Rodzice:
Dzienny opiekun z reguły sprawuje opiekę nad 5 dzieci do lat 3 w warunkach zbliżonych do domowych i gwarantuje dziecku właściwą opiekę pielęgnacyjną oraz edukacyjną. Działalność dziennego opiekuna podlega nadzorowi Prezydenta Miasta Gdańska w zakresie warunków i jakości sprawowanej opieki. Straż Pożarna ani Sanepid nie nadzoruje pomieszczeń, w których opiekę sprawuje dzienny opiekun.
Dzienny opiekun posiada kwalifikacje do opieki nad dziećmi do lat 3, jest przeszkolony z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej oraz posiada aktualne badania do celów sanitarno-epidemiologicznych.
W celu wyszukania najbliższego punktu opieki nad dziećmi do lat 3 należy posłużyć się mapą żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów
Na powyższej mapie, oprócz wskazania miejsca prowadzenia żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna, pokazywane są również inne dane tych instytucji - w tym dane kontaktowe, godziny otwarcia, wysokość opłat, informacje o udzielanych zniżkach, informacja czy placówka jest dostosowana do potrzeb dzieci niepełnosprawnych lub wymagających szczególnej opieki, liczba miejsc oraz liczba zapisanych dzieci.
W celu zapisania dziecka do dziennego opiekuna, należy kontaktować się bezpośrednio z daną placówką.
Przedsiębiorcy:
Podmiot zatrudniający dziennego opiekuna zobowiązany jest do zgłaszania dziennych opiekunów do Wykazu dziennych opiekunów.
Wnioski dotyczące wpisu dziennego opiekuna do wykazu należy składać drogą elektroniczną za pośrednictwem Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia . Zgłoszenie do wykazu jest bezpłatne.
Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o niekaralności dziennego opiekuna za przestępstwa popełnione umyślnie, wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące przed rozpoczęciem pełnienia funkcji dziennego opiekuna.
Przed dokonaniem wpisu do wykazu, osoba upoważniona przez Prezydenta Miasta Gdańska, może przeprowadzić wizytację lokalu, w którym sprawowana będzie działalność dziennego opiekuna.