Laureaci Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury "Splendor Gedanensis"

Laureaci Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury ?Splendor Gedanensis?

Laureaci Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury 

"Splendor Gedanensis"

 

za 2023 rok

dr Marcin Grulkowski za przełożenie i naukowe opracowanie publikacji „Privilegia Casimiriana. Przywileje króla Kazimierza IV Jagiellończyka dla Gdańska z okresu wojny trzynastoletniej”, inicjującej nową serię wydawniczą Muzeum Gdańska – Źródła do dziejów Gdańska,

Jerzy Snakowski za reżyserię spektaklu operetkowego „Księżniczka Czardasza” Imre Kálmána w Operze Bałtyckiej w Gdańsku, popularyzację teatru muzycznego – opery, baletu, musicalu, operetki oraz za cykl audycji muzycznych – Opera? Si!,

Zespół Nagrobki: dr Maciej Salamon i dr hab. Adam Witkowski za muzykę do spektaklu „Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć" Jarosława Murawskiego w reż. Marcina Libera wystawionego w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Nagroda Specjalna dla Profesora Stefana Chwina za całokształt twórczości beletrystycznej i eseistycznej od „Hanemanna” po „Wolność pisaną po Jałcie”.

za 2022 rok

dr Anna Sobecka, za książkę „Obrazowanie natury w nowożytnym Gdańsku. O kulturze kolekcjonerskiej miasta”, wydawca: słowo/obraz terytoria,

prof. dr hab. Andrzej Szadejko , za album „Musica Baltica 9 - Johann Daniel Pucklitz" oraz wkład w promocję gdańskiego i pomorskiego dziedzictwa muzycznego w kraju i za granicą" ,

Wojciech Zmorzyński, za koncepcję i opiekę kuratorską nad wystawą Fangor. Poza obraz" zrealizowaną w Oddziale Sztuki Nowoczesnej - Pałac Opatów Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Nagroda Specjalna dla Marcina Napiórkowskiego, Katarzyny Szyngiery, Mirosława Wlekłego, za stworzenie spektaklu 1989" opowiadającego o polskiej drodze do wolności przekuwającym mit w prawdę indywidualnego i zbiorowego doświadczenia.

za 2021 rok

Magdalena Grzebałkowska, za książkę „Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia”, wydawca: Wydawnictwo Agora,

Agata Nowosielska, za wystawę indywidualną „Nirvana”, CSW Łaźnia 2 w Nowym Porcie,

Stowarzyszenie Arbuz, Honorata Martin, Emilia Orzechowska i Aurora Lubos, za internetową aukcję prac artystycznych „Sztuka bez granic”.

Nagroda Specjalna dla Anny Czekanowicz, za całokształt wybitnych osiągnięć i dokonań na rzecz kultury.

 

za 2020 rok

ksiądz prałat Ireneusz Bradtke za rewitalizację  i ochronę dziedzictwa kulturowego Bazyliki Mariackiej w Gdańsku,

Dorota Karaś i Marek Sterlingow za pasjonującą i doskonale udokumentowaną książkę Walentynowicz. Anna szuka raju, wydaną przez Społeczny Instytut Wydawniczy Znak,

Monika Kaźmierczak za wirtuozerię i popularyzację muzyki carillonowej, które przyczyniły się do wpisania gdańskiej kultury carillonowej na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

 

za 2019 rok

prof. Katarzyna Józefowicz za cykl wystaw indywidualnych, których dominującym elementem była praca „między słowami”.

Chris Niedenthal za albumNIEDENTHAL GDAŃSK 2018.   

Alina Ratkowska  za: książkę Śladami Goldberga. Życie i twórczość gdańskiego klawesynisty i kompozytora Johanna Gottlieba Goldberga, 2-płytowy album Johann Gottlieb Goldberg – Complete Solo Harpsichord Works oraz za uzyskanie nominacje za album do prestiżowych nagród fonograficznych: 4 nominacje  do niemieckiej nagrody Opus klassik 2019 i 2 do nagrody Fryderyk 2019.

za 2018 rok

Magdalena Kalisz i Paweł Szopowski za zainicjowanie i realizację I Gdańskich Targów Książki.

Dorota Kolak za kreację Hekabe w "Trojankach" Eurypidesa w reżyserii Jana Klaty.

prof. Jacek Zdybel za odtworzenie fresku "Polskie Niebo" w budynku dawnego Gimnazjum Polskiego w Gdańsku i projekt statuetki Pomorskiej Nagrody Literackiej "Wiatr od morza".

