Dnia 16.03.2015 r. Komisja Konkursu Literackiego Miasta Gdańska im. Antoniego Bolesława Faca za 2014 rok (powołana Zarządzeniem nr 59/15 Prezydenta Miasta Gdańska z dnia 9 lutego 2015 roku), w składzie:
Tadeusz Dąbrowski,
Aleksander Jurewicz,
prof. Kazimierz Nowosielski – przewodniczący,
Piotr Czauderna, Barbara Piórkowska,
Iwona Borawska,
po uprzednim zapoznaniu się ze zgłoszonymi pracami, podjęła decyzję o przyznaniu nagrody Markowi Szalszy z Sopotu za powieść „Schyłek szatrangu”.
W opinii Komisji wyłoniona w konkursie praca, to świetnie skonstruowane i dopracowane pod względem językowym dzieło o dużej dawce dobrego humoru.
„Schyłek szatrangu” autorstwa Marka Szalszy to powieść satyryczno-obyczajowa, a więc należy do gatunku dziś już dosyć rzadkiego. Cóż zatem staje się w niej obiektem głęboko ironicznych i zarazem niezwykle dociekliwych przedstawień oraz roztrząsań? Najogólniej rzec można, iż ludzka głupota: zestandaryzowana i zmanipulowana świadomość człowieka, zbanalizowane przez media jego wyobrażenia o świecie i sobie samym, zadowalanie się namiastkami prawdy i powierzchowność międzyludzkich relacji. Warto zauważyć przy tym, iż narracja w tej książce obywa się w zasadzie bez moralistycznych wtrętów i komentarzy; jej autor pozwala bohaterom mówić ich własnym językiem, i to on (ów język) właśnie charakteryzuje ich najdogłębniej. Także od strony fabularnej „Schyłek szatrangu” to dzieło niezwykle atrakcyjne, bo w znacznym stopniu zbudowane na schemacie powieści kryminalnej, a nawet szpiegowskiej; intryga goni tu intrygę, jedno wydarzenie zdaje się ciekawsze od drugiego. Żywa wyobraźnia, humor, realizm i gorzka ironia stanowią o niepowtarzalnych walorach tej książki.
Przewodniczący jury
Kazimierz Nowosielski
Ponadto, spośród 101 zgłoszonych prac, uwagę Jury zwrócił zbiór krótkich tekstów pt. „Żródło” Marzeny Burczyckiej-Woźniak z Gdyni, w którym doceniono uniwersalne mądrości związane z losami ojców pustyni; podkreślono także walory książki „Sztuczki” Joanny Lech z Krakowa – gawędziarskiej opowieści o dzieciństwie oraz dzieła „Danka ma kota” Ewy Jarockiej z Wrocławia. Uwagę pana Aleksandra Jurewicza i pani Barbary Piórkowskiej zwrócił również zbiór poetycki „Antologia hałasu” Rafała Skoniecznego z Gdańska, Kazimierz Nowosielski zaś gorąco orędował za znakomitą jego zdaniem powieścią Tadeusza Koziury „Miłość częściowo nieświeża”.
Serdecznie gratulujemy!