Urząd Miejski w Gdańsku
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
Herb Miasta Gdańska
Informacja/Gdańskie Centrum Kontaktu:
tel: +48 58 52 44 500,
fax: +48 58 302 39 41,
e-mail: umg@gdansk.gda.pl
elek. skrzynka podawcza ePUAP:
/UMGDA/SkrytkaESP

Kalmar w Gdańsku - koncert i spotkanie w Nowym Ratuszu

 Jak co roku, do Gdańska z zaprzyjaźnionego Kalmaru w Szwecji przybyła św. Łucja.

W środę 7 grudnia br.  w Sali Herbowej Nowego ratusza odbył się koncert szwedzkich kolęd z okazji św. Łucji w wykonaniu uczennic liceów z Kalmaru.

Przedstawiciele partnerskiego szwedzkiego miasta spotkali się przy tej okazji z przewodniczącym Rady Miasta Gdańska Bogdanem Oleszkiem.

Bardzo cieszymy się z tej wizyty  - mówił przewodniczący Bogdan Oleszek. Tym bardziej, że gościmy Państwa w Gdańsku już po raz dwudziesty czwarty, a po raz czwarty uczestniczymy w koncercie w Nowym Ratuszu. Stronę szwedzką reprezentowali przedstawiciele Urzędu Miasta Kalmar Wiola Hägglöf i Margita Ivholm oraz Gunnel Hermansson, luciamamma z Rädda Barnen -  Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom.

Łucja niesie światło w ciemności szwedzkich zim – mówił Paweł Żaboklicki, sekretarz generalny Związku Miast Bałtyckich (Union of the Baltic Cities). Wizyta orszaku w gdańskich szkołach, urzędzie i spotkania z władzami to jeden z elementów zacieśniania współpracy partnerskiej między Gdańskiem i Kalmarem. Doroczna procesja Łucji przy świecach odwiedziła Radę Miasta Gdańska i Sekretariat UBC.

Gdańsk i Kalmar to siostrzane miasta, jednym z elementów zacieśniania współpracy kulturalno-gospodarczej są coroczne odwiedziny w grodzie nad Motławą św. Łucji, które zwiastują nadejście Bożego Narodzenia.

- Obchody święta Łucji stanowią jedną z najważniejszych tradycji kulturowych w Szwecji, z ich wyraźnym odniesieniem do ciemności i światła, zimna i ciepła – dodaje Paweł Żaboklicki. Orszak Św. Łucji zwiastuje nadchodzące święta Bożego Narodzenia.

Mieszkańcy Gdańska mieli okazję aby zapoznać się z niezwykle popularną w Szwecji tradycją przedświąteczną. Dzień Świętej Łucji jest to święto światła obchodzone 13 grudnia w Szwecji na pamiątkę jego patronki św. Łucji z Syrakuz. Tego dnia odbywają się pochody dzieci w białych strojach, z przewodzącą orszakowi dziewczynką przybraną we wianek z płonącymi świecami. W skład orszaku wchodziło 7 śpiewających dziewcząt z południowej Szwecji: Elin Gripstrand, Alice Olsson, Stina Crona, Smilla Falk, Miriam Holmgren, Nathalie Dahlberg Andersson   oraz  Główna Łucja – Tilda Gunnarsson. Tradycja orszaków ku czci św. Łucji powszechna jest w Szwecji od końca XIX w. Co roku w każdym szwedzkim mieście organizuje się konkurs do roli św. Łucji. Może nią zostać jedynie wykształcona muzycznie dziewczyna poniżej 20. roku życia.

Pierwszy orszak pojawił się w Gdańsku w 1992 roku.

Mariusz Feliński / Biuro Rady Miasta Gdańska

 1

 

 2

 

 3

 

 4

 

Relacja z 6 grudnia 2016 - link

Metryczka publikacji