 

za 2017 rok

prof. Małgorzata Omilanowska za stworzenie studium pt. "Budowanie nad Bałtykiem. Studia architektury i sztuki Gdańska, Pomorza i Żmudzi".

Mariusz Waras za stworzenie cyklu malarskich komentarzy w przestrzeni miasta.

Stefan Wesołowski za płytę "Rite Of The End".

 

za 2016 rok

prof. Paweł Machcewicz za stworzenie unikatowej wystawy stałej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Andrzej Nowakowski za koncepcję merytoryczną i edytorską monumentalnej monografii "SĄD. Sąd Ostateczny Hansa Memlinga/Judgment. The Last Judgment by Hans Memling".

Mikołaj Trzaska za muzykę do filmu "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego.

za 2015 rok

Honorata Martin za indywidualną wystawę pt.: „Bóg Małpa” i performance „Zadomowienie”.

Jacek Friedrich za książkę pt.: „Odbudowa Głównego Miasta w Gdańsku w latach 1945 – 1960”.

Grzegorz Kwiatkowski, Wojtek Juchniewicz, Tomek Pawluczuk i Rafał Wojczal - zespół TRUPA TRUPA za płytę pt.: „Headache” i jej szeroką recepcję przez zagraniczne media.

za 2014 rok

Paweł Huelle za książkę pt.: „Śpiewaj ogrody”.

Zofia Watrak za przygotowanie wystawy malarstwa Rajmunda Pietkiewicza w ramach cyklu „Ocalić od zapomnienia” w Galerii Refektarz w Kartuzach.

Anna Witkowska i Adam Witkowski za koncepcję kuratorską 6. edycji festiwalu „Narracje" we Wrzeszczu Górnym pt. „mędrzec i duch".

za 2013 rok

Adam Nalepa - reżyser, tłumacz, krytyk teatralny. Jest przykładem artysty, który konsekwentnie kreuje i rozwija swój indywidualny język tworząc teatr nowoczesny, wyrazisty i dialogujący z publicznością. W roku 2013 wyreżyserował w Teatrze Wybrzeże „Czarownice z Salem” Arthura Millera. Stworzył spektakl o istocie zła, trzymający w napięciu od pierwszej minuty do ostatniej, "bardzo mocny w wyrazie i precyzyjnie zbudowany".

Barbara Szczepuła-Ponikowska - reportażystka, felietonistka, pisarka. Autorka sześciu książek związanych z Gdańskiem. W roku 2013 opublikowała biografię działaczki Solidarności, sygnatariuszki Porozumień Sierpniowych,  Aliny Pienkowskiej „Miłość w cieniu polityki". Na tle ważnych wydarzeń historycznych kreśli portret niezwykłej, wrażliwej kobiety; pokazuje bohaterkę nie tylko przez pryzmat jej zaangażowania społecznego, ale także życia prywatnego, jakże często podporządkowanego Historii.

Michał Szlaga - fotograf, autor albumu „Stocznia", poświęconego dokumentowaniu najnowszej historii Stoczni Gdańskiej. „Stocznia" jest nie tylko zapisem tu i teraz miejsca, ale swoistym hymnem dla wielkiej utraconej miłości. Album Szlagi jest jedną z najważniejszych, jeśli nie najważniejszą tego typu pracą 2013 roku w tej części Europy.

za 2012 rok

Stefan Chwin i Krystyna Chwin za dwa, stanowiące całość tomy: „Miłosz. Interpretacje  i świadectwa" autorstwa Stefana Chwina oraz „Miłosz. Gdańsk i okolice. Relacje - Dokumenty - Głosy", pod redakcją Krystyny Chwin i Stefana Chwina.

Katarzyna Krakowiak autorka instalacji artystycznej, „rzeźby dźwiękowej", prezentowanej w Pawilonie Polskim podczas 13. Biennale Architektury w Wenecji w 2012 roku.

Mariusz Waras autor licznych murali wielkoformatowych, za udział w projektach artystycznych związanych ze sztuką w przestrzeni miejskiej na całym świecie.

