Poland UNICEF Ukrainian Refugee Response

Poland UNICEF Ukrainian Refugee Response

Od stycznia do grudnia 2023 r. w partnerstwie z Funduszem Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) zrealizowaliśmy dla dzieci uchodźczych i ich rówieśników z Polski działania w obszarze edukacji, rozwoju i zaangażowania nastolatków oraz ochrony dzieci o łącznej wartości niemal 6,5 mln PLN.

W 2024 roku kontynuujemy wspieranie uchodźców w Gdańsku z dofinansowaniem ze środków UNICEF w wysokości 1 mln PLN.

W ramach Ochrony Dziecka zatrudnieni byli opiekunowie dla dzieci i najbardziej potrzebujących dorosłych. Kontynuowane było wsparcie w obszarze pieczy zastępczej – dla dzieci i młodzieży z rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo-wychowawczych.

Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży realizował od lutego do kwietnia 2024 r. ofertę pomocy dzieciom z doświadczeniem uchodźczym z partnerem – Centrum Wsparcia Rodziny Labirynt. Dostępne były indywidualne konsultacje psychologiczne dla dzieci, uczniów, rodziców, indywidualne sesje wsparcia psychologicznego dla dzieci, uczniów, rodziców, terapeutyczne zajęcia grupowe dla dzieci, w tym rozwojowe, Treningi Umiejętności Społecznych (TUS), zajęcia logopedyczne; terapeutyczne zajęcia indywidualne dla dzieci, zajęcia grupowe wspomagające naukę języka polskiego dla uczniów z zaburzeniami komunikacji o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Z proponowanych form wsparcia skorzystało ponad 70 dzieci, młodzieży i dorosłych - zapewniając wsparcie w możliwie najszerszym zakresie, by rezultaty pracy były utrwalone.

Ze środków UNICEF utworzono także stronę internetową pod linkiem. Prezentowane treści pozwalają każdej osobie zapoznać się, czym jest przemoc, gdzie zgłosić się po pomoc dla siebie lub swoich bliskich lub innych osób, które doznają przemocy domowej. Każdy anonimowo może skontaktować się ze specjalistami i specjalistkami.

Środki UNICEF wsparły działalność punktu Niebieskie Trampki w Centrum Handlowym Forum. Jest to miejsce, gdzie młodzież (w tym także z doświadczeniem uchodźczym) może aktywnie spędzić czas, wziąć udział w działaniach psychoedukacyjnych oraz skorzystać z pomocy psychologicznej. Jednocześnie na terenie Forum codziennie pracują streetworkerzy obserwujący, nawiązujący kontakt oraz budujący więź z młodzieżą. W okresie styczeń – lipiec 2024 r. ponad 1000 dzieci i młodych osób skorzystało ze wsparcia psychospołecznego i w zakresie zdrowia psychicznego świadczonych w ramach projektu przez pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz Niebieskich Trampek.

W ramach współpracy Gminy Miasta Gdańska z UNICEF żłobki, przedszkola oraz szkoły otrzymały możliwość zatrudnienia ukraińskojęzycznych asystentów międzykulturowych.
Od stycznia do czerwca 2024 zatrudnionych było łącznie 56 asystentek międzykulturowych. W zdecydowanej większości to obywatelki Ukrainy, komunikujące się w języku polskim, niosące cenną pomocą w komunikacji z dziećmi/ młodzieżą oraz ich rodzicami. Asystentki dały się poznać jako osoby pełne zaangażowania, wrażliwości i uważności na potrzeby dzieci/młodzieży. Nastawione na współpracę, sumienne i chętne do działania zintegrowały się ze współpracownikami i są cennymi członkiniami kadry placówek oświatowych w Gdańsku.

Ponadto w czterech poradniach psychologiczno-pedagogicznych w Gdańsku zatrudnione były cztery tłumaczki języka ukraińskiego w celu diagnozowania dzieci z zaburzeniami na podstawie testów zakupionych ze środków UNICEF. Ze wsparcia tłumacza korzystali również konsultujący w tych poradniach logopedzi i lekarze psychiatrii.

Implemented by Gdansk Municipality in partnership with the United Nations Children’s Fund (UNICEF) and with support from the Bureau of Population, Refugees and Migration of the US Department of State (PRM) and Japan in the framework of Poland - Multi-sectoral refugee response for vulnerable children & adolescents

Realizowane przez Gminę Miasta Gdańska w partnerstwie z Funduszem Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) przy wsparciu Biura Ludności, Uchodźców i Migracji (PRM) Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych oraz Japonii w ramach Polska - Wielosektorowa pomoc dla dzieci i młodzieży w trudnej sytuacji.

Реалізується Муніципалітетом міста Гданськ у партнерстві з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) за підтримки Бюро у справах населення, біженців та міграції Державного департаменту США (PRM) та Японії в рамках проекту «Польща - багатогалузева допомога вразливим дітям та молоді».

 

LOGO UNICEF i donorzy.ost