Urząd Miejski w Gdańsku
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
Herb Miasta Gdańska
Informacja/Gdańskie Centrum Kontaktu:
tel: +48 58 52 44 500,
fax: +48 58 302 39 41,
e-mail: umg@gdansk.gda.pl
elek. skrzynka podawcza ePUAP:
/UMGDA/SkrytkaESP

Laureaci Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury

2024

Eugenia Tynna

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wykładowczyni na Wydziale Grafiki, Architektury i Wzornictwa.

Prowadzi zajęcia z projektowania graficznego, liternictwa, komunikacji wizual­nej oraz praktyk przygotowujących studentów do pracy zawodowej. Specjalizu­je się w signpaintingu – ręcznie malowanych szyldach, typografii i liternictwie, a także w brandingu i projektowaniu przestrzeni publicznej. Bada i przywraca zanikające rzemiosło liternicze oraz techniki złocenia. Aktywnie angażuje się        w projekty miejskie.

Nagroda za „Alfabet Gdański” inspirowany historią i architekturą miasta, liczne projekty szyldów w Trójmieście przyczyniające się do
estetycznej poprawy przestrzeni miejskich oraz projekty wystaw.

Magdalena Pela

Artystka wizualna, malarka, autorka obiektów.

Ukończyła Wydział Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku  oraz kulturoznawstwo na Uniwersytecie Gdańskim. W 2022 roku uzyskała tytuł doktora sztuki i obecnie pracuje jako adiunktka na Wydziale Malarstwa macierzystej uczelni. Jej prace były prezentowane na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych,  znajdują się także w stałych kolekcjach renomowanych instytucji, takich jak Muzeum Narodowe w Gdańsku oraz NOMUS. W 2024 roku znalazła się w gronie finalistek VI Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Leona Wyczółkowskiego.

Nagroda za projekt „Słowo dobre / słowo złe” w Europejskim Centrum Solidarności, wystawę indywidualną „Notice” w Galerii Pionova oraz wystawę „SKENE” w Galerii El.

Urszula Sikora

Poetka, psycholożka, psychoterapeutka i slamerka. 

Skończyła psychologię na Uniwersytecie Gdańskim, obecnie szkoli się w czteroletniej szkole psychoterapii w nurcie poznawczo-behawioralnym. Pracuje z młodzieżą oraz osobami dorosłymi. Jest poetką, pisarką i slamerką. W 2023 roku ukazał się jej pierwszy tom poetycki „Trzynasty miesiąc”. Regularnie organizuje i prowadzi wydarzenia kulturalne i warsztaty twórcze, m.in. w Instytucie Kultury Miejskiej i  Księgarni Marpress. W Domu Zarazy zorganizowała niekomercyjne wydarzenia skoncentrowane wokół poezji, integrujące twórców i społeczności lokalnej Oliwy.

Nagroda za tom poetycki „Trzynasty miesiąc”, prowadzenie licznych warsztatów kreatywnego pisania oraz organizację konkursów i slamów poetyckich.

Szymon Zawodny

Saksofonista, kompozytor, założyciel „Szymon Zawodny Quintet”, członek kwartetu „The Whoop Group”, „Filip Żółtowski Quartet” i duetu „Zawodny/Dys”.

 Studiował w Amsterdamie, Wiedniu i Gdańsku. Uzyskał stopień doktora sztuki a obecnie jest wykładowcą w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Wszechstronny artysta wykonujący nie tylko muzykę jazzową ale także współczesną i klasyczną.

Nagroda za debiutancką płytę zespołu Szymon Zawodny Quintet „Zero Waste” oraz imponujący dorobek muzyczny. Płyty „Warsaw Saxophone Orchestra feat. The Whoop Group”, Crimes II” oraz „Bibi”.

2023

Maciej Kułakowski

Wiolonczelista. Studiował na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Mannheim Universität oraz Hochschule für Musik Franza Liszta w Weimarze. Obecnie prowadzi zajęcia na macierzystej uczelni.

Jest laureatem jednego z najsłynniejszych konkursów muzycznych - Konkursu Królowej Elżbiety w Brukseli oraz zdobywcą I nagrody oraz nagrody specjalnej na X Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Jako solista występował m.in. z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestrą Filharmonii Bałtyckiej, London Mozart Players, Kammerphilharmonie Bremen, Brussels Philharmony Orchestra czy Calgary Symphony Orchestra.

Nagroda za wydanie wysoko ocenianych przez krytyków płyt: „Beau Soir” dla wytwórni Delphian Records (2021) i „Krzysztof Penderecki: Chamber Music vol. 3”  dla wytwórni DUX (2023), a także za nagrania swoich  kompozycji: "Square Dance" na 6 wiolonczel oraz "Belonging" na 5 wiolonczel.

Paulina Eryka Masa

Iberystka, tłumaczka, dramatopisarka, reżyserka teatralna i tancerka. Autorka siedemnastu przekładów na język polski (w tym trzech opublikowanych w miesięczniku „Dialog”) oraz dziewięciu sztuk teatralnych. Członkini Fundacji Hiszpański Konsulat Kultury oraz członkini zwyczajna Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury.

Współpracuje  m.in. z Teatrem Wybrzeże, Teatrem w Blokowisku w Gdańsku, Klubem Żak, Teatrem Współczesnym w Szczecinie, PWSFTviT w Łodzi oraz miesięcznikiem „Dialog”, gdzie regularnie publikuje przekłady oraz teksty poświęcone dramaturgii najnowszej.

Nagroda publiczności za przetłumaczenie sztuk teatralnych „Grooming” i „Konam, bo nie umarłam jeszcze.  Podwójne życie Teresy”, których autorem jest Paco Bezerra, jeden z najważniejszych współczesnych dramatopisarzy hiszpańskich. Paulina Eryka Masa wyreżyserowała obydwie sztuki w Klubie Żak, w ramach cyklu czytań performatywnych PC Drama.  W Teatrze w Blokowisku zrealizowała swój własny dramat „Deltę Wenus”. Jej przekład „Harmonii ciszy” autorstwa Lolli Blasco znalazł się wśród najlepszych przekładów 2023 roku wyróżnionych przez polski komitet sieci Eurodram.