Laureat Laureatów XL edycji

prof. Wiesław Gruszkowski architekt, urbanista, współautor odbudowy Gdańska po roku 1945, twórca fotografii dokumentujących powojenne zniszczenia Gdańska opublikowanych w wydanym w roku 2012 albumie.

za 2011 rok

Kai Bumann za wybitne osiągnięcia i nowe inicjatywy nie tylko w dziedzinie muzyki, za cykl „Poezja na Ołowiance”, za autorski projekt literacko-muzyczny „Wiek Miłosza”

Elżbieta Sikora za stworzenie opery „Madame Curie"

Olgierd "Olo" Walicki z wielu powodów, a przede wszystkim za płytę „Ewa film music” do filmu Adama Sikory§Ingmara Villqista

za 2010 rok

Grzegorz Kwiatkowski za tom „Osłabić”, wędrówkę w języku przez cierpienie i wiarę w rażącą siłę poetyckiego słowa

Leszek Możdżer za koncert Możdżer + i płytę „Kaczmarek by Możdżer”

Rafał Roskowiński za Gdańską Szkołę Muralu i wystawę „Za chleb i wolność”

za 2009 rok

Anna Podhajska za stworzenie w Gdańsku centrum rozwoju talentów muzycznych, w których przy wykorzystaniu Metody Suzuki rozbudzana na piękno wrażliwość dziecka, stwarza pole wszechstronnego i harmonijnego rozwoju

Larry Ugwu za budowanie mostów i otwieranie nowych perspektyw (twórca festiwali  „Okno na świat", „Metropolia jest Okey”)

Hugon Lasecki za wystawę w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku i towarzyszący jej katalog, za twórczość pełną dramatycznej ekspresji, za jedyny w swoim rodzaju niepowtarzalny i indywidualny język

za  2008 rok

Wojciech Mazolewski  za płytę  „Grzybobranie"

Jan Łukaszewski za wykreowanie marki Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego „Mozartiana”   w Gdańsku

Jacek Dehnel za zbiór nowel „BALZAKIANA” i przekłady wierszy Philipa Larkina opublikowane w tomie „ZEBRANE”

za  2007 rok

prof. dr hab. Marek Podhajski za publikacje „Kompozytorzy polscy 1918 – 2000”

Paweł Huelle za powieść „Ostatnia wieczerza”

prof. zw. dr hab. Maria Janion za tom szkiców „Niesamowita Słowiańszczyzna”

 Laureatka Laureatów XXXV edycji 1973 - 2007 prof. zw. dr hab. Maria Janion

za 2006 rok

ks. Witold Bock  i ks. Krzysztof Niedałtowski za pomysł i realizację cyklicznego wydarzenia Forum Dialogu Gdański Areopag

Tadeusz Dąbrowski za opracowanie antologii polskiej poezji współczesnej „Poza słowa”

Konrad Mielnik za całokształt pracy na rzecz gdańskiej kultury

za 2005 rok

Katarzyna Popowa-Zydroń za wybitne osiągnięcia pedagogiczne, a w szczególności mistrzowskie przygotowanie Rafała Blechacza do Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego

Mieczysław Abramowicz za tom opowiadań „Każdy przyniósł, co miał najlepszego”

prof. Marcin Tomczak za wybitne osiągnięcia w prowadzeniu Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego

za 2004 rok

Adam Koperkiewicz za wystawę „Gdańsk dla Rzeczypospolitej”

Leszek Możdżer za płyty : „Makowicz vs. Możdżer At The Carnegie Hall” i „Piano-Live”

Władysław Zawistowski za zbiór poetycki „Sztandar z ortalionu”

 

LAUREACI NAGRODY MIASTA GDAŃSKA W DZIEDZINIE KULTURY

 

za 2003 rok

Dorota Kolak

Anna Czekanowicz

Mikołaj Trzaska

za 2002 rok

Iwona Borawska

Antoni Pawlak

Zygmunt Rychert 

Laureaci Laureatów XXX edycji: Janina Jarzynówna-Sobczak, Marian Kołodziej, Stanisław Rosiek

za 2001 rok

Katarzyna Józefowicz

Stanisław Daniel Kotliński

Zofia Tomczyk-Watrak

za 2000 rok

Marek Adamiec

Jerzy Mazzoll

Małgorzata Żerwe

za 1999 rok

Teatr Snów: Alicja Mojko i Zdzisław Górski

Piotr Kusiewicz

Tadeusz Szczepański

za 1998 rok

Leszek Bzdyl

Wystawa "Płaszczyzna i przestrzeń. Rzecz o scenografach Wybrzeża": Małgorzata Abramowicz, Elżbieta Kościukiewicz - Roeding, Beata Majda - Boj

