Przejdź do nowej wersji serwisu

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

Gmina Miasta Gdańska Urząd Miejski w Gdańsku

X Zjazd Kaszubów odbędzie się w kaszubskiej stolicy - GdańskuPrezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz i Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie zapraszają na X Jubileuszowy Zjazd Kaszubów, który odbędzie się w Gdańsku 12 lipca 2008 roku.

Zjazdy Kaszubów to już utrwalona tradycja, zapoczątkowana po reformie administracyjnej, na mocy której cały obszar Kaszub znalazł się w granicach województwa pomorskiego.
I Zjazd Kaszubów miał miejsce w roku 1999 w Chojnicach; potem w kolejnych latach prezentował barwny program kulturalny, tradycję i współczesne dokonania kaszubskiej sztuki i myśli w Wejherowie, Kartuzach, Słupsku, Kościerzynie, Łebie, Gdyni i Brusach.

X Zjazd Kaszubów odbywa się w roku szczególnym, mija bowiem 770 lat od pierwszej pisemnej wzmianki o Kaszubach. Papież Grzegorz IX w swojej Buli potwierdzał nadanie dóbr zakonowi joannitów przez "księcia kaszubskiego, Bogusława".
Tegoroczny Zjazd zgromadzi tysiące Kaszubów z całego regionu, którzy w trakcie licznych imprez zaprezentują gdańszczanom, pomorzanom i licznie zgromadzonym turystom najciekawsze dokonania ubiegłego roku, swoją bogatą tradycję, stroje, muzykę i kuchnię.

Gdańsk to dla Kaszubów miasto magiczne. Po zakończeniu II wojny światowej ruch kaszubski prężnie rozwijał się w swojej stolicy, mimo rozlicznych przeszkód stawianych przez komunistyczne władze. Działające od 1956 roku Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie stało się ośrodkiem myśli i działalności najsilniejszego ruchu regionalnego w Polsce. W Gdańsku wydano większość z miliona książek w języku kaszubskim, to tu ludzie nauki i pióra stworzyli standardy pisowni języka kaszubskiego. Tu wreszcie w regionalnych strukturach ZKP zdobywali doświadczenie pomorscy samorządowcy i polscy politycy - od niezapomnianego Lecha Bądkowskiego do dzisiejszego premiera Rządu RP, Donalda Tuska.

metryczka publikacji