Urząd Miejski w Gdańsku
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
Informacja/Gdańskie Centrum Kontaktu:
tel: +48 58 52 44 500
fax: +48 58 302 39 41
e-mail: umg@gdansk.gda.pl
elektroniczna skrzynka podawcza ePUAP:
/UMGDA/SkrytkaESP
elektroniczna skrzynka podawcza e-Doręczeń:
AE:PL-69589-14466-DIDGS-28

PARK OPŁYWU MOTŁAWY - Seminarium dot. WODY

Za nami bardzo owocne spotkanie w ramach Gdańskich Warsztatów Projektowych dotyczące przyszłego Parku Opływu Motławy zlokalizowanego na obu brzegach zachowanych reliktów dawnej fosy miejskiej.
park oplywu

Seminarium będące częścią procesu partycypacyjnego przyciągnęło liczną publiczność, która była bardzo aktywna w dyskusji i zadała wiele pytań. Kwestie, które wymagają jeszcze rozpoznania i rozwinięcia zostały zanotowane i zespół projektowy z pewnością odniesie się do nich na kolejnych spotkaniach oraz w trakcie sporządzania finałowego raportu. Podmiotowe potraktowanie szeroko pojętej wody i uczynienie z niej tematu specjalnego spotkania z udziałem ekspertów gałęzi wiedzy od ekologii po inżynierię ochrony środowiska było odpowiedzią na prośby i uwagi zgłaszane na wcześniejszych spotkaniach.

IMG_20250319_164802500_HDR
fot. Jarosław Zulewski

Kolejne spotkania w ramach procesu partycypacyjnego zaplanowano na:

    • 11.05.2025 (niedziela) – wiosenny spacer diagnostyczny
    • 13.05.2025 (wtorek) – otwarte warsztaty o tematyce przyrodniczej
    • 03.06.2025 (wtorek) – otwarte warsztaty poświęcone zdefiniowaniu profilu użytkownika terenu

Z powodu dużego zainteresowania obowiązują zapisy - link do rejestracji będzie dostępny w wydarzeniach na facebooku i innych źródłach.

Seminarium zorganizowało Biuro Architekta Miasta. Prowadził je Przemysław Kluz przy wsparciu zespołu BAM i Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej oraz zewnętrznych ekspertów i moderatorów: Pauliny Borysewicz, Jarosława Zulewskiego, Ewy Patyk, Kariny Rembiewskiej.

IMG_20250319_162512162_HDR
fot. Jarosław Zulewski
IMG_20250319_174203872_HDR
fot. Jarosław Zulewski

W rolach ekspertów wystąpili:

Architektka krajobrazu, specjalistka ds. małej retencji, dr Joanna Rayss, koordynatorka merytoryczna procesu partycypacyjnego zreferowała jego dotychczasowy przebieg i główne ustalenia z wcześniejszych spotkań.

Autor badań poświęconych zjawiskom powodziowym w Gdańsku, prof. Michał Szydłowski, pracownik Katedry Geotechniki i Inżynierii Wodnej Politechniki Gdańskiej zaprezentował podstawy wiedzy inżynierskiej na temat problemów z wahaniem poziomów wód występujących w rejonie Opływu Motławy.

Specjalista ochrony środowiska i ekohydrologii, prof. Tomasz Jurczak, kierownik Katedry Ekohydrologii i Ekologii Stosowanej UNESCO Uniwersytetu Łódzkiego wygłosił wykład opisujący doświadczenia ochrony przeciwpowodziowej i naturalizacji akwenów.

Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, Andrzej Ryński w wystąpieniu o statusie Opływu Motławy odniósł się z kolei do kwestii prawnych, w tym kompetencji administracyjnych poszczególnych jednostek miejskich i państwowych w odniesieniu do przedmiotowego terenu.

Gośćmi spotkania byli także:

Dyrektorka Wydziału Ekologii i Energetyki UM w Gdańsku, Anna Trzuskolas, zastępca dyrektora Gdańskich Wód – administracji gdańskiej infrastruktury hydrotechnicznej, dr Wojciech Szpakowski, miejscy planiści – przedstawiciele zespołu rewitalizacji w Biurze Rozwoju Gdańska oraz były wieloletni radny miejski z Dolnego Miasta, działacz na rzecz kultury i sztuki, w tym także kultury fizycznej: sportu i turystyki Marek Bumblis.

Obecni byli przedstawiciele dzielnic, w tym aktywni samorządowcy jak Jadwiga Kubik, radna dzielnicy Olszynka i  Agnieszka Bartków – radna miasta, wcześniej radna dzielnicy Orunia- św. Wojciech-Lipce i wielu innych. Spotkanie było rejestrowane, a uczestnicy chętnie współpracowali z ekipą filmową. Materiały video, a także szersze podsumowanie zostaną wkrótce opublikowane.

IMG_20250319_174207613_HDR
fot. Jarosław Zulewski
IMG_20250319_174233769_HDR
fot. Jarosław Zulewski

Czystość i bezpieczeństwo

Obok kwestii trudnych niekiedy do pogodzenia warunków przyrodniczych i hydrotechnicznych, które stanowiły trzon dyskusji główne tematy dyskusji obejmowały problemy ochrony zabytków, utrzymania czystości, bezpieczeństwa i warunków dla uprawiania sportów wodnych i żeglugi. Poruszano naturalnie także kwestie zmian klimatu i ich ogólnego, lub czysto lokalnego wpływu na życie codzienne mieszkańców i użytkowników szeroko pojętego sąsiedztwa dawnej fosy miejskiej. Wybrzmiały zatem obawy o zagrożenie powodziowe i suszę oraz z jednej strony o niewystarczające środki inwestowane w utrzymanie drożności kanałów i bezpieczeństwa wałów, z drugiej zaś zagrożenia dla istniejącej przyrody, które stanowią praktycznie wszystkie prace utrzymaniowe i inwestycje.

vlcsnap-2024-11-20-15h42m35s010
fot. Jarosław Zulewski

Ochrona zabytków i żegluga

Ważnym, powracającym w wielu kontekstach tematem była przyszłość wyjątkowego obiektu, jakim jest coraz bardziej zdegradowana Kamienna Śluza i sąsiedni młyn (własnośc GIWK), zabytki hydrotechniki z XVII w. Próbowano wyjaśnić powody wstrzymania zapowiadanej przed laty inwestycji mającej objąć zagospodarowanie ruin młyna oraz poszukiwano formuły partnerstwa Wód Polskich i gminy na rzecz wspólnego zebrania potrzebnych środków renowację śluzy, a także dla usprawnienia żeglugi, która napotyka na problem wrót sztormowych, które istniejący mechanizm zamyka dużo częściej niż faktycznie występują fale powodziowe, a samo urządzenie pozostaje bez fizycznego dozoru i bez bieżącej informacji o zamknięciach.

Innego źródła zagrożeń dla przyrody, w tym także dla komfortu mieszkańców upatrywano w hałasie emitowanym przez łodzie motorowe i skutery, którego poziom na terenie wód śródlądowych Gdańska nie jest w żaden sposób regulowany. Jednostki poruszające się z dużą prędkością wywołują przy tym fale zagrażające gniazdom ptaków. Rozmaite zjawiska obserwowane w rejonie Opływu i innych szlaków wodnych oraz zaangażowanie służb i administracji w rozwiązywanie problemów porównywano z rzeczywistością znaną z innych miast, z których doświadczeń, także w zdobywaniu funduszy zewnętrznych, można by skorzystać przy planowaniu przyszłości Opływu Motławy.