Mikołaj Sikała

Pianista. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie ukończył studia w klasie kameralistyki i fortepianu. W 2022 uzyskał stopień doktora sztuki, obecnie pełni funkcję asystenta w Katedrze Fortepianu macierzystej Uczelni i realizuje się jako pedagog. Aktywnie uczestniczy w życiu koncertowym. Występował w Niemczech, Hiszpanii, Rumunii i Bułgarii jako solista oraz kameralista, m.in. w duecie fortepianowym z Adamem Piórkowskim oraz w duecie z wiolonczelistą Maciejem Kułakowskim. Zajmuje się również działalnością kompozytorską.

Nagroda za skomponowanie, wykonanie i nagranie pięcioczęściowej „Suity nadmorskiej" na fortepian solo, inspirowanej pięknem pomorskich krajobrazów.  Premiera utworu odbyła się w 2022 roku w Filharmonii Bałtyckiej w ramach recitalu w cyklu „Chopin nad wodami Motławy”.

Katarzyna Warzecha

Jest absolwentką Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach oraz Wajda School & Studio w Warszawie. Jej dyplomowy film - fabuła „Jest naprawdę ekstra”- zdobył uznanie i nagrody na wielu międzynarodowych festiwalach. Pracowała m.in. z Filipem Bajonem, Marcinem Wroną (przy filmie  „Demon” i spektaklu „Ich czworo”) oraz Agnieszką Holland. Wyreżyserowała dokumentalny film animowany „We have one heart”, który opowiada o losach rodziny gdańskiego muzyka i malarza Adama Witkowskiego. Film zdobył nagrodę Złoty Hugo dla najlepszego krótkometrażowego filmu dokumentalnego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago w 2020 roku, dzięki czemu znalazł się na długiej liście kandydatów do Oscara. Katarzyna Warzecha współreżyserowała serial „Absolutni debiutanci”, który można oglądać na platformie Netflix.

Jej twórczość charakteryzują się głębokim zaangażowaniem społecznym i artystyczną wrażliwością.

Nagroda za współreżyserię głośnego filmu "Zielona granica" Agnieszki Holland, który, zdobył Nagrodę Specjalną na Festiwalu Filmowym w Wenecji, a organizatorzy 27. Tertio Millennio Film Fest przyznali filmowi Nagrodę Fuoricampo, uznając, że film ten potrafił lepiej niż jakikolwiek inny „wskrzesić i wyrazić temat poszukiwania najgłębszego sensu życia oraz wstrząsnąć sumieniami poprzez ujawnienie tego, co w cieniu, i wydobycie na światło tego, co można odkryć w ludzkiej duszy poza ekranem”.

2022

Krzysztof Nowicki

Absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jego ścieżka artystyczna obfituje w różne motywy wizualne. W swojej twórczości czerpie z bogatej historii europejskiej sztuki i kultury, pracuje z tym dziedzictwem na różne sposoby. Wyróżnia się świeżym spojrzeniem na motywy barokowe, których chętnie używa do komentowania zjawisk obecnych w sztuce współczesnej. Jest zdobywcą Grand Prix w konkursie „Artystyczna Podróż Hestii 2013”, Grand Prix III Triennale Sztuki Pomorskiej w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, wyróżnienia honorowego w konkursie Fundacji im. Franciszki Eibisch. Nominowany m.in. do Strabag Kunstforum Artaward oraz 12. konkursu Gepperta (BWA Wrocław).

Nagroda za wystawę indywidualną „Fałda” w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

 

Wojciech Stachura

Aktor lalkarz, absolwent Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza na Wydziale Sztuki Lalkarskiej, od 2014 r. w zespole Teatru Miniatura. Ma na swoim koncie wiele ról docenionych  przez krytyków. Aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Gdańska, współpracując z różnymi instytucjami, m.in. Filharmonią Bałtycką, Operą Bałtycką, Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego oraz teatrami w Niemczech, gdzie reżyseruje spektakle lalkowe. Prowadzi dzałalność warsztatową i edukacyjną.

Nagroda za rolę w spektaklu „Beton” w reżyserii Michała Derlatki w Teatrze Miniatura.

 

Julia Tymańska

Artystka interdyscyplinarna zajmująca się sztuką wizualną. Jest absolwentką Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Tworzy przede wszystkim wielkoformatowe obrazy i rzeźby/obiekty przestrzenne, a ich dominującą cechą jest kolor i mocne powiązania z popkulturą. Poza praktyką artystyczną zajmuje się rozwijaniem oddolnych inicjatyw na terenie Gdańska.

Nagroda publiczności za wystawę „Pop a Cola” w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia i projekt „Undergdańsk”.

 

Anna Wakulik

Dramatopisarka. Absolwentka Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego i  Szkoły Dramatu przy Teatrze na Woli.  W latach 2017-2020 dramaturg Teatru Dramatycznego w Warszawie, od 2022 roku dramaturg Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Jurorka m.in. Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej i Klasyki Żywej.  Autorka sztuk teatralnych :„Grupa krwi”, „Krzywy domek”, „Dziki zachód”, „Zofia”, „Wasza wysokość”, „Bohaterowie”, “Zażynki”, „Elżbieta H.”, „Sans souci”. Jej sztuki zostały przetłumaczone na wiele języków obcych.

Nagroda  za sztukę „Grupa krwi” wydaną przez Instytut Teatralny i antologię jej dramatów „Błąd wewnętrzy”.

2021

Zuzanna Dolega

Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Specjalizuje się w technice pirografii – wypalania ogniem lub żarem w podłożu. Ogień jako narzędzie pracy łączy ze sztuką papieru, tkaniną, instalacjami i kolażem. Badawczo-artystycznie zajmują ją również zagadnienia związane z neuroestetyką oraz synestezją w sztuce i arteterapią. Brała udział w wielu wystawach w kraju i za granicą. Jej prace prezentowane były m.in. w Niemczech, Tunezji oraz Japonii.

