BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

Gmina Miasta Gdańska Urząd Miejski w Gdańsku

George Bush

logo raport


Urodził się w 1924 r. w rodzinie biznesmena, a zarazem polityka - senatora ze stanu Connecticut. Z chwilą przystąpienia Stanów Zjednoczonych do wojny z Japonią, Niemcami i Włochami w 1942 r. wstąpił do wojska. Został pilotem w lotnictwie morskim USA na Pacyfiku. Brał udział w wielu lotach bojowych. Zestrzelony, cudem się uratował.

Po wojnie skończył uniwersytet w Yale. Potem prowadził interesy w przemyśle naftowym w Teksasie. W 1966 r. rozpoczął wzorem ojca działalność polityczną. Był kolejno członkiem Izby Reprezentantów, ambasadorem USA w ONZ, szefem Centralnej Agencji Wywiadowczej /1976/. W czasie obu kadencji prezydenta Ronalda Raegana /1981-1989/ pełnił funkcję wiceprezydenta, dużo czasu poświęcając sprawom międzynarodowym. Wspierał prezydenta w jego działaniach ograniczających wpływy ZSRR we współczesnym świecie.

W latach 1989-1993 czterdziesty pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych. Kontynuował politykę zagraniczną swego poprzednika. W 1991 r. dzięki akcji "Pustynna Burza" zmusił Irak Saddama Husaina do wycofania się z zajętego Kuwejtu i kapitulacji. Z różnych względów nie doprowadził do unicestwienia tego reżimu, co uczynił jego syn George Bush junior, kolejny prezydent USA. Zawsze dużą sympatią darzył Polskę. Przebywał tu zarówno jako wiceprezydent jak i jako prezydent. W czasie wizyty oficjalnej w Polsce, 11 lipca 1989 r. odwiedził Gdańsk. Złożył kwiaty na Westerplatte, spotkał się z przywódcą NSZZ "Solidarność" Lechem Wałęsą, z którym wspólnie oddał hołd poległym w 1970 r. stoczniowcom. Pod pomnikiem obaj politycy wygłosili ważne przemówienia. Na całej trasie przejazdu dostojny gość był serdecznie pozdrawiany przez tysiące gdańszczan. Zawsze był zwolennikiem naszego wstąpienia w struktury NATO, po 1989 r. wspierał moralnie i finansowo odradzającą się demokrację w Polsce. Po 1993 r. G.Bush z żoną Barbarą prowadzi działalność charytatywną, bierze udział w misjach dyplomatycznych.

24 kwietnia 1997 roku Rada Miasta za wkład w budowę demokracji w Polsce nadała tytuły Honorowych Obywateli Gdańska byłym prezydentom Polski - Lechowi Wałęsie, Stanów Zjednoczonych - Georgowi Bushowi i Niemiec Richardowi von Weizsäckerowi. Akty nominacji wręczono w czasie uroczystej sesji Rady w Dworze Artusa 30 czerwca tego roku.

George H. W. Bush zmarł 30 listopada 2018 r. w wieku 94 lat.

 

 

 

opracował: dr Mirosław Gliński
metryczka publikacji