Publikacja archiwalna

Konkurs „Dobry Klimat dla Rodziny”

Konkurs „Dobry Klimat dla Rodziny” - baner

Pozostał już tylko miesiąc na zgłoszenie udziału w I edycji Konkursu „Dobry Klimat dla Rodziny”. Samorządy gminne i powiatowe chcące ubiegać się o Nagrodę Pary Prezydenckiej mogą do 31 sierpnia złożyć stosowny wniosek. Dokumentacja i szczegóły dotyczące Konkursu znajdują się na stronie www.prezydent.pl/dla-rodziny

Cel Konkursu

W wielu gminach i powiatach są realizowane ciekawe inicjatywy,  dające trwałe wsparcie rodzinom, pomagające rozwiązywać ich problemy. Bardzo często jednak informacja o tych przedsięwzięciach nie wykracza poza granice lokalnej społeczności czy wąskie grono ekspertów. To właśnie takie inicjatywy Konkurs „Dobry Klimat dla Rodziny” o Nagrodę Pary Prezydenckiej ma docenić i upowszechnić, aby stały się inspiracją i wzorem dla innych samorządów.

Dlaczego warto wziąć udział w Konkursie?

Konkurs jest szansą zdobycia Nagrody Pary Prezydenckiej – wyjątkowego wyróżnienia za tworzenie warunków sprzyjających dobremu funkcjonowaniu rodziny. Wyróżnione samorządy uzyskają prawo do posługiwania się tytułem Laureata oraz dyplom i statuetkę potwierdzające wygraną. Nagroda w Konkursie jest podkreśleniem szczególnej wartości społecznej działań podejmowanych przez zwycięskie gminy i powiaty. Laureatów Konkursu spośród nominowanych wybiera i nagradza Para Prezydencka.

Ponadto, Konkurs jest znakomitą okazją dla władz samorządowych do zaprezentowana na szerszym forum działań, które pozwoliły skutecznie rozwiązać istotne problemy rodzin. Samorządy mają szansę promować swoje inicjatywy, m.in. poprzez stronę www.prezydent.pl oraz Witrynę Obywatelską, tak by mogły się stać wzorem dla innych gmin i powiatów stykających się z podobnymi problemami.

Kto może wziąć udział w Konkursie o Nagrodę Pary Prezydenckiej?

W Konkursie mogą wziąć udział gminy i powiaty z całej Polski, które w swoich działaniach podejmują inicjatywy wspierające rodziny. Zgłaszane inicjatywy mogą swoim zasięgiem obejmować całą gminę lub powiat, ale też ich zakres może być węższy i dotyczyć np. tylko jednej lub kilku miejscowości w gminie lub powiecie. Mogą to być zarówno rozwiązania realizowane przez tylko jedną gminę lub powiat, ale i te, które są realizowane wspólnie z inną jednostką samorządu terytorialnego lub we współpracy z instytucjami, organizacjami pozarządowymi lub z podmiotami prywatnymi. Partnerstwo może dotyczyć współpracy samorządów zarówno tego samego, jak i różnych szczebli (gminnych i powiatowych).

Jakie projekty można zgłaszać do Konkursu?

Kierując się aktualnymi problemami rodzin i polityki rodzinnej w naszym kraju Para Prezydencka wskazała w 2012 roku trzy kategorie konkursowe, określające obszar tematyczny inicjatyw, jakie w tegorocznej edycji samorządy mogą zgłaszać do udziału w Konkursie:

1. INICJATYWY MIĘDZYPOKOLENIOWE, podejmowane w celu integracji i wzmacniania więzi między generacjami.
Mogą to być między innymi różne formy spędzania czasu wolnego – np. cykle imprez sportowych lub rekreacyjnych promujące aktywność fizyczną, czy formy wspólnego uczestnictwa w kulturze. W tej kategorii mogą znaleźć się też przedsięwzięcia umożliwiające wymianę życiowych doświadczeń między pokoleniami, kultywowanie tradycji, przekazywanie historii, czy wprowadzanie osób starszych we współczesne zagadnienia przez młode pokolenie. Ponadto, w tej kategorii mieszczą się również wspólne działania kilku pokoleń np. inicjatywy na rzecz innych potrzebujących wsparcia, działania wzmacniające więzi sąsiedzkie i kontakty środowiskowe.

2. WSPARCIE DLA RODZIN W OPIECE i EDUKACJI NAJMŁODSZYCH DZIECI, odnosi się do organizowania różnych form wsparcia rodziców w sprawowaniu codziennych obowiązków opiekuńczych i wychowawczych, a także do wspierania rozwoju najmłodszych dzieci, także dzieci niepełnosprawnych.
Kategoria ta odnosi się do inicjatyw związanych z funkcjonowaniem sieci różnorodnych, dobrej jakości usług opieki i edukacji małych dzieci (do wieku szkolnego). Mogą to być różnorodne zajęcia dla dzieci w świetlicach, bibliotekach, czy domach kultury, żłobki, klubiki dziecięce i dzienni opiekunowie, przedszkola i punkty przedszkolne, ale też np. grupy zabawowe, czy place zabaw. W tej kategorii będą mieścić się również przedsięwzięcia wykorzystujące zaangażowanie rodziców w edukację małych dzieci oraz wspieranie rodziców w nabywaniu i doskonaleniu umiejętności wychowawczych.

3. KATEGORIA OTWARTA: Dobry Klimat dla Rodziny
Bogata i zróżnicowana rzeczywistość funkcjonowania różnych społeczności lokalnych powoduje, że niemożliwe jest wymienienie wszystkich działań samorządów na rzecz tworzenia warunków życia przyjaznych rodzinom. Dlatego też wskazanie kategorii otwartej, ma umożliwić samorządom samodzielne zaprezentowanie w konkursie takich aktywności lokalnych które nie mieszczą się w pozostałych kategoriach, ale które w opinii zgłaszającego je samorządu – są inicjatywami tworzącymi „Dobry Klimat dla Rodziny”.

Metryczka publikacji