Roman Perucki

1998 rok

Stanisław Rosiek
Magdalena Renk
Jerzy Limon
Dorota Kolak
Grzegorz Fortuna i Mieczysław Abramowicz
Melissa Monteros  i Wojciech Mochniej

1997 rok

Leszek Możdżer
Maciej Nowak
Łucja i Bruno Sobczakowie
Anna Sobecka
Elwira Twardowska
Brunon Zwarra

1996 rok

Andrzej Głowiński
Aleksander Jurewicz
Alina Kietrys
ks. Krzysztof Niedałtowski
Alina Szpakiewicz
Witold Węgrzyn

1995 rok

Barbara i Ludwik Brzuskiewiczowie
Natalia Gołębska
Grzegorz Klaman
Marian Kołodziej
Andrzej Waśkiewicz

1994 rok

Barbara Iglikowska
Janina Jarzynówna-Sobczak
Jan Łukaszewski
Stanisław Pestka

1993 rok

Mirosław Baka
Aleksandra Banach
Stefan Figlarowicz
Teresa Jednaszewska
Alina Kowalska-Pińczak
Krystyna Krzyżanowska
Jerzy Samp

1992 rok

Stefan Chwin
Jan Góra
Franciszek Mamuszka
Danuta Popinigis
Bohdan Szermer
Danuta Szlagowska
Barbara Włodarska

1991 rok

ks. inf. Stanisław Bogdanowicz
Bolesław Fac
Wojciech Rajski
Edward Roguszczak
Wawrzyniec Samp

1990 rok

Tadeusz Bolduan
Katarzyna Cieślak
Paweł Huelle
Jerzy Kiszkis
Andrzej Zbierski

1989 rok

Maria Bogucka
Józef Borzyszkowski
Andrzej Januszajtis
Hugon Lasecki
Jerzy Łapiński
Halina Mickiewiczówna

1988 rok

Krzysztof Babicki
Edmund Kotarski
Przemysław Smolarek

1987 rok

Franciszek Duszeńko
Adam Haupt
Stanisław Mikos
Kazimierz Orzechowski
Zbigniew Śliwiński

1986 rok

Halina Głogowska
Jadwiga Pożakowska
Kazimierz Radowicz
Jerzy Stankiewicz
Kazimierz Śramkiewicz

1985 rok

Czesław Biernat
Lucjan Czyżewski
Stanisława Fleszerowa-Muskat
Franciszek Mamuszka
Wanda Obniska
Edwin Rymarz

1984 rok

Edmund Cieślak
Maria Bogusława Czosnowska
Zygfryd Korpalski
Kazimierz Macur
Florian Skulski

1983 rok

Alfons Łosowski
Stanisław Michalski
Edwin Rozenkranz
Barbara Żurowska-Sutt

1982 rok

Grzegorz Hamada
Ireneusz Łukaszewski
Ryszard Major
Bolesław Michalewski
Józefa Sławucka
Andrzej Marek Stasiewicz
Wojciech Święcicki

1981 rok

Lech Bądkowski
Krystyna Fabijańska-Przybytko
Władysław Jackiewicz
Zofia Jakrzewska-Śnieżko
Leon Jan Łuka
Bogdan Pietruszko

1980 rok

Renata Gleinert
Stanisław Hebanowski
Marian Pelczar
Stanisław Potocki
Roman Wapiński

1979 rok

Zbigniew Kosycarz
Edgar Milewski
Hanna Naczko
Kazimierz Sergiel
Józefina Unczur

1978 rok

Karol Baryła
Stanisława Brąglewicz
Romuald Chomicz
Łukasz Rogiński
Jerzy Sobczyk

1977 rok

Leon Bator
Roman Hordyński
Tadeusz Rafałowski
Czesław Tumielewicz

1976 rok

Henryk Bista
Kazimierz Radowicz
Irena Salomon
Alicja Szewczyk

1975 rok

Henryk Jabłoński
Jan Gawlik
Ewa Napiórkowska
Bolesław Rogiński
Sławomir Sierecki

1974 rok

Izabella Greczanik-Filipp
Andrzej Januszajtis
Tadeusz Matusiak
Kazimierz Śramkiewicz

1973 rok

Zbigniew Baturo
Jan Dramowicz
Stefan Herman
Kazimierz Lelewicz
Alfons Łosowski
Jerzy Stankiewicz
Wojciech Święcicki