Serdecznie zapraszamy do udziału i współpracy przy realizacji projektu „Akademia Wolontariatu CIK 50+”. Dzięki dotacji, jaką uzyskaliśmy ze środków Miasta Gdańska możemy zaproponować mieszkańcom Gdańska, którzy przekroczyli 50-ty rok życia, którzy dysponują chęciami i czasem, którzy spragnieni są kontaktu z drugim człowiekiem – udział w naszym, sprawdzonym i cieszącym się niejakim powodzeniem programie edukacyjno treningowym, dotąd realizowanym wyłącznie w środowisku studentów trójmiejskich uczelni. Program, jest autorskim projektem pracowników Centrum Interwencji Kryzysowej PCK, ma swoją blisko 10-letnią, dobrą tradycję i historię.
Wierzymy, że także w naszym kraju, podobnie jak w pozostałych krajach europejskich, mimo znacznie trudniejszej kondycji finansowej rodaków, ludzie dojrzali, mający ustabilizowaną sytuację życiową, rodzinną, potrzebują czasem dać od siebie coś innym ludziom. Chcą być wolontariuszem pracującym z ludźmi. Potrzeba aktywności, kontaktu z innymi, czucia się wartościowym, a czasami chęć odmiany życiowej gdy mija okres najintensywniejszej aktywności zawodowej – są czymś naturalnym, doświadczanym przez wielu ludzi. Z drugiej zaś strony: na terenie Trójmiasta istnieje wiele organizacji społecznych oraz instytucji państwowych, które cierpią na niedostatek pracowników, jednak nie mogą sobie pozwolić na zwiększenie zatrudnienia. Wreszcie, z trzeciej strony ;-), na świecie, wielu jest ludzi potrzebujących pomocy, cierpiących z powodu: przemocy, choroby, niepełnosprawności, wyobcowania, samotności…
Pomaganie jest trudne. Niestety, nie zawsze wystarczą: wola, współczucie, miękkie serce, towarzyszenie lub dobra rada. Sztuka skutecznego pomagania jest funkcją: wiedzy, praktyki i wykształcenia odpowiednich postaw - wszystko ubrane w odpowiednie ramy i formy. Nawet banalna z pozoru umiejętność słuchania, ma swoje tajemnice i zasady, które trzeba poznać i je respektować, podobnie sztuka formułowania własnych wypowiedzi, zadawania pytań… bez zadawania bólu, przeprowadzania szybkich wywiadów służących poznaniu problemu, wreszcie – umiejętność wspierania psychologicznego.
Tych, i innych umiejętności chcemy nauczyć uczestników „Akademii 50+”, pragniemy też oprowadzić ich (wirtualnie) po najważniejszych placówkach, organizacjach zajmujących się pomaganiem, wprowadzić w świat prowadzenia grup wzajemnej pomocy i liderowania innym ludziom, nauczyć dbania o siebie w procesie pomagania i poznać psychologiczne tajniki funkcjonowania rodziny. Chcemy wreszcie dobrze się przy tym bawić tak, aby praktyczne cele, nie odbierały nam radości życia.
Projekt zakończony zostanie pod koniec bieżącego roku wręczeniem świadectw udziału i spotkaniem z potencjalnymi pracodawcami wolontariuszy. Zajęcia odbywać się będą 1 raz w tygodniu, w okresie: wrzesień – grudzień 2012, w Gdańsku – Wrzeszczu.
Grupa osób, które będą uczestniczyć w naszym projekcie (oczywiście całkowicie nieodpłatnie, dzięki wsparciu Miasta Gdańska) jest mocno ograniczona, więc zachęcamy do śpiesznego zgłaszania się chętnych. Pozwolimy sobie także, tak jak w „młodzieżowej” formie „Akademii” przeprowadzić krótkie rozmowy kwalifikacyjne z chętnymi.
Osoby zainteresowane, prosimy o pilne zgłaszanie się telefoniczne (58/5110121, 5110122) lub pocztą: centrum@cik.sos.pl, lub 80-543 Gdańsk, Pl.ks.Gustkowicza 13 – do Centrum Interwencji Kryzysowej. Proszę zgłaszać nazwę projektu: „Akademia Wolontariatu 50+”.
Zapraszamy!