Wpis do ewidencji innych obiektów świadczących usługi hotelarskie

Formularze do pobrania:

Rezerwacja wizyty:

Kliknij tutaj aby przejść do internetowej rezerwacji wizyty.

Złóż wniosek przez Internet:

Wychodząc naprzeciw potrzebom Gospodarzy Obiektów stworzyliśmy portal Gdańskie Obiekty Noclegowe (GON), który umożliwia łatwe zgłoszenie obiektu do ewidencji. Aplikacja jest dostępna pod adresem: www.gdansk.pl/noclegi   

Wymagane dokumenty:

  • wniosek o wpis do ewidencji innych obiektów świadczących usługi hotelarskie,
  • dokument tożsamości (dowód osobisty, paszport).

Opłata skarbowa:

- nie dotyczy -

Opłaty administracyjne:

- nie dotyczy -

Termin i sposób załatwiania:

Wniosek o wpis do ewidencji innych obiektów świadczących usługi hotelarskie na terenie Gminy Gdańsk można złożyć: 

  • elektronicznie poprzez stronę www.gdansk.pl/noclegi
  • osobiście w Urzędzie Miejskim w Gdańsku – Referat Ewidencji Działalności Gospodarczej
  • przez pełnomocnika (wystarczające jest udzielenie pełnomocnictwa na piśmie, w zwykłej formie, które upoważnia do dokonywania określonych czynności w Twoim imieniu)
  • wysłać pocztą. 

Wpis obiektu do ewidencji dokonywany jest niezwłocznie, nie później niż w ciągu miesiąca od daty otrzymania wniosku. Informacja o rejestracji obiektu wraz z numerem karty ewidencyjnej wysyłana jest listem poleconym na adres wnioskodawcy podany we wniosku lub na adres elektronicznej skrzynki podawczej przez ePUAP. 

Miejsce złożenia dokumentów:

ZESPÓŁ OBSŁUGI MIESZKAŃCÓW NR 3
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
stanowisko 10, 11

ZESPÓŁ OBSŁUGI MIESZKAŃCÓW NR 4
ul. Wilanowska 2
80-809 Gdańsk
stanowisko 8

Informacja - Gdańskie Centrum Kontaktu - tel.: 58 52 44 500

Jednostka odpowiedzialna:

Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Gdańsku
Referat Ewidencji Działalności Gospodarczej
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
Sekretariat
tel.: 58 323 63 72
tel.: 58 323 66 75
fax: 58 323 66 72
e-mail: wso@gdansk.gda.pl

Tryb odwoławczy:

- nie dotyczy -

Podstawa prawna:

  • Ustawa o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych z 29 sierpnia 1997 r. (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1944)
  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 19 sierpnia 2004 r. w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 2166)
  • Kodeks Postępowania Administracyjnego z 14 czerwca 1960 r. (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 572).

Inne informacje:

Na terenie Gminy Gdańsk ewidencję obiektów świadczących usługi hotelarskie prowadzi Prezydent Miasta Gdańska.

Usługi hotelarskie to krótkotrwałe, ogólnie dostępne wynajmowanie domów, mieszkań, pokoi, miejsc noclegowych, a także miejsc na ustawienie namiotów lub przyczep samochodowych oraz świadczenie, w obrębie obiektu, usług z tym związanych.

Turysta to osoba, która podróżuje do innej miejscowości poza swoim stałym miejscem pobytu na okres nieprzekraczający 12 miesięcy, dla której celem podróży nie jest podjęcie stałej pracy w odwiedzanej miejscowości i która korzysta z noclegu przynajmniej przez jedną noc.

Przedsiębiorca lub rolnik, przed rozpoczęciem świadczenia turystom usług hotelarskich w obiekcie innym niż obiekt hotelarski, zobowiązany jest zgłosić obiekt niekategoryzowany, położony na terenie Gdańska do ewidencji prowadzonej przez Prezydenta Miasta Gdańska.

Obiektami niekategoryzowanymi są wszystkie obiekty świadczące usługi hotelarskie, np.: pokoje gościnne, apartamenty, wille, hostele, ośrodki wypoczynkowe, itp. (nie będące hotelami, motelami, pensjonatami, kempingami, domami wycieczkowymi). Za inne obiekty, w których mogą być świadczone usługi hotelarskie, uważa się także wynajmowane przez rolników pokoje i miejsca na ustawianie namiotów w prowadzonych przez nich gospodarstwach rolnych, jeżeli obiekty te spełniają minimalne wymagania co do wyposażenia.