Emil Miszk

Trębacz, aranżer i kompozytor jazzowy, członek gdańskiego zespołu Algorhythm. Naukę gry na trąbce zaczął w 1998 r. w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Lęborku. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. założycielem kwintetu jazzowego Algorhythm, który ma na swoim koncie występy na wielu prestiżowych festiwalach m.in. Warsaw Summer Jazz Days, Sopot Jazz Festival, Jazz nadOdrą, So What's Next, European Jazz Contest. Zespół ten wydał trzy autorskie albumy: Segments (2015), Mandala (2017), Termomix (2019). W 2017 roku Miszk założył oktet Emil Miszk & The Sonic Syndicate, z którym nagrał dwa albumy: Don't Hesitate! (2018) i Artificial Stupidity (2020).

Ada Zielińska

Absolwentka Warszawskiej i Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się szeroko pojętą grafiką i ilustracją, współtworzy Hardziej Studio, studio graficzne specjalizujące się w projektowaniu okładek albumów, identyfikacji wizualnych, książek, wystaw itp. Jej prace charakteryzuje autorski styl, łączący nowoczesność z nostalgią lat 70. i 80. Choć większość prac Ady powstaje w środowisku cyfrowym, to autorka nie ukrywa swojego zamiłowania do technik analogowych i sięga po nie, gdy nadarzy się ku temu okazja. Wspópracowała z Netflix; Adobe 2020; ASUS; Octopus Film Festiwal; Gdynia Design Days; IKM; Muzeum Emigracji w Gdyni; Muzeum Narodowe w Gdańsku.

Ada Zielińska została również laureatką Nagrody Publiczności.

2020

Joanna Czaplewska

 Artystka plastyczka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Autorka  ilustracji do serii książek dla dzieci o gdańskich założeniach parkowych, a także projektu plansz wystawy plenerowej o historii Wielkiej Alei, która odbyła się jesienią 2020 roku.  W swoim dorobku ma również projekty książek: „Historia kobiet”, „Dobra robota”, „Jak zwyciężać mamy”.

Filip Ignatowicz

Absolwent Wydziału Malarstwa ASP Gdańsk oraz Reżyserii w Gdyńskiej Szkole Filmowej.

Twórca krótkometrażowego filmu fabularnego „Nowy Bronx” o młodzieży z Nowego Portu. Film zakwalifikował się do ponad 50 międzynarodowych festiwali filmowych, zdobywając 8 nagród i wyróżnień. Jest autorem video scenografii i wizualizacji do koncertów w ramach festiwalu NeoArte Syntezator Sztuki 2020. Wyreżyserował i oprawił wizualnie koncert NeoQuartetu w ramach międzynarodowego wydarzenia muzycznego „Classical:NEXT Rotterdam” w 2020 roku oraz wziął udział w wystawie „Transformation. From The Bucharest to Gdansk/From Gdansk to Bucharest”.

Szymon Sutor

Kompozytor, aranżer i dyrygent, jazzman, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Jest  Laureatem FRYDERYKA 2020 w kategorii „Fonograficzny debiut roku - jazz” za album „Jazz Septet & String Orchestra” z autorskimi kompozycjami. Jest współautorem kompozycji „The Lost Season” inspirowanej „Czterema Porami Roku” Antonio Vivaldiego, która powstała w ramach kampanii społecznej #iCO2dalej organizowanej przez międzynarodową Fundację ClientEarth Prawnicy dla Ziemi. Kompozycja została wykonana podczas szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach w 2018 roku. 

Szymon Sutor został również laureatem Nagrody Publiczności.

2019:

Patryk Hardziej - multidyscyplinarny ilustrator, projektant, grafik oraz researcher. Wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz założyciel kursów pod patronatem Karola Śliwki „Sztuka Projektowania”. Jest pomysłodawcą i kuratorem Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych. Ma na koncie współpracę m.in. z takimi instytucjami jak: Amnesty International, British Airways, New Scientist Magazine, Mondadori Libri, Narodowa Galeria Sztuki Zachęta.

Autor kompleksowej identyfikacji wizualnej wielu gdańskich wydarzeń kulturalnych takich jak Gdańskie Targi Książki (2018 i 2019) Octopus Film Festival (2018 i 2019), Festiwal Narracja (2018), projektów plakatów filmowych  „Ułaskawienie” „Jana Jakuba Kolskiego”, „Mowa ptaków” Xawerego Żuławskiego, „Słodki koniec dnia” Jacka Borcucha, „Wilkołak” Adriana Panka oraz  monograficznej wystawy „Karol Śliwka. Polskie projekty. Polscy projektanci”.

Martyna Jastrzębska artystka intermedialna. Absolwentka i wykładowczyni Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W swojej twórczości porusza kwestie związane z tożsamościową identyfikacją, modyfikacją znaczeń symboli, zakłóceniami pamięci indywidualnej między innymi przez pracę traumy i nostalgii. Jej prace prezentowane były w ramach wystaw indywidualnych i zbiorowych m.in. w Gdańsku, Poznaniu i Toruniu. Laureatka międzynarodowego programu rezydencyjnego NES Artist Residency Iceland 2017, brała udział w międzynarodowych wystawach i pokazach m.in. w Nowym Jorku, Chorwacji, Niemczech, Austrii, na Islandii i Malcie

Laureatka nagrody  Woman Art Award 2019 podczas wystawy „Woman’s Essence” towarzyszącej Pawilonowi Bangladeszu na 58. Biennale Sztuki w Wenecji, udział w finale  międzynarodowego konkursu „CFA Artist of the Year 2018 Award” oraz głównej nagrody podczas czwartej edycji Gdańskiego Biennale Sztuki (2017). 

Piotr Pawlak kształci się w klasie fortepianu prof. Waldemara Wojtala na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Koncertował m.in. w USA, Rosji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Niemczech i w wielu miastach Polski. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych. W 2018 roku otrzymał Pomorską Nagrodę Artystyczną w kategorii Pomorska Nadzieja Artystyczna.

Laureat I nagrody oraz nagrody ex aequo za najlepszą improwizację w XI. Internationaler Chopin-Klavierwettbewerb Darmstadt, II miejsca i nagrody specjalnej na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. S. Moniuszki w Rzeszowie, I miejsca oraz dwóch nagród specjalnych na Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów "Chopin pod Wawelem"   w Krakowie, II miejsca oraz dwóch nagród specjalne w VIII International Chopin Piano Competition w Budapeszcie, I nagrody w Konkursie Muzyki Organowej w XXIX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumii.

Julia Ciesielska (nagroda publiczności) - uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku.

