Przejdź do nowej wersji serwisu

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

Gmina Miasta Gdańska Urząd Miejski w Gdańsku

Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC potrzebuje wolontariuszy!

Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC potrzebuje wolontariuszy!

Nie podadzą leku i nie zdiagnozują choroby, ale przygotują grilla, przeczytają książkę lub w milczeniu i bez pośpiechu posiedzą przy łóżku. Bez nich hospicjum nie byłoby tak podobne do domu, a tak różne od większości szpitali. Bez nich o wiele trudniej byłoby o uśmiech w miejscu, w którym kończy się życie. Aby ich nie zabrakło, jak co roku Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku organizuje kurs dla wolontariusza hospicyjnego. Trwające 3 miesiące szkolenie rozczpocznie spotkanie, które odbędzie się 21 października 2009 r. o godz. 17 w Domu Hospicyjnym przy ul. Kopernika 6 w Gdańsku.

 Choć pomagać hospicjum na wiele sposobów może każdy, to pomoc bezpośrednio przy łóżku chorego zarezerwowana jest dla tzw. wolontariuszy medycznych, a więc tych, którzy przeszli specjalistyczny i trwający kilka miesięcy kurs. Kurs ten zarezerwowany jest dla osób pełnoletnich, które jednak nie muszą mieć jakichkolwiek doświadczeń z pracą z osobami chorymi. Uczestnik kursu jest po nim przygotowany do towarzyszenia osobom chorym i ich bliskim, pielęgnowania i karmienia osoby ciężko chorej. Udział w kursie daje także możliwość sprawdzenia w praktyce, na czym polegają trudności, ale też jak wielką daje satysfakcję praca z osobami ciężko chorymi. Niewątpliwie więc przyszli wolontariusze wynoszą ze szkolenia wiele informacji i umiejętności przydatnych w ich prywatnym życiu. Niestety, często po zakończeniu kursu okazuje się, że poznawszy bliżej specyfikę pracy w hospicjum, kandydaci na wolontariuszy nie decydują się na dłuższą współpracę i regularną pomoc bezpośrednio przy chorych. Oczywiście, w hospicjum są wolontariusze, którzy regularnie pomagają w nim od lat, aby jednak móc stale zapewniać chorym i ich bliskim opiekę na najwyższym poziomie, hospicjum potrzebuje wsparcia coraz większej liczby wolontariuszy, a zwłaszcza wolontariuszy medycznych.

Do wzięcia udzialu w kursie dla wolontariuszy medycznych szczególnie gorąco zapraszamy osoby w wieku dojrzałym. Wiemy bowiem, że ich bagaż doświadczeń zawodowych i osobistych jest niezwykle cenny dla hospicjum. Z drugiej strony wiemy, że wolontariat hospicyjny może dać wiele satysfakcji osobom, które czują pustkę po przejściu na emeryturę lub usamodzielnieniu się ich dzieci.

 Więcej informacji na temat kursu i samego wolotnariatu udzieli Państwu koordynator wolontariatu, Barbara Szynaka (b.szynaka@hospicja.pl, 604 068 385).

metryczka publikacji