Zgłaszany do ewidencji obiekt musi spełniać:

  • wymagania budowlane, przeciwpożarowe i sanitarne oraz
  • minimalne wymagania dotyczące wyposażenia i świadczonych usług, które znajdują się w załączniku nr 7 do rozporządzenia w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie

W przeciwieństwie do obiektów hotelarskich, ewidencjonowanie obiektów świadczących usługi hotelarskie, nie będących obiektami hotelarskimi odbywa się na podstawie oświadczenia przedsiębiorcy, że zgłaszany obiekt spełnia wymogi budowlane, sanitarne i przeciwpożarowe, niezbędne do prowadzenia usług hotelarskich.

Spełnianie w innych obiektach, w których są świadczone usługi hotelarskie wymagań budowlanych, sanitarnych i przeciwpożarowych dokumentuje się w zakresie wymagań:

  • budowlanych — książką obiektu budowlanego, o której mowa w art. 64 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. — Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 682, z późn. zm.), przedstawioną do wglądu organowi dokonującemu kontroli obiektu budowlanego, w przypadku obiektów budowlanych, w stosunku do których obowiązek posiadania książki obiektu budowlanego istnieje na podstawie tej ustawy, a w przypadku gdy obiekt nie posiada książki obiektu budowlanego — protokołem z kontroli obiektu budowlanego;
  • przeciwpożarowych — opinią właściwego miejscowo komendanta Państwowej Straży Pożarnej lub osoby wykonującej czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej, o której mowa w art. 4 ust. 2a ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2057, z późn. zm.);
  • sanitarnych — opinią właściwego miejscowo państwowego powiatowego inspektora sanitarnego (…).

UWAGA!

Nowe zapisy w ustawie o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych. Ustawa z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 568) w art. 19 wprowadziła zapis do ustawy o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych. Art. 35 ust. 4 ww. ustawy otrzymał brzmienie: „4. Domniemywa się, że w obiektach, w których są świadczone usługi hotelarskie bez uprzedniego zgłoszenia do właściwej ewidencji, o której mowa w art. 38, nie są spełnione wymagania sanitarne, o których mowa w ust. 1 pkt 2.”.

Zgodnie z art. 60¹ § 4 Kodeksu Wykroczeń (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2119) - karze ograniczenia wolności albo grzywny podlega ten, kto wbrew obowiązkowi świadczy usługi hotelarskie w obiekcie niezgłoszonym do ewidencji (…).

Podmiot świadczący usługi hotelarskie w obiekcie zgłoszonym do ewidencji ma obowiązek informowania organu o:

  • zaprzestaniu świadczenia usług hotelarskich - wypełnij wniosek na stronie biznes.gov.pl,
  • uzyskaniu zaszeregowania do odpowiedniego rodzaju obiektu i nadaniu kategorii hotelarskiego,
  • zmianie działalności sezonowej na stałą lub odwrotnie,
  • zmianie liczby miejsc noclegowych,
  • zmianie numeru telefonu, a także – o ile obiekt posiada - o zmianie nr faksu, adresu poczty elektronicznej oraz adresu strony internetowej

Stawka opłaty miejscowej w 2024 r. wynosi 3,22 zł za każdą rozpoczętą dobę pobytu od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych w Mieście Gdańsku. Opłatę miejscową należy uiszczać na rachunek Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Nr 35 1240 1268 1111 0010 3877 3863 z dopiskiem: opłata miejscowa za miesiąc (..) W szczegółowych sprawach związanych z pobieraniem opłaty miejscowej należy kontaktować się z Wydziałem Finansowym, Referatem Dochodów Podatkowych pod nr tel.: (+48) 58 323 6561. Uchwała Rady Miasta Gdańska Nr LXIX/1765/23 z 26 października 2023 r. w sprawie opłaty miejscowej.

Stawki podatku od nieruchomości na terenie Miasta Gdańska znajdziesz na stronie gdansk.pl w zakładce podatki i opłaty lokalne.

Na stronie www.gdansk.pl/turystyka znajduje się wykaz obiektów noclegowych zarejestrowanych w ewidencji innych obiektów świadczących usługi hotelarskie, których przedsiębiorcy wyrazili zgodę na opublikowanie danych obiektu.

Gdańska baza noclegowa jest udostępniona na stronie Gdańsk w liczbach w zakładce turystyka w punkcie 04.1. Baza noclegowa w Gdańsku - aktualizacja miesięczna

Turystykę w Gdańsku promuje Visitgdansk - oficjalny portal turystyczny miasta Gdańska

Przedsiębiorco, zgłaszając tzw. inny obiekt świadczący usługi hotelarskie dopełnij formalności w Wydziale Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku przy ul. Partyzantów 36 i złóż deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, szczegóły na czystemiasto.gdansk.pl

Edukuj turystów i swoich gości zagranicznych! Jeśli podejmujesz gości spoza Polski, zadbaj również o ich zaznajomienie z zasadami segregacji odpadów w Gdańsku. Skorzystaj z ulotki lub plakatu w języku angielskim, niemieckim, ukraińskim lub rosyjskim. Pliki do pobrania na stronie: czystemiasto.gdansk.pl