Laureatka nagrody Instytutu Muzyki i Tańca oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w konkursie "Młody Tancerz roku 2019"- Tytuł Młodego Tancerza, uczestniczyła w międzynarodowym projekcie "Młody Duch Tańca", II miejsca w kategorii taniec współczesny podczas XXI Ogólnopolskiego Konkursu Tańca im. Wojciecha Wiesiołłoskiego w Gdańsku - 2019, I miejsca w kategorii taniec współczesny, solo oraz III miejsca w kategorii zespół podczas XV Międzynarodowego Konkursu Choreografii "Riga Springs 2019", Tytułu Młody Talent w Międzynarodowym Festiwalu Choreograficznym im. G. Balanchine w Kutaisi (Gruzja) – 2018

 

2018 r.:

Piotr Biedroń - Jeden z najbardziej uzdolnionych polskich aktorów młodego pokolenia. Od 2011 roku występuje na deskach Teatru Wybrzeże, gdzie współpracuje z najważniejszymi reżyserami teatralnymi w Polsce m.in. Adamem Orzechowski, Eweliną Marciniak, Janem Klatą, Marcinem Liberem, Grzegorzem Wiśniewskim, Pawłem Aignerem. W ciągu ostatnich lat wykreował szeroko komentowane role w spektaklach Teatru Wybrzeże oraz Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. W 2017 roku otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Festival Francophone Namur w Belgii,  a w roku 2018 Nagrodę Specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego im. prof. Jana Ciechowicza.  

Nagrodzony za spektakularną rolę marynarza w spektaklu Urodziny, czyli ceremonie żałobne w czas radosnego święta w reżyserii Adama Orzechowskiego oraz za kreację Neda Alleyna i jego widowiskową śmierć w spektaklu Zakochany Szekspir.

Tomasz Chyła - Skrzypek, dyrygent, kompozytor. W grudniu 2016, z zespołem Tomasz Chyła Quintet, zdobył Grand Prix 40. Międzynarodowego Festiwalu „Jazz Juniors” w Krakowie. W maju 2017, Agencja Muzyczna Polskiego Radia wydała ich debiutancki album Eternal Entropy,  a w październiku 2018 ta sama wytwórnia wydała kolejną płytę kwintetu pt. Circlesongs. W 2016 roku, została wydana jego autorska książka Historia chóru Pięciolinia. Jest dyrektorem artystycznym i pomysłodawcą  Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Sakralnej „Pater Noster” w Strzepczu. W ostatnich latach zdobywał najwyższe laury na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych z zespołem wokalnym Art’n’Voices oraz jako dyrygent jednego z najbardziej zasłużonych chórów na Pomorzu - Chóru Mieszanego „Catores Veiherovienses”.

Nagrodzony za znakomicie przyjętą debiutancką płytę Eternal Entropy Tomasz Chyła Quintet oraz zdobycie Grand Prix prestiżowego 40. Międzynarodowego Festiwalu „Jazz Juniors” w Krakowie. Został również laureatem Nagrody Publiczności.

Anna Wilczewska - Dyrygentka młodego pokolenia wyróżniająca się niezwykłą otwartością na wykonawstwo muzyki najnowszej. Jest pracownikiem Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie prowadzi klasę dyrygentury chóralnej. Założycielka i dyrygent Chóru 441 Hz, który został uznany za jeden z czterech najlepszych chórów świata, oraz Młodzieżowego Chóru Mieszanego Cantilena Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. w Gdańsku. Jest kuratorem regionu pomorskiego programu Śpiewająca Polska. Została nagrodzona odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” za całokształt działalności artystycznej oraz wyróżniona szeregiem stypendiów kulturalnych.

Nagrodzona za zdobycie wraz z Chórem Kameralnym 441 Hz II nagrody na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Llangollen International Musical Eisteddfod w Walii w kategorii "Mixed Choirs", za nominację do konkursu o tytuł "Choir of the World" (2018) oraz za uznaną na całym świecie płytę „Song of the North” (DUX, 2017), do którego grupa przygotowała także widowiskowy multimedialny spektakl.

 

2017 r.:

Klaudiusz Grabowski - Historyk, historyk sztuki, animator kultury, autor tekstów naukowych i popularnonaukowych dotyczących różnych aspektów przeszłości i kultury Gdańska. Najważniejsze publikacje to: Dekoracje architektoniczne Gdańska, Ratusz Starego Miasta w Gdańsku, Tajemnice gdańskich uliczekStyle architektoniczne Gdańska. Według jego scenariuszy odbywają się wędrówki oraz gry miejskie na terenie Trójmiasta, w czasie których, uczestnicy poznają przeszłość i kulturowy potencjał swojego miejsca zamieszkania. Współpracuje z trójmiejskimi instytucjami kultury, dla których opracowuje programy i materiały edukacyjne. Według autorskich scenariuszy prowadzi warsztaty dla dzieci, młodzieży, seniorów i osób niepełnosprawnych.

Nagrodzony za liczne publikacje i działalność edukacyjną na rzecz popularyzacji kulturowego potencjału Gdańska.

Michał Jaros - Niezwykle zdolny  aktor najmłodszego pokolenia. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Od 2012 roku aktor Teatru Wybrzeże. W ciągu trzech lat wykreował szeroko komentowane role w spektaklu Fahrenheit 451 (jako Montag), w Mapie i Terytorium (jako Michel Houellebecq), w Zakochanym Szekspirze (jako Will Szekspir), w Wesołych kumoszkach z Windsoru (jako Pleban), w Portrecie damy (jako Ralph Touchett). Za rolę młodszego Broniewskiego otrzymał nominację do prestiżowej nagrody im. Zelwerowicza i tytuł jednej z najlepszych męskich kreacji w ankiecie miesięcznika Teatr, a także nagrodę Teatralną Marszałka Województwa. Za rolę tytułową w spektaklu Płatonow został uhonorowany nagrodą na 54. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.

Nagrodzony za widowiskowe wcielenie się w postaci: Willa Szekspira w spektaklu Zakochany Szekspir i Michela Houellebecqa w spektaklu Mapa i Terytorium oraz za kreację młodego Broniewskiego.

