
Seminarium będące częścią procesu partycypacyjnego przyciągnęło liczną publiczność, która była bardzo aktywna w dyskusji i zadała wiele pytań. Kwestie, które wymagają jeszcze rozpoznania i rozwinięcia zostały zanotowane i zespół projektowy z pewnością odniesie się do nich na kolejnych spotkaniach oraz w trakcie sporządzania finałowego raportu. Podmiotowe potraktowanie szeroko pojętej wody i uczynienie z niej tematu specjalnego spotkania z udziałem ekspertów gałęzi wiedzy od ekologii po inżynierię ochrony środowiska było odpowiedzią na prośby i uwagi zgłaszane na wcześniejszych spotkaniach.

Kolejne spotkania w ramach procesu partycypacyjnego zaplanowano na:
-
- 11.05.2025 (niedziela) – wiosenny spacer diagnostyczny
- 13.05.2025 (wtorek) – otwarte warsztaty o tematyce przyrodniczej
- 03.06.2025 (wtorek) – otwarte warsztaty poświęcone zdefiniowaniu profilu użytkownika terenu
Z powodu dużego zainteresowania obowiązują zapisy - link do rejestracji będzie dostępny w wydarzeniach na facebooku i innych źródłach.
Seminarium zorganizowało Biuro Architekta Miasta. Prowadził je Przemysław Kluz przy wsparciu zespołu BAM i Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej oraz zewnętrznych ekspertów i moderatorów: Pauliny Borysewicz, Jarosława Zulewskiego, Ewy Patyk, Kariny Rembiewskiej.
![]() fot. Jarosław Zulewski
|
![]() fot. Jarosław Zulewski
|
W rolach ekspertów wystąpili:
Architektka krajobrazu, specjalistka ds. małej retencji, dr Joanna Rayss, koordynatorka merytoryczna procesu partycypacyjnego zreferowała jego dotychczasowy przebieg i główne ustalenia z wcześniejszych spotkań.
Autor badań poświęconych zjawiskom powodziowym w Gdańsku, prof. Michał Szydłowski, pracownik Katedry Geotechniki i Inżynierii Wodnej Politechniki Gdańskiej zaprezentował podstawy wiedzy inżynierskiej na temat problemów z wahaniem poziomów wód występujących w rejonie Opływu Motławy.
Specjalista ochrony środowiska i ekohydrologii, prof. Tomasz Jurczak, kierownik Katedry Ekohydrologii i Ekologii Stosowanej UNESCO Uniwersytetu Łódzkiego wygłosił wykład opisujący doświadczenia ochrony przeciwpowodziowej i naturalizacji akwenów.
Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, Andrzej Ryński w wystąpieniu o statusie Opływu Motławy odniósł się z kolei do kwestii prawnych, w tym kompetencji administracyjnych poszczególnych jednostek miejskich i państwowych w odniesieniu do przedmiotowego terenu.
Gośćmi spotkania byli także:
Dyrektorka Wydziału Ekologii i Energetyki UM w Gdańsku, Anna Trzuskolas, zastępca dyrektora Gdańskich Wód – administracji gdańskiej infrastruktury hydrotechnicznej, dr Wojciech Szpakowski, miejscy planiści – przedstawiciele zespołu rewitalizacji w Biurze Rozwoju Gdańska oraz były wieloletni radny miejski z Dolnego Miasta, działacz na rzecz kultury i sztuki, w tym także kultury fizycznej: sportu i turystyki Marek Bumblis.
Obecni byli przedstawiciele dzielnic, w tym aktywni samorządowcy jak Jadwiga Kubik, radna dzielnicy Olszynka i Agnieszka Bartków – radna miasta, wcześniej radna dzielnicy Orunia- św. Wojciech-Lipce i wielu innych. Spotkanie było rejestrowane, a uczestnicy chętnie współpracowali z ekipą filmową. Materiały video, a także szersze podsumowanie zostaną wkrótce opublikowane.
![]() fot. Jarosław Zulewski
|
![]() fot. Jarosław Zulewski
|
Czystość i bezpieczeństwo
Obok kwestii trudnych niekiedy do pogodzenia warunków przyrodniczych i hydrotechnicznych, które stanowiły trzon dyskusji główne tematy dyskusji obejmowały problemy ochrony zabytków, utrzymania czystości, bezpieczeństwa i warunków dla uprawiania sportów wodnych i żeglugi. Poruszano naturalnie także kwestie zmian klimatu i ich ogólnego, lub czysto lokalnego wpływu na życie codzienne mieszkańców i użytkowników szeroko pojętego sąsiedztwa dawnej fosy miejskiej. Wybrzmiały zatem obawy o zagrożenie powodziowe i suszę oraz z jednej strony o niewystarczające środki inwestowane w utrzymanie drożności kanałów i bezpieczeństwa wałów, z drugiej zaś zagrożenia dla istniejącej przyrody, które stanowią praktycznie wszystkie prace utrzymaniowe i inwestycje.

Ochrona zabytków i żegluga
Ważnym, powracającym w wielu kontekstach tematem była przyszłość wyjątkowego obiektu, jakim jest coraz bardziej zdegradowana Kamienna Śluza i sąsiedni młyn (własnośc GIWK), zabytki hydrotechniki z XVII w. Próbowano wyjaśnić powody wstrzymania zapowiadanej przed laty inwestycji mającej objąć zagospodarowanie ruin młyna oraz poszukiwano formuły partnerstwa Wód Polskich i gminy na rzecz wspólnego zebrania potrzebnych środków renowację śluzy, a także dla usprawnienia żeglugi, która napotyka na problem wrót sztormowych, które istniejący mechanizm zamyka dużo częściej niż faktycznie występują fale powodziowe, a samo urządzenie pozostaje bez fizycznego dozoru i bez bieżącej informacji o zamknięciach.
Innego źródła zagrożeń dla przyrody, w tym także dla komfortu mieszkańców upatrywano w hałasie emitowanym przez łodzie motorowe i skutery, którego poziom na terenie wód śródlądowych Gdańska nie jest w żaden sposób regulowany. Jednostki poruszające się z dużą prędkością wywołują przy tym fale zagrażające gniazdom ptaków. Rozmaite zjawiska obserwowane w rejonie Opływu i innych szlaków wodnych oraz zaangażowanie służb i administracji w rozwiązywanie problemów porównywano z rzeczywistością znaną z innych miast, z których doświadczeń, także w zdobywaniu funduszy zewnętrznych, można by skorzystać przy planowaniu przyszłości Opływu Motławy.