Urząd Miejski w Gdańsku
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
Herb Miasta Gdańska
Informacja/Gdańskie Centrum Kontaktu:
tel: +48 58 52 44 500,
fax: +48 58 302 39 41,
e-mail: umg@gdansk.gda.pl
elek. skrzynka podawcza ePUAP:
/UMGDA/SkrytkaESP

Powstaje „Grupa konsultantów ds. zdrowia” przy Komisji Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia

Komisja Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia Rady Miasta Gdańska, na posiedzeniu 18 kwietnia br. zaprezentuje grupę konsultantów, którzy będą wspierać Komisję w kwestiach związanych z ochroną zdrowia.

Komisja Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia Rady Miasta Gdańska, na posiedzeniu 18 kwietnia br. zaprezentuje grupę konsultantów, którzy będą wspierać Komisję w kwestiach związanych z ochroną zdrowia.  Zespół ma wspomagać Komisję nie tylko w codziennych działaniach na rzecz gdańszczan, ale i merytorycznie wzbogacać jej działania. Do jego zadań będzie należała w szczególności pomoc członkom KSSiOZ w trakcie przygotowań do posiedzeń Komisji oraz w organizacji konferencji prozdrowotnych, obejmujących tak istotne tematy jak: problem otyłości u dzieci i młodzieży, zaburzeń żywienia – bulimia i anoreksja (konferencja zaplanowana na czerwiec 2013, współorganizowana z Wyższą Szkołą Zarządzania w Gdańsku),  uzależnień u dzieci i młodzieży („Czym jest dopalacz” oraz „Wygrać z rakiem”).

 Zaproszenie Komisji Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia przyjęli:

Marzena Podgórska, dr nauk medycznych, Dziekan Wydziału Fizjoterapii i Nauk o Zdrowiu Wyższej Szkoły Zarządzania w Gdańsku. Absolwentka Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (2000) oraz doktor nauk medycznych (2006). Rozprawa doktorska została wyróżniona przez Rektora  Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W latach 2001-2007 pracownik Zakładu Medycyny Molekularnej Katedry Biochemii Klinicznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Współautorka licznych prac naukowych opublikowanych w cenionych zagranicznych czasopismach specjalistycznych.
W latach 2006-2009 otrzymała 3 zespołowe nagrody (w tym dwie pierwszego stopnia) Rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz zespołową nagrodę Ministra Zdrowia za cykl czterech publikacji.

mgr Danuta Stopieńska – pedagog, terapeutka, koordynatorka Akademii Walki z Rakiem. Ukończyła studia podyplomowe – psychoonkologia na SWPS w Poznaniu, szkolenia z programu Simontona (metoda psychoonkologii). Od ośmiu lat wspiera osoby dotknięte chorobą nowotworową. Prowadzi grupy wsparcia, zajęcia redukcji stresu, konsultacje indywidualne (z osobami na różnych etapach choroby). W ramach edukacji prozdrowotnej przeprowadziła wiele wykładów i spotkań dla mieszkańców Gdańska. Współorganizowała z Radą Miasta Gdańska konferencję „Wygrać z Rakiem – wsparcie edukacja dla zdrowia” (2012 rok). Jest autorką płyty z sesjami relaksacyjnymi dla osób chorych (materiał edukacyjny w ramach wsparcia w Akademii). Płyta została wydana przez Fundację Hospicyjną, sfinansowana z dotacji Urzędu Miasta Gdańska, po pozytywnym zaopiniowaniu przez Komisję Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia.

Łukasz Balwicki, dr nauk medycznych, specjalista zdrowia publicznego, asystent w Zakładzie Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, kierownik Uniwersyteckiej Poradni Pomocy Palącym, wiceprzewodniczący Polskiego Towarzystwa Programów Zdrowotnych. Jest koordynatorem programów polityki zdrowotnej.

Michał Brzeziński, dr nauk medycznych, koordynator programu „6-10-14 dla Zdrowia”, programu zdrowotnego - w zakresie prewencji i wczesnego wykrywania chorób cywilizacyjnych u dzieci i młodzieży, realizowanego przez Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku na zlecenie Urzędu Miasta Gdańsk. Zakres obowiązków: koordynacja realizacji programu, ustalanie bieżących prac, harmonogramów, finansów programu. Aktualnie rezydent w Klinice Pediatrii, Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci GUMed, Pomorskie Centrum Traumatologii w Gdańsku. Rezydentura w ramach specjalizacji z pediatrii. Obecnie 4 rok specjalizacji. Jest również wykładowcą akademickim – prowadzenie przedmiotów z zakresu zdrowia publicznego, ewaluacji programów zdrowotnych, rynku usług medycznych, marketingu społecznego. Pełni funkcję wiceprzewodniczącego w Polskim Towarzystwie Programów Zdrowotnych.

Marcin Charczyński - specjalista psycholog kliniczny oraz terapii uzależnień, rekomendowany trener Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, biegły sądowy przy Sądzie Okręgowym w Gdańsku, Kierownik Oddziału Dziennego Terapii Uzależnień Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień w Gdańsku.

Piotr Bandosz, dr nauk medycznych, Katedra Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego Klinika Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku. Uczestniczył w wielu programach zdrowotnych.

Jak informuje Beata Dunajewska-Daszczyńska, przewodnicząca KSSiOZ Rady Miasta Gdańska, więcej informacji można będzie uzyskać na posiedzeniu Komisji w czwartek 18 kwietnia o godzinie 15.00 w Sali 003 Nowego Ratusza.

Mariusz Feliński / Biuro Rady Miasta Gdańska

Metryczka publikacji