Kamil Kocurek - Jest absolwentem ASP w Katowicach na kierunku Grafika. Obecnie pracuje jako asystent na Wydziale Grafiki gdańskiej ASP. Jego prace wyrażają problem utożsamiania wojny z grą i zabawą, poruszają zjawisko nierzeczywistości wojennej we współczesnym świecie. Do jego najważniejszych osiągnięć w dziedzinie grafiki artystycznej należy m.in. Nagroda Główna na1st Xuyuan International Print Biennial China w Pekinie (2016), Nagroda Główna na 4th Graphic Art Biennial of Szeklerland w Sfântu Gheorghe w Rumuni (2016), Grand Prix Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach (2015) oraz Nagroda Rektorów ASP podczas konkursu Najlepsze Dyplomy ASP w Gdańsku (2015).

Nagrodzony za zgłębianie w swoich pracach artystycznych niezwykle aktualnej we współczesnym świecie problematyki zjawiska nierzeczywistości wojennej oraz problemu utożsamiania wojny z grą i zabawą.

Zespół ALGORHYTHM w składzie: Emil Miszk, Piotr Chęcki, Szymon Burnos, Krzysztof Słomkowski, Sławek Koryzno (laureaci Nagrody Publiczności) - Zespół Algorhythm powstał w 2013 roku. Od samego początku łączy w swojej twórczości różne idee, nurty muzyczne i osobowości. Jedynym stałym wyznacznikiem jego twórczości jest swobodna ekspresja artystyczna. Sama zaś nazwa zespołu to słowo – symbol. Odnosi się do pojęcia algorytmu, który jest codziennie stosowany we wszystkich dziedzinach współczesnego życia. Muzyka Algorhythmu oddaje codzienne emocje i myśli współczesnego człowieka. Już w pierwszych miesiącach istnienia zespół zdobył laury i uznanie zarówno w Polsce, jak  i na arenie międzynarodowej. Algorhythm to zwycięzcy IV RCK Pro JAZZ FESTIWAL, laureaci XVI Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni, a także finaliści European Jazz Contest 2013.

 

2016 r.:

Wojciech Frycz - Twórca muzyki filmowej, teatralnej i autonomicznej, student klasy kompozycji Akademii Muzycznej w Gdańsku. Stworzył opracowanie muzyczne m.in. do spektaklu teatralnego pt. „Inne rozkosze”, Teatr Stu, reż. Artur Baron Więcek (2016). Filmy z jego muzyką wyświetlane były na światowych festiwalach: BAJA International Film Festival, Chicago Children’s Film Festival, Cartoon Festival Toulouse, Financing Forum for Kids Content, jego muzyka autonomiczna wykonywana była m.in  na Festiwalu Muzyki Współczesnej „Nowe Fale”. Uczestniczy w życiu kulturalnym Trójmiasta współorganizując m.in. koncerty i ogólnopolskie sesje naukowe.

Kamil Piotrowicz - Pianista, kompozytor. Laureat wielu festiwali, m. in. Jazz Nad Odrą (Nagroda Indywidualna), Krokus Jazz Festiwal (Grand Prix), Blue Note Jazz Competition (Grand Prix), Ogólnopolski Przegląd Zespołów Jazzowych w Gdyni (Grand Prix) oraz wielu innych. Ukończył z wyróżnieniem studia licencjackie w klasie kompozycji prof. zw. dra hab. Leszka Kułakowskiego na Akademii Muzycznej w Gdańsku. W 2015 roku odbył 6 miesięczne stypendium w Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze, gdzie obecnie rozpoczął studia magisterskie oraz debiutuje płytą Birth – dzięki Stypendium Miasta Gdańska.

Krzysztof Komendarek-Tymendorf - Ceniony polski altowiolista oraz animator kultury. Pochodzi z rodziny o głębokich tradycjach muzycznych, potomek M. K. Ogińskiego. W 2012 r. ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. St. Moniuszki, gdzie piastuje stanowisko asystenta w klasie altówki. Od roku 2013 wiceprezes Stowarzyszenia Artystów ZDOLNI DO WSZYSTKIEGO. Dyrektor największego festiwalu muzyki kameralnej w Gdańsku EURO Chamber Music Festival 2012-2016, Viva Viola Festivity 2014, Nadbałtyckiego Konkursu Duetów Smyczkowych 2015-2016. W 2015 roku zajął 1 miejsce z zespołem Duo del Gesù na 25th Young Musician International Competition 'Città di Barletta' we Włoszech. W 2016 roku ambasador ogólnopolskiej kampanii społecznej Save the Music (http://savethemusic.eu/). Został również laureatem Nagrody Publiczności.

2015 r.:

Julia Kurek - Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, w 2015 r. uzyskała tytuł doktora na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Performerka, autorka wideo i instalacji. W 2015 r. wzięła udział w kilkunastu międzynarodowych festiwalach performance, do których dostała się w drodze konkursu. Zajęła II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Wideo „Now&After” w Moskwie. Nie boi się poruszać wątków autobiograficznych, ale i tematów politycznych, jak w Kaliningradzie, gdzie stojąc na krawędzi budynku Narodowego Centrum Sztuki Współczesnej, puszczała papierowe samoloty z opisami ostatnich tragicznych zdarzeń na świecie. Performance o podobnej sile przekazu prezentowała przed Pałacem Prezydenckim w Meksyku, w centrum Istambułu, na placu Czerwonym w Moskwie.

Piotr Jędrzejczyk - Student klasy kompozycji oraz dyrygentury symfoniczno-operowej Akademii Muzycznej w Gdańsku. Autor zwycięskiej kompozycji dla linii lotniczej Eurolot. W 2015 r. drukiem ukazały się jego dzieła: „Trzy słowa najdziwniejsze na skrzypce, akordeon i perkusję” oraz „Toccata nr 1 na akordeon solo”. W tym roku zdobył nagrodę główną w Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim na akordeon solo lub na akordeon i orkiestrę kameralną, organizowanym w Poznaniu.

Maciej Moskwa - Fotoreporter, wielokrotnie nagradzany za reportaże z różnych stron świata - miejsc ogarniętych kryzysem wojny i konfliktami wewnętrznymi. W 2015 r. w konkursie Grand Press Photo otrzymał nagrodę Zdjęcie Roku oraz II miejsce w kategorii „Wydarzenia - fotoreportaż”  za zdjęcie wykonane na pograniczu turecko-syryjskim. Otrzymał również Grand Prix Gdańsk Press Photo 2015. W konkursie BZWBK Press Foto został nagrodzony za fotoreportaż z okupowanej Palestyny.

