Przejdź do nowej wersji serwisu

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

Gmina Miasta Gdańska Urząd Miejski w Gdańsku

Rozpoczęły się zapisy do Akademii Solidarności

zdj

Rozpoczął się (4.11) nabór chętnych do wzięcia udziału w zajęciach Akademii Solidarności. To inicjatywa promująca solidarność jako jedną z podstawowych zasad życia społecznego.


 Akademia Solidarności to projekt cykliczny. Pierwsza - odbyła się w Gdańsku w 2005 roku w ramach obchodów 25- lecia Solidarności. Kolejna - również w Gdańsku, trzecia w Warszawie.

 Tym razem (11-14 grudnia 2008) Akademia zaprasza do Sopotu. Ideą Akademii jest pielęgnowanie i rozwijanie tradycji solidarności przez przybliżenie zwłaszcza ludziom młodym różnych wymiarów solidaryzmu społecznego - historycznego, ekonomicznego, społeczno-politycznego, a nade wszystko moralnego. Za szczególnie istotną w tym względzie, prócz doświadczeń polskiego Sierpnia'80, uważamy myśl społeczną Jana Pawła II, często odwołującego się do solidarności jako podstawowej zasady postępowania w społeczeństwie.

Celem spotkań jest wspólna refleksja zarówno nad polskim dziedzictwem ruchu Solidarność - nad jego historią i znaczeniem - jak i nad tym, jak realizuje się solidarność w różnych dziedzinach życia społecznego (ekonomia, sektor pozarządowy, samorząd, związek zawodowy). Chcemy ukazać solidarne działanie nie tylko w jego nadzwyczajnych przejawach (działalność osób w różnych organizacjach), ale także solidarność jako codzienny nawyk - zasada, na której opierają się liczne instytucje społeczne.

 Proponujemy czterodniowe (czwartek - niedziela) seminarium. Uczestnicy wezmą udział w wykładach, dyskusjach, panelach dyskusyjnych, będą też zwiedzać ważne dla historii Solidarności  miejsca w Trójmieście.

Wykłady w tej edycji Akademii wygłoszą m.in.: Zbigniew Stawrowski, Jakub Wygnański, Bogusław Sonik, Maciej Zięba OP

Zapraszamy studentówi i doktorantów z całej Polski. Dostępnych jest 35 miejsc.

 Uczestnicy pokryć będą musieli tylko koszty przejazdu na zajęcia oraz część kosztów organizacyjnych - w wysokości 60 zł. Resztę kosztów (zakwaterowanie, wyżywienie) pokryją organizatorzy projektu.

 Udział w seminarium wymaga obecności od początku do końca, na każdych zajęciach. Rekrutacja zaczyna się we wtorek 4 listopada, skończy się w niedzielę 30 listopada o godz. 24.00.

Aby wziąć udział w kwalifikacjach do programu, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie www.akademiasolidarnosci.pl

Współorganizatorzy Akademii: Europejskie Centrum SolidarnościInstytut Tertio MillennioMiejska Bibilioteka Publiczna w Sopocie

Partner: Urząd Miasta Sopot 

Patronat honorowy:  Prezydent Miasta Sopot

Patroni medialni: Dziennik Bałtycki, Telewizja Gdańsk, Radio Gdańsk, portal Trójmiasto.pl, Echo Miasta

Partnerzy Medialni: portal  PMEDIA, Wrota Pomorza

Szczegóły na stronie www.akademiasolidarnosci.pl

metryczka publikacji