Urząd Miejski w Gdańsku
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
Herb Miasta Gdańska
Informacja/Gdańskie Centrum Kontaktu:
tel: +48 58 52 44 500
fax: +48 58 302 39 41
e-mail: umg@gdansk.gda.pl
elektroniczna skrzynka podawcza ePUAP:
/UMGDA/SkrytkaESP
elektroniczna skrzynka podawcza e-Doręczeń:
AE:PL-69589-14466-DIDGS-28

Akademia PARP - Sięgnij po dotacje unijne!

Akademia PARP - Sięgnij po dotacje unijne!

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła harmonogram konkursów na 2012 rok. W ramach wszystkich konkursów do podziału jest 3,7 mld zł. Warto z wyprzedzeniem zacząć przygotowania, by sięgnąć po pieniądze na rozwój firmy.

Terminy konkursów w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka są obecnie przedmiotem ustaleń. Jednak już wiadomo, że pierwsze konkursy w ramach działania 8.1 ?Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej? oraz 8.2 ?Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu b2b? odbędą się w lutym i marcu 2012. Najprawdopodobniej również w marcu uruchomiony zostanie pierwszy konkurs w ramach działania 6.1 ?Paszport do eksportu?.

W Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki pierwsze konkursy odbędą się w drugiej połowie roku. W trzecim kwartale 2012 roku uruchomiony zostanie pierwszy konkurs w ramach poddziałania ?Rozwój kapitału ludzkiego przedsiębiorstw?. Na czwarty kwartał przewidziane jest uruchomienie konkursu dla poddziałania ?Partnerstwo dla zwiększania adaptacyjności?.

- Wiele małych firm w dotacjach unijnych widzi szanse na rozwój. Dlatego warto przygotować się do poprawnego wypełnienia wniosku już teraz. Pamiętajmy, że nawet drobne błędy mogą skutkować odrzuceniem wniosku o dotacje ? mówi Aneta Grzyb-Hejduk, ekspert ds. szkoleń Akademii PARP.

Skąd dowiedzieć się, jak poprawnie przygotować i złożyć w terminie wniosek? Na portalu szkoleniowym Akademii PARP znajduje się bezpłatne szkolenie on-line ?Pozyskiwanie funduszy UE na projekty w MSP?. Przedsiębiorcy dowiedzą się z niego, jakie są możliwości uzyskania dotacji z funduszy unijnych. Nauczą się także technik planowania projektu i zasad aplikowania.

- Złożenie wniosku to nie wszystko. Warto również sięgnąć po wiedzę z zakresu finansów, zarządzania oraz po wiedzę i umiejętności kierunkowe. Ukończenie z sukcesem szkolenia ?ABC eksportera? w Akademii PARP powinno znaleźć się w CV każdego przedsiębiorcy i menedżera, starającego się o środki w konkursie ?Paszport do eksportu? ? dodaje Aneta Grzyb-Hejduk.

Ze szkolenia ?ABC eksportera? uczestnicy dowiedzą się, czy ich firma jest gotowa na rynki zagraniczne. Poznają metody pozyskiwania partnerów biznesowych oraz jak z nimi negocjować i nie popełnić błędów wynikających z różnic kulturowych. W szkoleniu znajdują się także informacje dotyczące cła i podatków oraz prawa o eksporcie.

?Pozyskiwanie funduszy UE na projekty MSP? i ?ABC eksportera? to tylko dwa spośród 30 szkoleń w Akademii PARP. Efektywna metoda nauki, jaką jest e-learning, przekonała już wielu zapracowanych przedsiębiorców. Ucząc się 20 - 30 minut dziennie, szkolenie można ukończyć w miesiąc. Ze szkoleń Akademii PARP można korzystać przez 24 godziny bez konieczności dojazdów, opuszczania domu lub miejsca pracy i sztywnych godzin kursu. Wystarczy komputer z dostępem do Internetu.

Na portalu szkoleniowym www.akademiaparp.gov.pl można podnosić kwalifikacje zawodowe w pięciu zakresach tematycznych: finansowo-prawnym, zarządzanie strategiczne i operacyjne, umiejętności menedżerskie i osobiste, marketing i sprzedaż oraz wiedza ogólna i otoczenie biznesu. Wszyscy przedsiębiorcy i pracownicy sektora MSP oraz osoby planujące rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej mogą podjąć bezpłatną naukę.

Więcej informacji:
msp@akademiaparp.gov.pl
Infolinia 801 444 MSP (czyli 801 444 677)