Beniamin Baczewski (laureat  Nagrody Publiczności) - Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie klarnetu, student klasy kompozycji i kompozycji muzyki teatralnej i filmowej. W 2014 r. zdobywca I miejsca (ex aequo) na konkursie muzycznym dla kompozytorów EU Play „Przez Muzykę do Zjednoczonej Europy” w Genui, za utwór na sopran, flet, skrzypce, gitarę i fortepian „My Homeland”. Latem 2014 r. zajął I miejsce w XX Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim 2 Agosto w Bolonii za muzykę do filmu niemego „Le Spectre Rouge”.

2014 r:

Anna Miler - Animatorka kultury, absolwentka politologii i kulturoznawstwa. Jest współautorką projektu „Metropolitanka”, którego celem jest badanie historii kobiet, które odegrały znaczące role w budowaniu  historii Miasta. Dzięki nawiązaniu kontaktów z bohaterkami strajków w Stoczni w 1980 r.,  odbył się cykl spacerów ich śladami. W efekcie zebrania tych materiałów powstał audioprzewodnik „Stocznia jest Kobietą”. Za projekt ten stowarzyszenie „Arteria” otrzymało nominację do nagrody Eduinspiracje  2014.

Ewa Juszkiewicz - Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Prace malarskie Ewy Juszkiewicz zostały dostrzeżone w 2013 r., po jej sukcesie na 41. Biennale „Bielska Jesień”, gdzie otrzymała Grand Prix, za obraz „Girl In Blue”. Jej twórczość nawiązuje do wybitnych dzieł malarskich przedstawiających portrety kobiece. Konsekwentnie zgłębia tą tematykę, w oparciu o wybitny warsztat twórczy, który pozwala jej wchodzić w dialog z dziełami takich malarzy jak Élisabeth Vigée-Lebrun, Vladimir Borovikovsky, Christian Albrecht Jansen czy Louis Léopold Boilly. Artystka została ujęta w gronie „100 Painters od Tommorow”, jej prace zostaną pokazane między innymi w domu aukcyjnym Christie`s oraz londyńskiej galerii Beers Contemporary. Zdecydowanie wpisała się w grono najważniejszych malarzy współczesnych, znalazła się w pierwszej dziesiątce rankingu Kompas Młodej Sztuki w 2013 r. W 2014 r. została zaproszona do udziału w wystawie „Co widać. Polska sztuka dzisiaj”, organizowanej przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Szymon Jabłoński i Marcin Kozioł - Marcin Kozioł, gitarzysta, urodził się w 1991 r. w Lublinie, gdzie w wieku 7 lat zaczął uczęszczać do Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Lipińskiego. Szymon Jabłoński, akordeonista, urodzony w 1991 r. w Kole, swoją muzyczną edukację rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w klasie akordeonu mgr Elżbiety Chojnackiej, a kontynuował ją w klasie akordeonu mgr Artura Matejuka w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Koninie. Aktualnie studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku, od 2011 r. tworzą duet akordeonowo-gitarowy. Zdobyli  I Nagrodę w kategorii zespołów kameralnych w Międzynarodowym Konkursie Gitarowym  w Omiš w Chorwacji w 2013 r., jak również I Nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Gitarowym „Alirio Diaz” w Rzymie w 2014 r. Duet nagrodzono również Nagrodą Publiczności. 

 

2013 r:

Elżbieta Benkowska - Absolwentka Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Jej film dyplomowy "Olena"- o parze młodych Ukraińców podróżujących przez Polskę do Szwecji – znalazł się w gronie 9 najlepszych światowych produkcji, które podczas tegorocznego Festiwalu Filmów Fabularnych w Cannes walczyły o Złotą Palmę w kategorii filmów krótkometrażowych. Był to jednocześnie pierwszy w historii kinematografii polskiej krótkometrażowy film fabularny, który uzyskał nominację do tej nagrody.

Karolina Sikora - Mezzosopranistka, absolwentka Gdańskiej Akademii Muzycznej. W 2013 r. wystąpiła w Warszawskiej Operze Kameralnej w partii Dorabelli w "Cosi fan tutte" Mozarta. Wybitną kreacją jest jej rola w operze "Ubu Rex" Krzysztofa Pendereckiego wystawianej w Operze Bałtyckiej. Rola Ubicy należy do grona najtrudniejszych partii wokalnych w literaturze operowej, Karolina Sikora zachwyciła widzów pięknem głosu, wspaniałą techniką, dowcipem interpretacji i wysmakowanym aktorstwem. Inne kreacje wokalno-aktorskie Karoliny Sikory przyjęte z ogromnym aplauzem zarówno przez publiczność jak i krytykę, to rola Olgi w "Eugeniuszu Onieginie" Piotra Czajkowskiego (2012 r.) oraz rola Mercedes w "Carmen" (premiera 21.04.2012 r.). Została również laureatką Nagrody Publiczności.

Jacek Ryń - Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Asystent w Pracowni Projektowania Produktu Autorskiego na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa tejże uczelni. Laureat i finalista licznych konkursów w dziedzinie projektowania i design’u. W 2013 roku wziął udział XVI edycji Konkursu Polski produkt Przyszłości, organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, do którego zgłosił  urządzenie do rehabilitacji nadgarstka -„Pictor” .

2012r.

