BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

Gmina Miasta Gdańska Urząd Miejski w Gdańsku

Robert Ludwig Blumenthal

Urodził się 16 marca 1806 r. w Królewcu w rodzinie oficera wojsk pruskich. Studiował prawo. 1831 r. - asesor sądowy w Szczecinie. 10 marca 1841 r. jako nadradca objął stanowisko prezydenta rejencji gdańskiej.

Kilkakrotnie gościł w Gdańsku królów pruskich: Fryderyka Wilhelma IV i Wilhelma I. Na przyjęcie tego ostatniego w dniu 20 października 1861 r., zbudowano przed Dworem Artusa duży pawilon recepcyjny z garderobami dla króla i jego świty. Samo zaś przyjęcie wydane przez władze rejencji i miasta odbyło się w dużej sali Dworu Artusa.

Kierowana przez niego administracja brała czynny udział w doprowadzeniu do Gdańska linii kolejowej /1852/, budowie kompleksu sądowo - więziennego przy ul. Nowe Ogrody /1854-58/, czy utworzeniu w dawnym Dworze Miejskim przy ul. Ogarnej zawodowej straży pożarnej. W maju 1863 r. Blumenthal dostał nominację na prezydenta rejencji w Sigmaringen - pruskiej enklawie na terenie Badenii-Wirtembergii. Gdańsk opuścił 15 czerwca. Wcześniej, 5 czerwca w obecności kronprinza Fryderyka i jego małżonki otrzymał od miasta tytuł Honorowego Obywatela. W Sigmaringen w 1874 r. przeszedł na emeryturę. Zmarł w Poznaniu 11 marca 1892 r.

opracował: dr Mirosław Gliński
metryczka publikacji