Urząd Miejski w Gdańsku
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
Informacja/Gdańskie Centrum Kontaktu:
tel: +48 58 52 44 500
fax: +48 58 302 39 41
e-mail: umg@gdansk.gda.pl
elektroniczna skrzynka podawcza ePUAP:
/UMGDA/SkrytkaESP
elektroniczna skrzynka podawcza e-Doręczeń:
AE:PL-69589-14466-DIDGS-28

Nowe możliwości zatrudniania osób niepełnosprawnych



Zgodnie z nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, powstała możliwość pozyskania środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Mogą o nie wystąpić zarówno przedsiębiorcy, zatrudniających osoby niepełnosprawne, jak i sami niepełnosprawni, w przypadku chęci rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej.
Oto najważniejsze zapisy znowelizowanej ustawy:

  • Otwarty rynek prac
  1. Oprócz zwrotu kosztów poniesionych w związku z przystosowaniem tworzonych lub istniejących stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych, pracodawca może otrzymać ze środków PFRON także zwrot kosztów adaptacji pomieszczeń zakładu pracy dla potrzeb osób niepełnosprawnych oraz adaptacji lub nabycia urządzeń, ułatwiających osobom niepełnosprawnym funkcjonowanie w zakładzie pracy. Warunkiem otrzymania takiego dofinansowania jest chęć zatrudnienia tych osób przez okres co najmniej 36 miesięcy i zawarcie umowy ze starostą (w przypadku Gdańska prezydentem).
  2. Ponadto pracodawca, który zatrudnia pracownika niepełnosprawnego, może otrzymać ze środków PFRON zwrot miesięcznych kosztów zatrudnienia pracowników pomagających niepełnosprawnemu w pracy (ułatwiających komunikowanie z otoczeniem), a także wykonujących czynności niemożliwe lub trudne do samodzielnego wykonania przez niepełnosprawnego na stanowisku pracy.
  3. Pracodawcy zatrudniającemu co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i osiągającemu wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6%, przysługuje ze środków PFRON miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, wypłacane raz na dwa miesiące.

  • Chroniony rynek pracy
  1. Pracodawca prowadzący zakład pracy chronionej może otrzymać ze środków PFRON dofinansowanie w wysokości 50 % oprocentowania zaciągniętych kredytów bankowych, zwrot kosztów za szkolenia zatrudnionych osób niepełnosprawnych, jednorazową pożyczkę w celu ochrony istniejących w zakładzie miejsc pracy, a także refundację zwiększonych kosztów zatrudnienia osób niepełnosprawnych.
  2. Takiemu pracodawcy przysługuje ze środków PFRON miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, wypłacane raz na dwa miesiące.

  • Samozatrudnienie - działalność gospodarcza
  Osoby niepełnosprawne zainteresowane rozpoczęciem działalności na własny rachunek mogą otrzymać ze środków PFRON pożyczkę na rozpoczęcie działalności gospodarczej do wysokości trzykrotnego przeciętnego wynagrodzenia.
Osobom niepełnosprawnym, podejmującym po raz pierwszy działalność gospodarczą, Fundusz finansuje:
  1. 75 % składek na ubezpieczenie emerytalne - w przypadku osób zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności
  2. 50 % składek na ubezpieczenie emerytalne - w przypadku osób zaliczonych do średniego stopnia niepełnosprawności
  3. 50 % składek na ubezpieczenie wypadkowe - w przypadku osób zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.
  Osoba niepełnosprawna zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotna albo poszukująca pracy, niepozostająca w zatrudnieniu, będzie miała prawo korzystać z usług i instrumentów rynku pracy na zasadach określonych w przepisach o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Jednocześnie informujemy, że placówki, zajmujące się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych mogą ubiegać się u starosty o wydanie kart parkingowych.
Szczegółowych informacji udziela Referat Obsługi Osób Niepełnosprawnych Urzędu Miejskiego w Gdańsku, ul. Dyrekcyjna 5, tel. 300 - 51 - 20, 300 - 51 - 30.