Sylwia Anna Janiak - dyrygentka, skrzypaczka, pedagog na Wydziale Teorii, Kompozycji i Teorii Muzyki w Gdańskiej Akademii Muzycznej. Jest twórcą i kierownikiem artystycznym Orkiestry Bałtyckiej Filharmonii Młodych, z którą osiąga liczne sukcesy w kraju i za granicą. W 2011 r. założyła Fundację Wspierającą Młodych Artystów Sinfonia Artistica Juvenilia. We wrześniu 2012 r. poprowadziła koncert podczas Międzynarodowego Festiwalu "La Folle Journee" w Teatrze Wielkim w Warszawie, za który została uhonorowana Nagrodą Ministra Edukacji Narodowej. Jako jedna z 7 polskich dyrygentów zakwalifikowała się do prestiżowego IX Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach

Filip Michalak - Absolwent gdańskiej Szkoły Baletowej, jeden z czołowych solistów Bałtyckiego Teatru Tańca. Na liście dokonań ma przede wszystkim główne role wymagające niezwykłej techniki i zaangażowania emocjonalnego. Poprzez ruch potrafi wykreować każdą, nawet bardzo niejednoznaczną i złożoną postać, wcielił się w rolę Mercucia w "Romeo i Julii" Izadory Weiss, tańczył partie solowe m.in. w spektaklach "Czekając na ", "Święto Wiosny", "Out", "Eurazja", "Sen". Największym sukcesem tancerza był udział w spektaklach reżyserowanych przez Ji iego Kyliana, "No More Play" i "Six Dances". W 2012r. z Bałtyckim Teatrem Tańca odniósł sukces na Festiwalu Tańca w Bielefeld zorganizowanym w ramach projektu "Klopsztanga Polska bez granic" oraz na 14. Międzynarodowym Festiwalu Tańca i Muzyki w Bangkoku.

Jakub Pieleszek - Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Asystent na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Krzysztofa Gliszczyńskiego. Brał udział w ponad 80 wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i kolekcjach. W 2011r. otrzymał wyróżnienie na Biennale Malarstwa Bielska Jesień w Bielsko Białej oraz nagrodę Rektora ASP w Gdańsku, a w 2012 r. jego prace były prezentowane w ramach wystawy "Junge Kunst aus Polen", przygotowaną przez Pomorski Urząd Marszałkowski i Ambasadę Polską w Berlinie. Zajmuje się malarstwem, instalacją, performancem, dźwiękiem oraz designem.

Marcin Miłosz Grzegorczyk (laureat  Nagrody Publiczności) - Student II roku Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie organów oraz w Hochschule für Musik w Detmold (Niemcy) w klasie organów i improwizacji. Zdobywca II nagrody na VIII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej im. J.P. Sweelincka w Gdańsku. Prowadzi ożywioną działalność koncertową, zarówno jako solista jak i kameralista.

2011 r.

Karol Schwarz - muzyk, kompozytor, autor tekstów, producent muzyczny, twórca Nasiono Records, najprężniej rozwijającego się niezależnego wydawnictwa i organizatora koncertów, promującego muzyków z Trójmiasta: w latach 2009 - 2011 pod egidą Nasiono Records wydano 15 płyt, zrealizowano 10 filmów i teledysków, zorganizowano wiele koncertów i tras koncertowych, m.in. w Niemczech i Szwajcarii. Karol Schwarz jako muzyk znany jest z działalności w zespołach Prawatt oraz Karol Schwarz All Stars;

Marcin Zawicki - Absolwent gdańskiej ASP, malarz, otrzymał I Nagrodę w konkursie Najlepsze dyplomy ASP w Polsce 2010 (Nagroda Rektorów), nagrodę specjalną w konkursie Artystyczna Podróż Hestii 2010, zdobył II miejsce na V Ogólnopolskim Festiwalu Plakatu Reklamowego Barbakan (2010) oraz wyróżnienie pisma artystycznego Format na konkursie im. Gepperta (2011);

Katarzyna Zawistowska - absolwentka gdańskiej ASP, autorka scenografii i/lub kostiumów do przedstawień w Teatrze Wybrzeże, Teatrze Miejskim w Gdyni, Operze Bałtyckiej, Teatrze im. Horzycy w Toruniu, a także dla teatru tańca i widowisk operowych, m.in. "Tamashii", "Infantka", "Halka", "Persona", "Sen"; współtworzyła interdyscyplinarny projekt teatru na barce Miasto możliwe w ramach festiwalu Zdarzenia; w 2011 roku prezentowała swoje projekty na XII Quardiennale Scenografii w Pradze. Od 10 lat pracuje na Wydziale Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku;

Katarzyna Krakowiak (laureatka Nagrody Publiczności) - absolwentka ASP w Poznaniu (Pracownia Transplantacji Rzeźby Mirosława Bałki), uczestniczy w interdyscyplinarnym projekcie Corners/Intercult, ma na swoim koncie liczne projekty i wystawy w Polsce i za granicą (m.in. w Bunkrze Sztuki, KUMU Art Museum w Tallinie, Israeli Center for Digital Art w Holon), stypendystka Trust Foundation (Nowy Jork), autorka książki "Słuchawy, projektowanie dla ucha", zdobywczyni I nagrody Young Artist's Biennale w Bukareszcie.

2010 r.

Natalia Cyrzan - animatorka kultury, koordynatorka takich wydarzeń kulturalnych jak Narracje, Alternativa, Pixel Fall, Stage Europe Network, Muzyczne Mosty/ Music Bridges. Inicjatorka akcji miejskiej Streetwaves, współautorka akcji "Włącz się! Kulturalnie". Realizuje projekty we współpracy z Urzędem Miasta Gdańska, Biurem Europejskiej Stolicy Kulturalnej Gdańsk 2016, CSW Łaźnia, Instytutem Sztuki Wyspa (producentka Festiwalu Sztuk Wizualnych "Alternativa"), Gdańską Galerią Miejską.

Maciej Gański -
pianista, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, student w Carl Nielsen Academy of Music w Odense (Dania), laureat wielu konkursów i festiwali pianistycznych, m.in. II nagroda w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Bradshaw & Buono w Nowym Jorku, I nagroda w Konkursie o Stypendium Yamaha Music Foundation of Europes w Arhus. Prowadzi niezwykle ożywioną działalność koncertową, brał udział w 80 recitalach solowych, koncertach kameralnych oraz z orkiestrą zarówno w kraju jak i za granicą. Pięciokrotnie otrzymał Stypendium Artystyczne Ministra Kultury. Otrzymał również Stypendium Rządu Duńskiego, oraz prestiżowe Stypendium "Młodej Polski".

Szymon Wróblewski -
animator kultury, autor projektu Miejskie Znaki Kultury, laureat nagrody Union of The Baltic Cities 2009. W swoich działaniach wprowadza sztukę w miejsca niekonwencjonalne (Miejski Znak Kultury: Zaspa SKM, "Świeżo malowane", czy "Muzyka w blokowisku") dzięki czemu sztuka tworzy nowy szlak zwiedzania i poznawania miasta, oraz wpływa na poprawę estetyki przestrzeni publicznej.

