie porównanie z terenem) zgodnie z §3.1 pkt1 rozporządzenia BDOT500.
  5. Dla budynków rozebranych należy wykonać wykaz zmian danych ewidencyjnych, w których atrybuty w stanie nowym należy zostawić puste zgodnie z § 34 rozporządzenia w sprawie EGiB i  § 39 rozporządzenia w sprawie standardów.
  6. Geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza polega na sprawdzeniu czy obiekt budowlany wybudowany został zgodnie z pozwoleniem na budowę. Granice całego zamierzenia budowlanego, wynikające z decyzji pozwolenia na budowę albo zgłoszenia budowy, określone w projekcie zagospodarowania działki lub terenu, powinny być zgodne z granicami określonymi w decyzji, dlatego informację o zgodności wykazanego użytku gruntowego z liniami wykazanymi na projekcie zagospodarowania działki lub terenu należy umieścić w sprawozdaniu technicznym (zgodnie z  §34.1 i §37.7 rozporządzenia w sprawie standardów, w związku z załącznikiem nr 1 do rozporządzenia w sprawie EGiB, w związku z art. 2 punkt 7b Ustawy PGiK oraz art. 57.1 pkt 5 Ustawy Prawo budowlane) albo umieścić w operacie dokumenty wykorzystane do jego określenia (zgodnie z §36.8 rozporządzenia w sprawie standardów).

  7. Jeżeli w trakcie realizacji prac geodezyjnych okaże się, że zrealizowane przez inwestora zamierzenie budowlane wykracza poza obszar wskazany w projekcie zagospodarowania działki lub terenu, zatwierdzony decyzją pozwolenia na budowę albo określone w zgłoszeniu budowy, to taki grunt nie może być zaliczony do konturów użytków gruntowych B, Ba i Bi. Informacja taka powinna być zamieszczona w operacie technicznym, a wyniki geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej takich obiektów budowlanych nie mogą stanowić podstawy aktualizacji bazy danych ewidencji gruntów i budynków. Wyniki geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych tego terenu mogą stanowić jedynie treść BDOT zgodnie z §34.1 i §39 rozporządzenia w sprawie standardów, w związku z załącznikiem nr 1 do rozporządzenia w sprawie EGiB,  w związku z art. 2 punkt 7b Ustawy PGiK

  8. Od dnia 19 grudnia 2022r. do nowo zgłoszonych prac materiały wydawane będą w układzie PL-EVRF2007-NH.

    W związku z tym wyniki prac dla prac zgłoszonych przed dniem 16 grudnia do dnia 31 grudnia 2022r. będą mogły być sporządzone w dotychczas obowiązującym w m. Gdańsk układzie wysokościowym  Kronsztadt 80 bis.

    Od 1 stycznia 2023 roku przekazywane wyniki prac będą przyjmowane wyłącznie w układzie wysokościowym PL-EVRF2007-NH.

    W formularzach do pobrania znajduje się plik EVRF2007_modul do transformacji z modułem do transformacji wysokości.

 9. UWAGA

W związku z wyłożeniem projektu operatu opisowo-kartograficznego dotyczącego modernizacji ewidencji gruntów i budynków obrębów 0007 i 0114 informujemy, że od dnia 25 listopada br. do odwołania (orientacyjnie około 3 miesięcy) nie będzie możliwości wprowadzania operatów (zmian) na tych obrębach.

Podstawa prawna: art. 24a ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz.U. 2024 poz. 1151, t.j.).