Kulturalny rozkład jazdy w czasie epidemii koronawirusa
#ZostańwDomu i korzystaj z kultury.
Aktualizacja 6 lipca
Epidemia koronawirusa zmusiła nas do zostania w domach. Powoli otwierają się instytucje kultury w Gdańsku, lecz nadal można skorzystać z kultury online.
Poniżej przedstawiamy Państwu kulturalny rozkład jazdy w czerwcu.
Więcej wydarzeń odbywających się w Gdańsku znajdziesz w kalendarzu wydarzeń www.gdansk.pl
do 10 lipca
Weź udział w badaniu zmian w kulturze w czasie i po pandemii koronawirusa.
Biuro Prezydenta ds. Kultury oraz Instytut Kultury Miejskiej/ Obserwatorium Kultury zachęcają do wzięcia udziału
w ankietach dotyczących uczestnictwa w życiu kulturalnym naszego miasta w trakcie i po pandemii, zarówno od strony kulturotwórczej, jak i odbiorców i odbiorczyń kultury.
Zapraszamy również do udostępniania linków do ankiet w swoich mediach społecznościowych i na stronach internetowych.
Ankieta dla instytucji/organizacji/twórców/twórczyń
Ankieta dla odbiorców/odbiorczyń kultury
do 30 października
Muzeum Gdańska zaprasza do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym "Mój Gdańsk 2020". wszystkich miłośników fotografowania od 16 roku życia, którzy w ten sposób dokumentują, to co się dzieje w mieście Gdańsk..
Wasze zdjęcia mają szansę znaleźć się na wystawie i trafić do zbiorów Muzeum
Łączna pula nagród w konkursie to 20 tys. zł
Więcej informacji na stronie internetowej MMG
8 lipca / 18.00
GAK Plama zaprasza na spotkanie podróżnicze "Boliwia od podszewki, czyli od Amazonii po Altiplano".
Wydarzenie dostępne online na kanale YouTube
8 lipca / 20.00
Capella Gedanensis zaprasza na koncert on-line z cyklu "Letnie wieczory u Menonitów"
A. Vivaldi: Le quattro stagioni "Cztery pory roku"
Soliści Cappelli Gedanensis
Projekt Switch Mode
Transmisja na Facebook Capella Gedanensis.
Ponadto,
Gdański Archipelag Kultury codziennie ma dla Was dawkę wiedzy i zabawy, nie krępujcie się i przeczesujcie ich zasoby na fb.
Dom Sztuki
Teatr GAK
Wyspa Skarbów
Projektornia
Stacja Orunia
Scena Muzyczna
Winda
Polski Chór Kameralny proponuje wysłuchanie i obejrzenie m.in. koncertów Mozartiana 2019 na swoim kanale YouTube. Można przenieść się choćby wirtualnie do Parku Oliwskiego na jeden ze wspaniałych koncertów lub odwiedzić stronę internetową chóru.
Muzeum Gdańska w tym roku obchodzi swoje 50.lecie. Z tej okazji możecie zapoznać się z jego historią i planami na przyszłość na kanale facebook i na stronie internetowej Muzeum .
Ponadto nie zapominajcie, że Muzeum Gdańska udostępniło w tym roku – na szczęście wirtualnie ponad 3000 zdjęć i pocztówek, dokumentujących historię miasta.
Znajdziecie je w wirtualnym muzeum.
Świetnym elementem edukacyjnym dla dzieci i młodzieży jest Wirtualna Akademia Muzeum, znajdują się tam filmiki opowiadające o życiu piratów czy rycerzy. Programy są tłumaczone również na język migowy.
Miejski Teatr Miniatura nie zawodzi najmłodszych i ich rodziców w tej ciężkiej sytuacji. Specjalnie przygotował na czas epidemii miniserial lalkowy „ Papety: z ostatniej chwili, Jego dwa odcinki są dostępne na kanale YouTube oraz na kanale facebook.
Z niecierpliwością czekamy na kolejny odcinek przygód Papetów!
Teatr Wybrzeże zaprasza w swoje progi, pokazując się od kuchni na profilu facebook.
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku na swoim profilu facebook i stronie internetowej w ramach programu #gdanskczyta zaprasza do czytelni online, w której autorzy oraz aktorzy trójmiejskich teatrów czytają książki dla dzieci i fragmenty wybranych tytułów związanych z Pomorzem wydanych w 2019 roku. Do współpracy przy projekcie zaproszono aktorów z Teatru Wybrzeże w Gdańsku, Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku oraz Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Ponadto biblioteka zaprasza wszystkich do tworzenia wspólnej „Kroniki kwarantanny”, czyli spisywania wspomnień z czasów pandemii oraz uruchomiła „Biblioteczny telefon pogadania” dla seniorów, którzy czują się samotni i chcieliby porozmawiać z kimś o literaturze i nie tylko.
Na portalu facebook Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego możecie oglądać cykl SzekspirOn - Zwiedzanie teatru oraz SzekspirOn - EDU dla dzieci i młodzieży. Ciekawostki architektoniczne i historyczne dla stałych bywalców i tych, którzy jeszcze w nim nie byli.
Za to Gdańska Galeria Miejska na swoim profilu zaprasza na pokazy prywatnych kolekcji sztuki oczywiście online.
Nadbałtyckie Centrum Kultury proponuje m.in. zajęcia artystyczne dla najmłodszych w cyklu „Kształty Pomorza”, dostępne na profilu facebook.
W Operze Bałtyckiej w Gdańsku co prawda nie możemy zobaczyć opery czy baletu, jednak możemy dowiedzieć się jak działa Opera od kuchni w cyklu krótkich filmów „ Opera Bistro” w wykonaniu Jerzego Snakowskiego, oczywiście na profilu facebook Opery.
Pamiętajcie również o prężnie działających organizacjach pozarządowych i domach sąsiedzkich, które świadczą pomoc edukacyjną, służą poradami DIY oraz proponują wsparcie starszym osobom np. w zakupach.
#ZostańwDomu #NieRyzykuj #wolnośćkultury
Jeśli organizujesz wydarzenie kulturalne online zgłoś je mailowo: natalia.filipionek-rybinska@gdansk.gda.pl
Więcej wydarzeń odbywających się w Gdańsku znajdziesz w kalendarzu wydarzeń www.gdansk.pl