Urząd Miejski w Gdańsku
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
Informacja/Gdańskie Centrum Kontaktu:
tel: +48 58 52 44 500
fax: +48 58 302 39 41
e-mail: umg@gdansk.gda.pl
elektroniczna skrzynka podawcza ePUAP:
/UMGDA/SkrytkaESP
elektroniczna skrzynka podawcza e-Doręczeń:
AE:PL-69589-14466-DIDGS-28

LIVING SPACES

2A8A9444-28

Z przyjemnością informujemy, że Komisja Europejska opublikowała wszystkie raporty z wizyt studyjnych programu Living Spaces. Poniżej raport z Gdańska i wszystkich pozostałych miast goszczących uczestników programu.

 

Zrzut ekranu 2025-02-24 094024
 
2A8A9206

Wizyty partnerskie Living Spaces - Cities and regions shaping the built environment for everyone poświęcone promocji i wzajemnej nauce dobrych praktyk w zakresie tworzenia wysokiej jakości środowiska miejskiego odbywały się między od marca do października 2024 i zostały zorganizowane w imieniu Komisji Europejskiej przez sieć Eurocities i Radę Architektów Europy ACE/CAE. Finansowanie pochodziło ze środków funduszu Kreatywna Europa. Spotkanie w Gdańsku, o którym przypominamy poniżej było ostatnim z zaplanowanego cyklu oficjalnych wizyt studyjnych, a zarazem jego podsumowaniem. Z każdej z 12 wizyt powstał obszerny raport (w języku angielskim). Zapraszamy do zapoznania się z ich treścią.

 

Smart cooperation for urban development: social mix in the Blumengroßmarkt in Berlin

 

Citizen participation and urban development in Cáceres

 

Developing the city to foster sustainability and conviviality in Toulouse

 

Public Space Design in Prague

 

Urban planning for and with women in Vienna

 

Tactical urbanism in Grand Paris Sud

Brussels’ Bouwmeester: maître architecte

Frugal architecture and sustainable dwelling renovation in Bordeaux

Culture taking over a post-industrial building in Oulu

 

Wooden architecture for a sustainable city in Vilnius

 

Sustainable urban regeneration in Malmö

 

Transforming Gdańsk 

through community engagement


Tydzień poprzedzający trzydniową wizytę studyjną programu Living Spaces w Gdańsku w dniach 23-25 października 2024 upłynął w dużej mierze pod znakiem przygotowań, w których nasze biuro wsparli koledzy z BRG i GZDiZ, aktywiści Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej, Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej, Stowarzyszenia Inicjatywa Miasto, akademicy oraz animatorzy kultury z Instytutu Kultury Miejskiej, CSW Łaźnia i galerii Layup.
 
LS banner
Wspólnie z gośćmi z całej Europy oraz ekspertkami programu i Komisji Europejskiej przyjrzeliśmy się Budżetowi Obywatelskiemu, Gdańskim Przestrzeniom Lokalnym i Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska, a także najlepszym przykładom współpracy z inwestorami prywatnymi w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego i Gdańskiego Dialogu Społecznego. W imieniu władz miasta naszych gości powitał Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska, Piotr Grzelak. Wizyta ta była m.in. wynikiem uznania w 2023 Gdańskich Warsztatów Projektowych – metody prowadzenia procesów partycypacyjnych w ujęciu zarówno "strategicznym" jak i "projektowym" – za jedną z trzydziestu najlepszych praktyk planistycznych w Europie. Biuro Architekta Miasta prowadzi z wykorzystaniem tej metody szereg inicjatyw dotyczących różnych obszarów miasta. 
 
2A8A9183
2A8A9274
2A8A9392-12
 
Podczas spotkania goście z 10 krajów, a także grupa ekspercka Komisji Europejskiej (Jutta Kastner) i sieci EuroCities (Ermioni Hatzimihail, Iwona Łopacińska) mieli okazję poznać historię i specyfikę i urbanistyczną Gdańska, prekursorskie działania partycypacyjne, które na długo przed powstaniem Biura Architekta Miasta próbowały prowadzić trójmiejskie organizacje pozarządowe, przykłady rewitalizacji przez działania kulturalne w obszarach Dolnego Miasta, Stoczni Gdańskiej, czy dzielnic, które ze swoimi interwencjami w przestrzeni publicznej (takimi jak festiwal Narracje) odwiedza co roku Instytut Kultury Miejskiej.
LS GAiT
 
Międzynarodowi goście wzięli także udział w zaaranżowanej sesji Gdańskich Warsztatów Projektowych poświęconych wrzeszczańskiej "Wysepce". Warsztaty odbyły się w jednej z wież Olivia Centre. Dojazd autobusem udostępnionym przez Gdańskie Autobusy i Tramwaje oraz widok z góry pozwoliły przy tym lepiej zrozumieć wyzwania Studium Pasma Alei Grunwaldzkiej. Była to kolejna okazja do tego, by przekonać się jak bardzo podobne problemy – nie tylko urbanistyczne, inżynierskie, estetyczne czy proceduralne – dotykają wszystkie nasze miasta, ale również jak bardzo cenne jest spojrzenie na problem z różnych perspektyw i wzajemne uczenie się od siebie.
 
Dziękujemy za wsparcie w organizacji spotkania wszystkim prelegentkom i prelegentom, reprezentującym zarówno jednostki miejskie jak i instytucje zewnętrze. Mamy nadzieję, że spotkanie to będzie nowym impulsem do rozwoju innowacyjnych metod projektowych i dialogu społecznego oraz zainspiruje gości, którzy dopiero planują lub rozpoczynają wdrażanie podobnych narzędzi we własnych miastach. Miasto Gdańsk jest gotowe wspierać zainteresowanych partnerów krajowych i zagranicznych w planowaniu procesów partycypacyjnych poprzez bieżącą wymianę doświadczeń i udział w kolejnych wizytach studyjnych.
 
Bogatszą fotorelacje z trzydniowej wizyty znajdziecie na > naszym facebooku.