Gdańska inauguracja Filmoteki Szkolnej

W Gimnazjum nr 20 im Hanzy odbyła się uroczysta inauguracja ogólnopolskiego projektu Filmoteka Szkolna adresowanego do młodzieży gimnazjalnej i licealnej. Obok Gdańska w pilotażowym wdrożeniu biorą udział Warszawa, Kraków, Lublin, Poznań, Wrocław i Łódź.

W Gimnazjum nr 20 im Hanzy odbyła się uroczysta inauguracja ogólnopolskiego projektu Filmoteka Szkolna adresowanego do młodzieży gimnazjalnej i licealnej. Obok Gdańska w pilotażowym wdrożeniu biorą udział Warszawa, Kraków, Lublin, Poznań, Wrocław i Łódź.

W środę 21 stycznia br. podczas spotkania z młodzieżą niecodzienną lekcją pokazową rozpoczęto realizację projektu Filmoteka Szkolna. W lekcji udział wzięli inicjatorzy przedsięwzięcia, artyści i goście: Piotr Żuchowski sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Agnieszka Odorowicz - dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Zdzisław Szudrowicz - Pomorski Kurator Oświaty, Regina Białousów - dyrektor Wydziału Edukacji i dr Agnieszka Morstin-Popławska, oraz Krzysztof Zanussi, Maria Seweryn, Mirosław Baka. Lekcja zatytułowana Bez komentarza? poprowadzona przez dra Michała Mrugalskiego z Instytutu Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego zrobiła na gdańskiej młodzieży duże wrażenie.

- W Filmotece Szkolnej chodzi nie tylko o sztukę, ale także o to, by przy okazji oglądania filmów zacząć z młodzieżą poważną rozmowę o współczesnej Polsce, o historii, o kondycji człowieka, o roli artysty w świecie - podkreśliła Agnieszka Odorowicz dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

O Filmotece Szkolnej pisał w swoim liście Bogdan Zdrojewski Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Edukacja artystyczna młodego pokolenia jest jednym z najpoważniejszych zadań, jakie stoją przed Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mądrego i krytycznego odbioru sztuki trzeba uczyć, podobnie jak uczy się matematyki czy języka polskiego. Projekt FILMOTEKA SZKOLNA przez lata pozostawał w sferze marzeń, chociaż konieczność wprowadzenia do szkół wychowania filmowego, jako autonomicznego przedmiotu, dostrzegało wielu wybitnych teoretyków kultury. Teraz to marzenie zaczyna się spełniać.

{id24269} {id24270} {id24271}

Filmoteka Szkolna to zestaw 26 lekcji tematycznych na płytach DVD. Na każdą lekcję składa się polski film fabularny oraz film dokumentalny lub animowany, nagranie z komentarzem filmoznawcy prof. Tadeusza Lubelskiego, a także etiuda filmowa zrealizowana przez studentów łódzkiej szkoły filmowej. Dzięki Filmotece Szkolnej młodzież nie tylko obejrzy filmy, których często nie można kupić, wypożyczyć czy nawet zobaczyć w telewizji (jak dokumenty i animacje), ale zapozna się także z historią polskiej kinematografii i jej twórcami, pozwoli zrozumieć także rolę twórczości filmowej w życiu społecznym i artystycznym.

Projekt Filmoteka Szkolna skierowano do uczniów gimnazjów i liceów. Może być realizowany w systemie lekcyjnym i pozalekcyjnym. Zajęcia na temat filmu mogą być prowadzone przez nauczycieli np. w ramach szkolnych kół zainteresowań czy szkolnych DKF-ów - poinformowała szefowa PISF. Te zajęcia mogą prowadzić nauczyciele różnych przedmiotów: języka polskiego, wiedzy o sztuce, historii czy wychowania obywatelskiego.

Filmoteka Szkolna jest przedsięwzięciem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej realizowanym we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy wsparciu TVP SA, studiów i wytwórni państwowych, oraz prywatnych producentów filmowych. Projekt Filmoteka Szkolna jest rekomendowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Więcej o projekcie: www.filmotekaszkolna.pl

Metryczka publikacji