Urząd Miejski w Gdańsku
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
Herb Miasta Gdańska
Informacja/Gdańskie Centrum Kontaktu:
tel: +48 58 52 44 500,
fax: +48 58 302 39 41,
e-mail: umg@gdansk.gda.pl
elek. skrzynka podawcza ePUAP:
/UMGDA/SkrytkaESP

Hołd dla byłych burmistrzów Gdańska

602. rocznica zamordowania Konrada Leczkowa, Arnolda Hechta oraz Bartłomieja Grossa.

 602. rocznica zamordowania Konrada Leczkowa, Arnolda Hechta oraz Bartłomieja Grossa.

Szóstego kwietnia 2013 minęła 602 rocznica zamordowania przez krzyżaków burmistrzów gdańskich: Konrada Leczkowa i Arnolda Hechta oraz rajcy Bartłomieja Grossa.

W rocznicę ich śmierci, w sobotę 6 kwietnia, o godz. 12.00,  w Bazylice Mariackiej odbyło się uroczyste złożenie kwiatów. W uroczystości udział wzięli: Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska, Jacek Teodorczyk, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdańska, ks. infułat Stanisław Bogdanowicz, Honorowy Obywatel Miasta Gdańska i proboszcz Bazyliki Mariackiej oraz  Adam Koperkiewicz,  dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Zamordowanie gdańszczan miało związek z konfliktem między Zakonem Krzyżackim, a Polską i Litwą w latach 1409-11. Tuż po bitwie pod Grunwaldem władze pozostającego dotąd pod panowaniem krzyżaków Gdańska oddały się pod opiekę króla Polski, a  mieszkańcy Gdańska złożyli hołd i przysięgę wierności monarsze.

W wyniku zawarcia I pokoju toruńskiego - miasto miało wrócić pod władzę krzyżaków. Władze i mieszkańcy chcieli jednak pozostać wierni Polsce.  Krzyżacy nałożyli wówczas na miasto ogromny podatek. Chcąc wymusić posłuszeństwo gdańszczan by go wyegzekwować, gdański komtur zablokował wejście do portu.

6 kwietnia 1411 roku burmistrzowie i rajca udali się do zamku krzyżackiego w Gdańsku, by wynegocjować z komturem gdańskim Henrykiem von Plauen warunki porozumienia i zażegnania konfliktu. Krzyżacy jednak zatrzymali ich i zamordowali. Burmistrzów pochowano w Bazylice Mariackiej.

Historyczne źródła podają, że pogrzeb odbył się w zupełnej ciszy, bez bicia dzwonów. Na znak trwogi, jaka ogarnęła miasto…

Gdańszczanie dobrze zapamiętali ten zdradziecki czyn. Na wzięcie odwetu musieli jednak czekać jeszcze 43 lata, aż do 1454 r. Gdy wybuchło powstanie antykrzyżackie, z krzyżackiego zamku nie pozostał kamień na kamieniu, a król Kazimierz Jagiellończyk inkorporował Gdańsk wraz z Prusami do swojego państwa. Zamordowani 602 lat temu burmistrzowie Konrad Leczkow i Arnold Hecht pozostali symbolem wolnościowych aspiracji bogatego miasta i jego oporu przeciw krzyżackiemu panowaniu.

Mariusz Feliński / Biuro Rady Miasta Gdańska
Monika Kryger / Muzeum Historyczne Miasta Gdańska

 
 
 

Metryczka publikacji