Michał Łabuś (laureat Nagrody Publicznośc) - tancerz Bałtyckiego Teatru Tańca, stworzył kreacje m.in. w spektaklach 4&4, Eurazja, Dziadek do orzechów, Men's Dance, Romeo i Julia, Chopinart, OUT. Posiada wszechstronne umiejętności taneczne, występuje zarówno w klasycznych partiach baletowych, jak i w spektaklach tańca współczesnego. Prezentuje doskonałą technikę, wielką wrażliwość estetyczną i niezwykłą umiejętność interpretacji roli. Łączy pracę na scenie z edukacją i upowszechnianiem tańca. Prowadzi liczne warsztaty taneczne, oraz systematycznie szkoli się u kolejnych mistrzów.


2009 r.


Małgorzata Walentynowicz - absolwentka gdańskiej Akademii Muzycznej, Hochschule für Musik und Theater w Hannoverze oraz Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie, pianistka. Od kilku lat jej zainteresowania skłaniają się w stronę muzyki współczesnej. W 2005 roku wystąpiła na koncercie Michała Urbaniaka podczas Dni Muzyki Jazsowej w Teatrze Leśnym w Gdańsku i na Festiwalu Jazzowym w Bremen razem ze Sławkiem Jaskułke.

Maciej Salamon- absolwent gdańskiej ASP, grafiki, artysta wizualny, tworzy filmy animowane i teledyski. Jest członkiem grupy artystycznej Krecha. Jego szczególne osiągnięcia w ostatnich latach to: nagroda dla najlepszego filmu "The Wedding" na Northern Wave Film Festiwal (Islandia 2009), Sztorm Roku 2008 w dziedzinie sztuk plastycznych dla grupy Krecha, nagroda dla filmu "The Scar" na festiwalu Filmowe Podlasie Atakuje (Białystok, 2009), nagroda publiczności dla filmu eksperymentalnego na Con-Can Festival (Tokyo, 2009).

Grzegorz Kwiatkowski - absolwent Wydziału Filozofii UG, poeta, muzyk, działacz Amnesty International, laureat ogólnopolskich nagród poetyckich, m.in. im. Władysława Broniewskiego i Złotego Środka Poezji, nominowany do Sztormu Roku 2008. Wydał dwa tomiki poezji: "Przeprawa" (2008 - nominacja do Sztormu Roku 2008), "Eine Kleine Todesmusik" (2009) - bardzo wysoko oceniany przez uznanych krytyków.

Adam Darski (laureat Nagrody Publiczności) - muzyk, lider death metalowego zespołu Behemoth trzykrotnie nominowany do nagrody Fryderyków.


2008 r.


Alina Ratkowska
Anna Urbańczyk
Abelard Giza
Mariusz Waras
Piotr Mikołajczak


2007 r.


w kategorii muzyka:
Agata Krawczyk
Paweł Zagańczyk
Stefan Wesołowski
Barbara Sławińska
Tamara Niekludow
w kategorii sztuki piękne: Dorota Walentynowicz

2006 r.

w kategorii literatura: Mariusz Więcek
w kategorii taniec: grupa Good Girl Killer /Magdalena Jędra, Anna Steller,  Zbigniew Bieńkowski, Grzegorz Welizarowicz/
w kategorii muzyka: Anna Marczuk, Anita Wąsik
w kategorii sztuki piękne: Anna Waligórska, Agata Szabłowska, Bartosz Chylewski, Maciej Krause

2005 r.

w kategorii literatura: Piotr Czerski
w kategorii muzyka: Kirył Keduk, Władysław Marhulets, Sławomir Wilk
w kategorii sztuki piękne: Piotr Boroń, Adam Kamieński, Marek Wrzesiński
w kategorii taniec: Elena Karpuhina


2004 r.

w kategorii animacja: Marta Szadowiak
w kategorii literatura: Barbara Piórkowska
w kategorii muzyka: Łukasz Lisowski
w kategorii plastyka: Mateusz Pęk, Anna Nogalska, Mariusz Kołyszko
w kategorii rzeźba: Paweł Sasin


2003 r.


w kategorii animacja kultury: Barbara Świąder
w kategorii grafika, fotografia: Monika Patyczek
w kategorii literatura: Michał Piotrowski
w kategorii malarstwo: Anna Reinert
w kategorii muzyka: Błażej Soliński, Aleksandra Mozgiel
w kategorii rzeźba: Marcin Plichta
w kategorii rzeźba, fotografia: Alicja Karska


2002 r.


w kategorii animacja kultury: Tomasz Dziemianczuk
w kategorii fotografia: Tomasz Zerek
w kategorii malarstwo: Maja Siemińska
w kategorii muzyka: Agnieszka Tomaszewska
w kategorii muzyka improwizowana: Wojciech Mazolewski
w kategorii poezja: Tadeusz Dąbrowski
w kategorii projektowanie graficzne: Jowita Wallner
w kategorii teatr: Szymon Wróblewski


2001 r.


w kategorii muzyka: Julia Stetkiewicz, Anna Wandtke, Daria Żurawlowa
w kategorii muzyka improwizowana: Joanna Charchan
w kategorii poezja: Adam Majewski
w kategorii projektowanie graficzne: Jarosław Bujny, Joanna Górska
w kategorii rzeźba: Tomasz Radziewicz, Tomasz Sobisz
w kategorii wokalistyka: Tomasz Krzysica


2000 r.


w kategorii aktorstwo: Adam Górski
w kategorii fotografia: Ilona Kordulska
w kategorii nauka: Paweł Horodecki (kwantowa teoria informacji), Piotr Lorens (badania nad zagospodarowaniem przestrzeni śródmieścia Gdańska), Radosław Szczęch (działalność naukowa i realizacja projektów badawczych dot. czynników genetycznych i ich wpływu na regulację krążenia)
w kategorii muzyka: Robert Kowalski, Jacek Wesołowski, Tatiana Szczepankiewicz, Olgierd Walicki
w kategorii plastyka: Dorota Nieznalska